پپا خوکه

(Peppa Pig)

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک خانواده‌ی خوک شاد و بامزه، روابط خواهری و برادری و یادگیری‌های هر روزه‌ی بچه‌ها و بزرگ‌ترها

سال: 2005
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی پپا و جرج و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، دربردارنده‌ی مجموعه‌ی موقعیت‌هایی است که خردسالان تجربه می‌کنند. خانوده به ‌عنوان مهم‌ترین بخش زندگی خردسالان، و دوستان و ارتباطات خارج از خانه که به تدریج در زندگی آن‌ها جا باز می‌کند، از محورهای داستان‌های این سریال‌اند.
  پپا با وجود بعضی رفتارهای رئیس‌مآبانه، کنجکاو و سرزنده و جستجوگر است، مشتاق یاد گرفتن است، با دیگران محترمانه رفتار می‌کند و نسبت به برادر کوچک‌ترش هم حمایتگر و مهربان است. مامان و بابا هم مهربان و حمایتگرند و با خطاهای کودکان با صبر و حوصله برخورد می‌کنند. بقیه‌ی بزرگسالان هم همین ویژگی‌ها را دارند. ارتباط مامان و بابا با هم محترمانه و مهربان و ملایم است.
  داستان‌ها، آموزش‌های ساده و مفیدی درباره‌ی طبیعت و زندگی برای کودکان خردسال دارد؛ مثلاً فصل بهار و طبیعت و حیوانات در این فصل، مسئولیت‌پذیری، رعایت نوبت و سایر مهارت‌های موردنیاز در سنین خردسالی.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی و سرگرم‌کننده، زندگی روزمره‌ی یک خانواده‌ی خوک را به تصویر می‌کشد. پپا دختری ۴ ساله و جرج، برادر کوچک‌تر اوست که در قسمت‌های مختلف و در کنار والدین‌شان، درباره‌ی دوستی، مهربانی، فکرکردن، مسئولیت‌پذیری، کنترل خود، انصاف و سایر موضوعات جاری در زندگی کودکان خردسال، چیزهایی یاد می‌گیرند. داستان‌های این سریال در عین سادگی، لذت‌بخش و دوست‌داشتنی‌اند و پیرامون موقعیت‌هایی رخ می‌دهند که عموم کودکان در این سنین تجربه می‌کنند. محوریت هر داستان، خانواده و دوستان‌اند که اصلی‌ترین جامعه‌ی پیرامون کودکان خردسال به حساب می‌آیند. کودکان با تماشای این سریال، تجربه‌های زندگی روزمره‌‌شان را در خانه، مهد و مدرسه، گردش و خرید به سادگی مرور می‌کنند. از آن‌جایی که این سریال به موقعیت‌هایی می‌پردازد که والدین، هر روز و هر لحظه در ارتباط با بچه‌ها تجربه می‌کنند، می‌تواند برای والدین هم الهام‌بخش باشد.
  ترس و خشونت در داستان‌ها دیده نمی‌شود. اگر گاهی کودکان بدجنسی کنند یا رفتارهای نامناسبی انجام دهند، بی‌ادبانه با هم صحبت نمی‌کنند و بزرگ‌ترها، با مهربانی و احترام، رفتار درست را به آن‌ها نشان می‌دهند. درواقع، رویکرد این سریال در آموزش به کودکان مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودکان و نیازها و علاقه‌هایشان و با نزدیک شدن به جهان کودکان و دیدن مسائل از چشم آن‌ها، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنند. همچنین، زبان ساده و تکرار زیاد کلمات و عبارات در این انیمیشن باعث شده که از نسخه‌ی انگلیسی آن، برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال هم استفاده شود. با وجود بعضی رفتارهای رییس‌مآبانه‌ی پپا یا صدای خوکی اعضای خانواده که ممکن است مورد تقلید بعضی کودکان کوچک‌تر قرار گیرد، تماشای این سریال برای گروه سنی بالای ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال درباره‌ی یک خانواده‌ی خوک است: پپا که به نظر ۴ ساله می‌آید، برادر کوچکش، جرج، که به‌ سختی حرف می‌زند، مامان خوکه و بابا خوکه. آن‌ها در خانه‌شان در یک روستا و کنار سایر خانواده‌های حیوانات زندگی می‌کنند. در هر قسمت پنج ‌دقیقه‌ای، پپا با یک موضوع معمولی و رایج در زندگی کودکان روبه‌رو می‌شود؛ مانند ترسیدن از صدای صاعقه. خانواده‌ی پپا و دوستانش او را برای کنار آمدن با این پریشانی‌ها کمک می‌کنند و ماجرای هر قسمت همیشه با خنده تمام می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ارتباط پپا و جرج را دوست دارید؟ اگر جای جرج بودید دوست داشتید خواهر بزرگ‌ترتان چگونه با شما رفتار کند؟ این‌که گاهی پپا به جرج می‌گوید: «باید کاری رو که من می‌گم انجام بدی»، چه حسی به شما می‌دهد؟
  پپا از بعضی چیزها مثل رعد و برق نگران می‌شود. شما از چه چیزهایی نگران می‌شوید؟ وقتی نگران می‌شوید یا می‌ترسید چکار می‌کنید؟
  چه رفتارهایی از جرج پپا را کلافه می‌کند؟ پپا وقتی از دست جرج کلافه می‌شود چکار می‌کند؟ شما وقتی از دست دوست‌تان یا خواهر و برادرتان کلافه می‌شوید چکار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۰۵