پیش از گرین گیبلز

(Before Green Gables)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و خانوادگی درباره‌ی زندگی پرماجرای دختربچه‌ای یتیم و تجربه‌های سرشار او در عین فقر و بی‌سرپرستی

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آنه والدینش را از دست داده و همیشه احساس تنهایی می‌کند. او کودکی ماجراجو و بانشاط است که دوست دارد همه چیز را تجربه کند. آنه تجربه‌های تلخ و شیرین زیادی در کنار پسرعمه‌ها و دخترعمه‌اش دارد. رابطه‌ی او با عمه و شوهرعمه‌اش هم فراز و نشیب‌های زیادی دارد. عمه عموما با او بی‌حوصله و بدرفتار است ولی شوهرعمه با او مهربان است. الیزا مثل خواهر بزرگش است و آنه در کنار او احساس امنیت و آرامش می‌کند. آنه در خلال ماجراهای هر قسمت یاد می‌گیرد که زندگی پر از خوشی و ناخوشی است و همین به او کمک می‌کند تا همیشه امیدوار بماند و از مسیر سختی‌ها رشد کند و پخته‌تر شود. تجربه‌ها و احساسات آنه، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  آنه باروحیه و خوش‌قلب است و در اوج سختی‌ها می‌تواند به خودش امید بدهد و روحیه‌اش را حفظ کند. او با دیگران خوش‌رفتار است و سعی می‌کند بقیه را درک کند و نسبت به بدرفتاری‌هایشان گذشت داشته باشد. آنه از کمک کردن به دیگران لذت می‌برد ولی حواسش به خواسته‌ها و نیازهای خودش هم هست. او با وجود شرایط سختی که دارد، خودش را قربانی شرایط نمی‌داند و همیشه در تلاش است خوب زندگی کند. الیزا مثل خواهر بزرگ آنه است و همیشه با او خوش‌رفتار و مهربان است. او همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا آنه خوشحال و خوشبخت باشد. بزرگ‌ترهای دیگری هم در قسمت‌های مختلف سریال هستند که مهربان و حمایتگرند و به زندگی آنه امید و روشنی می‌بخشند؛ مثل آقای تخم‌مرغ‌فروش و معلم مدرسه.
  پسری به الیزا علاقه‌مند می‌شود و از او خواستگاری می‌کند. آقای تخم‌مرغ‌فروش هم از خانم معلم خواستگاری می‌کند. آنه موقع زایمان عمه در کنار اوست و به او کمک می‌کند. شوهرعمه مدام مست می‌کند و پول‌هایش را در شرط‌بندی از دست می‌دهد. یکی از موضوعات پرتکرار در این سریال، فقر شدید خانواده و اجبار کودکان به کار کردن در خانه است که ممکن است برای خیلی از کودکان امروزی، سنگین و اضطراب‌آور باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: حواس‌پرت، بی‌سرپرست، تنبل، بی‌ادب، خدا مرگ بده، بدشانس، بیچاره، ازتون متنفرم، سرمو بردی، بی‌خاصیت، حالیت می‌کنم، مواظب حرف زدنت باش، به خاک سیاه نشستیم، بخشکی شانس، نیم‌وجبی، بدجنس، کله‌پوک، حرف نزن، بی‌فکر، مفت‌خور، کوفتم نداریم، حوصله‌تون رو ندارم، سیاه و کبودمون می‌کنه، مسخره، گیج، خاک به سرم، لعنتی، زده بود به سرش، بره به جهنم، لوس و ننر، بی‌پول بیکاره، مزخرف، لاابالی، خائن، بی‌تربیت، فضولی، بی‌رحم، گستاخ، دست‌وپا چلفتی. داد و فریاد، لحن خشن و تهدیدآمیز، و تهمت و سرزنش هم زیاد شنیده می‌شود.
  آنه در قسمت‌های مختلف سریال چیزهای زیادی درباره‌ی مهارت‌های زندگی و روش‌های کنار آمدن با موقعیت‌های دشوار آن یاد می‌گیرد.
  داستان به بخش‌هایی از زندگی در قرن نوزده میلادی در غرب می‌پردازد؛ موضوعاتی مثل فرهنگ روستایی در آن زمان، پوشش و ظاهر افراد، معماری خانه‌ها، سبک زندگی در خانواده و چگونگی رفتار و برخورد افراد به نمایش درآمده است.
  والدین آنه در نوزادی او در اثر بیماری از دنیا رفته‌اند و آنه همیشه حسرت بودن آن‌ها را می‌خورد. آنه با خانواده‌ی عمه‌اش زندگی می‌کند ولی همیشه نگران است که به پرورشگاه سپرده شود. عمه و شوهرعمه مدام در حال بگو مگو و دعوا هستند. شوهرعمه بدرفتار است و بارها عمه را کتک می‌زند. عمه هم فحش می‌دهد. رفتار عمه با آنه پرخاشگرانه است. آنه در قسمت‌های مختلف مورد تحقیر و سرزنش و تهدید قرار می‌گیرد. او مجبور است کارهای سختی را در خانه انجام دهد. در خانه مدام از فقر صحبت می‌شود و نگرانی از بی‌پولی یک نگرانی همیشگی است. آنه چندین بار به خاطر کارهایی که دیگران انجام داده‌اند مورد سرزنش و تنبیه قرار می‌گیرد. او بارها از اشخاص مورد علاقه‌اش جدا می‌شود و در نهایت به پرورشگاه سپرده می‌شود. شوهرعمه مست می‌کند و به وسایل خانه آسیب می‌زند. او در اثر سانحه‌ای در محل کارش از دنیا می‌رود. آنه مجبور می‌‌شود در زایمان عمه کنار او باشد و به بیرون آمدن بچه کمک کند. او نگران مرگ عمه است. بچه‌های پرورشگاه و مدرسه آنه را مسخره می‌کنند و دست می‌اندازند. آنه از خانه‌ای به خانه‌ا‌ی دیگر فرستاده می‌شود و نگرانی از بی‌کس و کار بودن و بی‌خانه و زندگی بودن، نگرانی همیشگی اوست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی بر اساس رمانی با همین نام، اثر باج ویلسون ساخته شده که به عنوان پیش‌درآمدی بر رمان آنه از گرین گیبلز نوشته شده است. در این داستان، ماجراهای زندگی آنه شرلی در سال‌های قبل از سرپرستی توسط ماریلا و متیو به تصویر کشیده شده است. آنه بعد از مرگ والدینش در خانه‌ی عمه‌اش زندگی می‌کند و در کارهای خانه و نگهداری بچه‌ها به عمه کمک می‌‌کند. او به خاطر فقر شدید خانواده‌ی عمه همیشه نگران است که به پرورشگاه سپرده شود. آنه در این سال‌ها ماجراهای مختلفی را از سر می‌گذراند؛ از خانه‌ی عمه به خانه‌ی دیگری که تعداد زیادی بچه دارند فرستاده می‌شود و در نهایت به پرورشگاه سپرده می‌شود. او در مسیر این رخدادها یاد می‌گیرد که زندگی پر از خوشی و ناخوشی است و هیچ کدام آن‌ها دوام ندارند. سریال با نشان دادن اتفاقات تلخ و سنگینی که در زندگی آنه رخ می‌دهند بر این نکته تاکید می‌کند که شادی و لذت بردن از زندگی، به خواست و تلاش ما بستگی دارد و درهم‌تنیدگی تلخی و شیرینی، طبیعت زندگی است.
  اتفاقات خشن و ترسناک زیادی در زندگی آنه رخ می‌دهد؛ والدین او در اثر بیماری مرده‌اند و غم نبودن‌شان همیشه آنه را آزار می‌دهد. او در خانه‌ی عمه زندگی سخت و فقیرانه‌ای دارد و باید در کارهای خانه به عمه کمک کند. او حتی مجبور می‌شود موقع زایمان عمه در کنارش باشد و در به دنیا آمدن بچه او را همراهی کند. آنه همیشه نگران است که به پرورشگاه سپرده شود و در نهایت این اتفاق می‌افتد. او به خاطر بی‌سرپرستی و فقیر بودن، مورد آزار و اذیت و تمسخر بچه‌های دیگر قرار می‌گیرد. آنه بارها مجبور می‌شود از کسانی که خیلی دوست‌شان دارد دل بکند و از آن‌ها جدا شود. فقر شدید خانواده و اجبار بچه‌ها به کار کردن و نگرانی همیشگی از بی‌پول ماندن، موضوع سنگینی است که ممکن است برای بسیاری از کودکان اضطراب‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آنه شرلی دختربچه‌ای یتیم است که پس از مرگ والدینش، عمه‌ و شوهرعمه‌اش سرپرستی او را به عهده گرفته‌اند. او در کارهای خانه و مراقبت از بچه‌ها به عمه کمک می‌کند، ولی به خاطر فقر آن‌ها، همیشه نگران است به پرورشگاه سپرده شود. روزی خبر می‌رسد که شوهرعمه در محل کار دچار سانحه شده و از دنیا رفته است. عمه که باید پیش والدینش برود دیگر نمی‌تواند از آنه مراقبت کند. آنه پیش خانواده‌ی دیگری می‌رود که برای نگهداری از بچه‌هایشان نیاز به کمک دارند. تعداد بچه‌های این خانواده خیلی زیاد است و او باید خیلی سخت کار کند. بعد از مرگ مرد این خانواده، اعضای فامیل، بچه‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند و آنه را به پرورشگاه می‌سپرند. او تا یازده سالگی در پرورشگاه زندگی می‌کند؛ تا این‌که روزی خبر می‌رسد خواهر و برادری به نام‌های ماریلا و متیو آنه را به فرزندی قبول کرده‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این سریال برای شما بیشتر غم‌انگیز است؟ چه موضوعی در آن برایتان خیلی جالب است؟
  فکر می‌کنید کدام بخش از زندگی آنه برای او لذت‌بخش‌تر و کدام بخش برایش سخت‌تر بوده است؟
  تجربه‌های آنه برای شما آشنا بودند؟ تابه‌حال تجربه‌هایی شبیه به او داشته‌اید؟ روش شما در برخورد با سختی‌های زندگی چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۹
  مدت زمان ۲۰
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Nippon Animation Co.‎
  بازیگران رینا هیداکا، سیکو تامورا، ماساکو ایکدا
  سال انتشار ۲۰۰۹