پیم و پَم

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و آموزشی درباره‌ی دو عروسک بازیگوش، قصه‌هایی که راوی برایشان تعریف می‌کند و یادگرفتن ادای درست کلمات

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت و رفتارهای پَم، اشتباهاتی که در حرف زدن دارد و ارتباط او با پیم و راوی، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادار است. اتفاقاتی که در داستان‌ها می‌افتند نیز برای کودکان قابل ارتباط‌اند و به موضوعاتی مثل بهداشت شخصی یا شناخت ویژگی‌های خود، از منظر خود کودکان پرداخته شده است.
  پیم و پَم با هم و با راوی ارتباط خوب و محترمانه‌ای دارند. پیم از پَم حمایت می‌کند و اشتباهات او را با روی خوش و صبوری اصلاح می‌کند. پَم هم مثل همه‌ی کودکان همسن‌وسالش، شاد و بازیگوش است. راوی به کودکان کمک می‌کند تا قصه‌ها را دنبال کنند، پیام آن‌ها را دریافت کنند و در ارتباط با موضوع قصه‌ها از هم حمایت کنند. او مهربان و صبور است و از اشتباهات عروسک‌ها کلافه و بی‌حوصله نمی‌شود.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل ادای درست‌ کلمات، صدای اول کلمات، یا بهداشت شخصی آشنا می‌شوند. همچنین با کمک راوی به دنبال کردن قصه‌ها و درک پیام آن‌ها ترغیب می‌شوند.
  در بعضی قصه‌ها به موضوعاتی مثل شکار حیوانات اشاره می‌شود که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که از سه بخش مختلف تشکیل شده، سعی در آموزش غیرمستقیم موضوعات مختلفی، از جمله ادای درست کلمات به خردسالان دارد. در بخش عروسکی، راوی برنامه برای دو شخصیت عروسکی به نام‌های پیم و پَم قصه تعریف می‌کند. قصه‌ها بخش کارتونی سریال را تشکیل می‌دهند که به موضوعاتی مثل بهداشت شخصی، شناخت خود، پذیرفتن خود، یا بیان احساسات می‌پردازند. ارتباط پیم و پَم نیز که به نظر برادر و خواهر می‌رسند، بخشی از آموزش‌های غیرمستقیم این سریال است. پیم برادر بزرگ‌تر است و با صبوری و مهربانی خواهر کوچک‌ترش را که کلمات را اشتباه ادا می‌کند، همراهی و حمایت می‌کند. بین این بخش‌ها هم میان‌برنامه پخش می‌شود. در میان‌برنامه‌ها کودکان مهدکودک، سه کلمه را که با موضوع قصه‌ها ارتباط دارد و حرف اول‌شان مشترک است، تکرار می‌کنند. سپس از مخاطبان خواسته می‌شود با این سه کلمه قصه بنویسند یا نقاشی بکشند و برای برنامه بفرستند. در طول هر قسمت، پیم و پَم ترانه‌های ساده‌ای را با هم می‌خوانند که عموماً ضرب‌آهنگ ساده‌ای هم دارند.
  رویکرد این سریال در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی خردسال تولید می‌شوند، مثبت و سازنده است. راوی، سرزنشگر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه سعی دارد با خوشرویی و مهربانی، آن‌ها را به دنبال کردن قصه‌ها و دریافت پیام آن‌ها ترغیب کند. حضور پَم که کلمات را اشتباه ادا می‌کند، و نیز حضور راوی و پیم که بدون تحکم یا سرزنش، اشتباهات او را اصلاح می‌کنند، برای کودکان کوچک‌تر همذات‌پندارانه است و به آن‌ها کمک می‌کند تا بدون تجربه‌ی احساسات منفی و آزاردهنده، شکل درست ادای کلمات را یاد بگیرند. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از 3 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  پیم و پَم عروسک‌هایی هستند که در هر قسمت، به قصه‌هایی که راوی تعریف می‌کند گوش می‌دهند و درباره‌ی قصه‌ها با او گفتگو می‌کنند. بچه‌های مهدکودک هم در بخش میان‌برنامه، سه کلمه را که به قصه‌ی آن قسمت مربوط می‌شود و حرف اول‌شان مشترک است، تکرار می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه کلمات تازه‌ای از این قسمت یاد گرفتید؟ دوست دارید با آن‌ها نقاشی بکشید یا قصه بسازید؟
  به نظر شما پیم و پَم چه ارتباطی با هم دارند؟ خواهر و برادرند؟ دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟
  داستان این قسمت را دوست داشتید؟ چه چیز تازه‌ای از این داستان یاد گرفتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۴