چارلی و لولا

(Charlie and Lola)
thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک خواهر و برادر، احساس مسئولیت و حمایت‌های برادر بزرگ‌تر و شیطنت‌ها و یادگیری‌های خواهر کوچک‌تر

سال: 2005
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چارلی و لولا هر دو کودکانی معمولی‌اند و تجربه‌های روزمره‌شان برای عموم کودکان باورپذیر و همذات‌پندارانه است. زندگی آن‌ها مثل همه‌ی کودکان سرشار از موقعیت‌های ناکام‌کننده است و موضوعاتی چون امید، امنیت، بازی، احساس تعلق، حسادت، تملک، لجبازی، زیاده‌خواهی، و دوست خیالی، همگی از موضوعات پررنگ در این سریال و در جهان کودکان خردسال‌اند.
  لولا شاد، کنجکاو، جستجوگر و مدام در حال یاد گرفتن است. چارلی هم در عین کنجکاوی و اشتیاق به یادگیری، حمایتگر است و نسبت به لولا و خطاهای او همدلانه برخورد می‌کند. او در مقابل شیطنت‌های لولا صبور و خونسرد است و ارتباط آن‌ها همراه با محبت و احترام متقابل است. والدین چارلی و لولا در سریال حضور غیرمستقیم دارند و بچه‌ها هر از گاهی اشاره‌هایی به آن‌ها می‌کنند. حس بچه‌ها نسبت به والدین‌شان مثبت و محبت‌آمیز است و وقتی از آن‌ها نقل قول می‌کنند، با علاقه و احترام صحبت می‌کنند. دوستان چارلی و لولا از نژادهای مختلف‌اند؛ موضوعی که به شکستن کلیشه‌های قومی و نژادی در این سن کمک می‌کند.
  در سریال به موضوعات مختلفی از جمله طبیعت و اتفاقات طبیعی، محیط زیست، بازیافت، موقعیت‌های روزمره، یا تغذیه‌ی سالم پرداخته می‌شود و کودکان ممکن است در این زمینه‌ها چیزهایی یاد بگیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که برگرفته از سری کتاب‌های چارلی و لولا، نوشته‌ی لارن چایلد است، به سبک تصاویر کتاب، یعنی کلاژ ساخته شده است. داستان درباره‌ی برادر و خواهری به نام‌های چارلی و لولا و اتفاقاتی است که در طول روز برای آن‌ها رخ می‌دهد. چارلی که برادر بزرگ‌تر است، شخصیتی آرام و حمایتگر دارد و در تلاش است از خواهرش مراقبت کند. او همیشه دنبال راه‌حلی برای کمک به لولا و یاد دادن نکاتی به او است. لولا یک دختربچه‌ی بازیگوش و با قوه‌ی تخیل بالا است. بازی‌های او اکثراً با استفاده از قوه‌ی تخیلش انجام می‌شوند و یک دوست خیالی هم دارد. لولا گاهی اشتباه می‌کند یا نیاز به کمک دارد؛ در این موقعیت‌ها چارلی وارد می‌شود و مرحله به مرحله و با حوصله به او آموزش می‌دهد. ارتباط چارلی با لولا همدلانه و حمایتگرانه است. لولا تجربه‌های ناخوشایند کودکی را کنار برادر بزرگ‌ترش تجربه می‌کند و برادر به او کمک می‌کند آن‌ها را به خوشی از سر بگذراند. این سریال موقعیت‌هایی خلق می‌کند که برای همه‌ی کودکان، در کنار آمدن با تجربه‌های ناکام‌کننده‌ی زندگی‌شان الهام‌بخش‌اند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد ولی بعضی از محتواهای آموزشی، مثلاً در مورد اهرام مصر، تاریخ یا ماشین‌های مسابقه ممکن است برای کودکان کوچک‌تر نامفهوم یا خسته‌کننده باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مطرح شده در داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  چارلی پسری ۷ ساله و عاقل است و لولا خواهر اوست که کوچک‌تر است. لولا خیال‌باف و بازیگوش است و وقتی تصمیم می‌گیرد کاری را انجام دهد، هیچ چیز نمی‌تواند او را متوقف کند. چارلی نیز همواره سعی می‌کند او را راهنمایی و کمک کند تا بیشتر با دنیای اطرافش آشنا شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر جای لولا بودید دوست داشتید خواهر یا برادر بزرگ‌تری مثل چارلی می‌داشتید؟ کدام رفتار چارلی را دوست دارید؟
  اگر خواهر یا برادر کوچک‌تری مثل لولا داشتید چگونه با او رفتار می‌کردید؟ چه رفتارهایی از دوستان کوچک‌ترتان شما را آزار می‌دهد؟ چه واکنشی نشان می‌دهید؟
  نظرتان درباره‌ی سورن لورنسون چیست؟ لولا چه وقت‌هایی سراغ او می‌رود؟ شما هم از این دوست‌ها دارید؟ چه وقت‌هایی با دوستان خیالی‌تان بازی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷۵
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۰۵