چوبین

(Chobin the Star Child)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و فانتزی درباره‌ی یک موجود فضایی شجاع، خوش‌قلب و آماده‌ی فداکاری برای نجات مادرش، سیاره‌اش و دوستانش

سال: 1974
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چوبین از سیاره و مادرش جدا شده و گاهی اوقات دچار ترس می‌شود. ارتباط او با پدربزرگ و دوستی‌اش با رولی و پروانه و نیز طرد شدنش از جانب حیوانات جنگل، همگی در جهان کودکان معنادارند.
  چوبین هر جا که بتواند کمکی کند حتماً این کار را می‌کند؛ حتی به آنها که او را طرد می‌کنند. پروانه همیشه و همه‌ جا نگران چوبین است و سعی می‌کند دیگران را به کمک او فرا خواند. رولی و پدربزرگ همیشه به چوبین کمک می‌کنند و به او اطلاعات می‌دهند. آنها مهربان و روراست و حمایت‌کننده‌اند.
  صدای برونکا و لحن حرف زدنش و عموم جملاتی که در ارتباط با چوبین می‌گوید تهدیدآمیز و ترسناک‌اند.
  برونکا موجودات مکانیکی متحرکی را سراغ چوبین می‌فرستد تا او را نابود کنند و گاهی هم با ابزارهایی موجودات زنده را تحت کنترل خود درمی‌آورد تا چوبین را نابود کند. ممکن است این صحنه‌ها برای کودکان کوچک‌تر خیلی ترسناک باشند. همچنین، خشونتی که چوبین برای پیروزی بر برونکا استفاده می‌کند، به ‌عنوان خشونت موفق و پذیرفته شده به تصویر کشیده شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این سریال انیمه، درباره‌ی موجودی فضایی به نام چوبین است که تصمیم دارد با ظلم و ستم فضایی دیگری به نام برونکا مبارزه کند. او که به تنهایی به زمین آمده، نه می‌داند و نه حس می‌کند که نیاز به کمک دارد، اما یک پروانه‌ی خوش‌قلب و دانا با تذکرهایی مناسب، چگونگی برقراری ارتباط را به او می‌آموزد. برونکا که همه‌جا چوبین را دنبال می‌کند، بعد از یافتن او روی کره‌ی زمین سعی می‌کند با فرستادن موجودات و ابزارهای متعددی او را نابود کند. ولی چوبین که هم فرز و هم خوش‌فکر است، همراه با حیوانات جنگل و دوستش، رولی، و پدربزرگ او، همه‌ی نقشه‌های او را نقش بر آب می‌کند. البته به ‌جز پروانه، همه‌ی حیوانات جنگل از حضور چوبین و دردسرهایش ناراحت و عصبانی‌اند. دانش پدربزرگ، حمایت رولی و مراقبت پروانه، به همراه عزم و اراده‌ی چوبین و البته قدرت سنگی درخشان، منجر به موفقیت چوبین می‌شود. این سریال همچنین پیام‌هایی در مورد اهمیت حمایت‌های روانی، کمک و یاری رساندن در شرایط ضروری بدون توجه به تفاوت‌ها و تاثیر عزم و اراده در رسیدن به اهداف دارد.
  سریال صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد. برخی از این صحنه‌ها برای کودکان کوچک و حساس بسیار ترسناک‌‌اند؛ از جمله جدایی چوبین از مادرش و نیز صحنه‌‌های مختلفی از حمله‌ی سگ‌ها و خفاش‌های مکانیکی به حیوانات و چوبین، که در قسمت‌های مختلف و به شکل‌های متفاوت تکرار می‌شوند. تماشای این سریال برای گروه سنی زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی که آن را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان نیز برای آنها فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  چوبین از سیاره‌ی درخشان به زمین آمده تا راهی برای نجات مادرش که اسیر شده و سیاره‌اش که در تصرف فضایی ستمگری به نام برونکاست بیابد. اما پیش از آنکه بتواند کاری از پیش ببرد، با حمله‌های پی در پی موجودات عجیب و غریب برونکا و تهدید زندگی ساکنان جنگل توسط آنها روبه‌رو می‌شود. حیوانات جنگل هم نه تنها علاقه‌ای به کمک به چوبین ندارند، بلکه هرازگاهی چوبین را تهدید به کشتن یا تحویل به برونکا می‌کنند. اما چوبین شاد و پرانرژی و البته شجاع و فداکار، با دلگرمی‌های پروانه‌ای خوش‌قلب و حمایت‌های رولی مهربان و پدربزرگ دانا، هر بار نقشه‌های برونکا را نقش بر آب می‌کند. او بالاخره با کمک قدرتی که در سنگ درخشان است، بر برونکا پیروز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر به جای رولی و پدربزرگ بودید، با دیدن چوبین چه احساسی به شما دست می‌داد؟
  با اینکه حیوانات جنگل چوبین را دوست ندارند و او را مایه‌ی دردسر می‌دانند، ولی چوبین با خطرات روبه‌رو می‌شود و نمی گذارد برونکا به آنها آسیبی برساند. فکر می‌کنید چرا این کار را می‌کند؟
  به نظر شما چرا پروانه، چوبین را دوست دارد و به او کمک می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۷۴