چوپان دروغگوی سابق

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چوپانی دورغگو، تأثیر دروغگویی‌هایش روی اعتماد دیگران و دردسرهایی برای خودش و آن‌ها

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین بهادر و اهالی مزرعه، دورغگویی‌هایش، رفتار دیگران با او و بعضی از مسائلی که در هر قسمت پیش می‌آید می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  موضوعات بعضی از قسمت‌ها به دنیای کودکان ارتباطی ندارند؛ مثلاً رقیب بهادر برای موفقیت در آزمون، سوالات آزمون را می‌خرد یا کلاغ‌ها برای ارثیه‌ای که ریش‌سفید برایشان به جا می‌گذارد، حاضرند زودتر از دست او خلاص شوند.
  استفاده از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد است: یه روده راست تو شکمش نیست، مایه آبروریزی، خالی‌بند، برو خودت رو سیاه کن، کوفت، حالم رو به هم زدی، چه مرگ‌تونه، بی‌جا کرده، خجالت بکش، بی‌ریخت، غلطی کردم. شخصیت‌ها در بسیاری از موقعیت‌ها از لحن خشن و تمسخرآمیز استفاده می‌کنند.
  گاهی اتفاقات ترسناکی می‌افتند؛ مثلاً گرگی با ظاهر ترسناک گوسفندها را با خودش می‌برد یا ارباب بهادر و دیگران را تهدید می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و بر اساس قصه‌ی معروف چوپان دروغگو ساخته شده، درباره‌ی چوپانی به نام بهادر است که محض خنده و دست انداختن دیگران، همیشه دروغ می‌گوید و دیگران را سر کار می‌گذارد. دیگران اول به شوخی‌هایش می‌خندند ولی به‌تدریج اعتمادشان را به او از دست می‌دهند و او را جدی نمی‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود گوسفندها طعمه‌ی گرگ شوند و بهادر به دردسر بیفتد. او همچنین تنها می‌شود و کسی تمایل ندارد با او ارتباط نزدیک و دوستانه‌ای داشته باشد. تأکید این سریال روی اهمیت راستگویی است و سعی دارد با نشان دادن پیامدهای دروغگویی، کودکان را به راستگویی ترغیب کند.
  موضوعات ترسناک و خشن مرسوم در این سریال زیاد نیستند ولی فضای کلی آن، روابط بین شخصیت‌ها، رنگ‌های مورد استفاده در ساخت سریال و نیز، قیافه‌ی شخصیت‌ها ناخوشایند و گاهی حتی ترسناک‌اند. خیلی از قسمت‌ها به اتفاق ناخوشایندی مثل پرت شدن از تپه یا گوسفندانی که طعمه‌ی گرگ شده‌اند، منتهی می‌شوند و داستان در همان‌جا به پایان می‌رسد. این موضوعات ممکن است کودکان کوچک‌تر را اذیت کنند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های داستانی و ارتباط آن‌ها با ضرب‌المثل‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بهادر چوپانی است که همراه با چند گوسفند در مزرعه‌ی اربابی کار می‌کند. او زیاد دروغ می‌گوید و این کارش باعث می‌شود اعتماد بقیه را از دست بدهد و گرگ گوسفندها را بخورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان چوپان دروغگو را قبلاً شنیده بودید؟ داستان این سریال چه تفاوت‌هایی با آن دارد؟
  فضا و رنگ‌های این کارتون را دوست دارید؟ به نظرتان چرا از این رنگ‌های تیره استفاده شده؟
  بعضی از قسمت‌ها با اتفاق بدی به پایان می‌رسند؛ مثلاً گرگ گوسفندها را با خود می‌برد و آن قسمت تمام می‌شود. این‌جور وقت‌ها شما چه احساسی دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۳۹۴