ژنراتور رکس

(Generator Rex)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی پسری نوجوان و مسئولیت ناخواسته‌ی او در مبارزه علیه موجوداتی جهش‌یافته و شرور، همراه با تلاش برای هویت‌یابی

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش رکس برای به خاطر آوردن گذشته‌اش، چالش‌هایی که او در تصمیم‌گیری برای انجام کار درست دارد، ارتباطش با مأموران دولت و مبارزات او با ایووها، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  رکس سعی می‌کند بین نیروهای متضادی که زندگی‌اش را ناآرام کرده‌اند تعادل برقرار کند؛ او از طرفی می‌خواهد گذشته‌ی رازآلودش را رمزگشایی کند و مثل یک نوجوان معمولی زندگی کند و از طرف دیگر، نسبت به سازمان پراویدنس احساس مسئولیت می‌کند و می‌خواهد در پاکسازی جهان از شر ایووها به آن‌ها کمک کند. او همیشه در تلاش برای انتخاب مسیر درست است.
  رکس نسبت به دکتر هالیدی احساسات خاصی دارد و همیشه سعی دارد توجه او را به خود جلب کند. شخصیت‌های زنی با بیکینی در بعضی قسمت‌ها حضور دارند که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند یا بدن‌شان پوشیده شده است. موضوع مبارزه برای نجات سرزمین، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: کارش رو تموم کن، مسخره، حال به هم زن، خفه‌ت می‌کنم، بی‌جنبه. لحن شخصیت‌ها در طول مبارزات، خشن و تهدیدآمیز است.
  رکس دوست دارد مثل نوجوانی معمولی زندگی کند، ولی مأموران دولت از او می‌خواهند مثل یک سلاح علیه ایووها عمل کند. اعضای سازمان از انواع سلاح‌های سرد و گرم، مانند چاقو، شمشیر و تفنگ برای از بین بردن ایووها استفاده می‌کنند. مبارزه‌ی تن به تن هم در همه‌ی قسمت‌ها بین مأموران و هیولاهای مختلف صورت می‌گیرد. هیولاها ظاهری زشت و ترسناک دارند و در مبارزه با اعضای تیم آن‌ها را به اطراف پرت می‌کنند، به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند یا لیزر پرتاب می‌کنند. در این درگیری‌ها انفجارهای بزرگی رخ می‌دهند و ساختمان‌ها خراب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با الهام از شخصیتی در یک کتاب کمیک با نام ام. رکس ساخته شده، درباره‌ی جهانی در آینده است که در آن انسان‌ها توسط ربات‌هایی میکروسکوپی آلوده می‌شوند و به هیولاهایی به نام ایوو تبدیل می‌شوند. پسری نوجوان به نام رکس، که توانایی کنترل این موجودات میکروسکوپی را دارد، از طرف سازمانی دولتی مأمور می‌شود تا با ایووها مبارزه کند. رکس از گذشته‌اش بی‌خبر است و نمی‌داند از کجا آمده و چرا چنین خصوصیتی دارد. او از طرفی می‌خواهد از گذشته‌اش باخبر شود و مثل یک نوجوان معمولی زندگی کند و از طرف دیگر، نسبت به جهان و خطری که انسان‌ها را تهدید می‌کند احساس مسئولیت می‌کند. رکس در طول سریال، بین این دو وضعیت گرفتار است و با کمک دوستانش در تلاش است بین این دو خواسته، تعادل برقرار کند. مسئولیت‌پذیری، کار گروهی و احترام به تفاوت‌های میان انسان‌ها از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  اعضای سازمان از انواع سلاح‌های سرد و گرم، مانند چاقو، شمشیر، تفنگ و از مبارزه‌ی تن به تن برای از بین بردن ایووها استفاده می‌کنند. هیولاها ظاهری زشت و ترسناک دارند و در مبارزه با اعضای تیم آن‌ها را به اطراف پرت می‌کنند، به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند یا لیزر پرتاب می‌کنند. افنجار و ویرانی در همه‌ی قسمت‌ها وجود دارد. موضوع مبارزه برای نجات سرزمین و تعارض بین هویت‌یابی و احساس مسئولیت اجتماعی نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  انفجاری در جهان آینده باعث می‌شود زمین و موجوداتش توسط ربات‌هایی میکروسکوپی به نام دنایت آلوده شوند. این ربات‌ها به دی اِن اِی انسان‌ها وصل می‌شوند و آن‌ها را به هیولاهای خطرناکی به نام ایوو تبدیل می‌کنند. رکس، پسر ۱۵ ساله‌ای که گذشته‌اش را به یاد نمی‌آورد، قادر است دنایت‌هایی که او را آلوده کرده‌اند کنترل کند. این توانایی، او را تبدیل به سلاحی سرّی می‌کند که سازمان دولتی پراویدنس از آن برای نابودی ایووها استفاده می‌کند. رکس با همراهی مأموران دولتی، آقای ایکس و دکتر هالیدی، باید ایووها را از بین ببرد و همزمان، گذشته‌اش را به یاد بیاورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید رکس از این‌که به عنوان سلاحی علیه ایووها به کار می‌رود چه احساسی دارد؟ به نظر شما او نسبت به سرزمینش مسئولیت دارد؟ ما چگونه متوجه می‌شویم که نسبت به چه کسانی یا در چه موقعیت‌هایی مسئولیت داریم؟
  به نظرتان چرا رکس اصرار دارد از گذشته‌اش باخبر شود؟ شما فکر می‌کنید دانستن در مورد گذشته، چه کمکی به زندگی امروز و آینده‌ی ما می‌کند؟
  به نظرتان ممکن است آزمایش‌های امروز بشر منجر به فجایعی در آینده شوند؟ چه فجایعی برای شما قابل تصور است؟ امروز صدای چه زنگ خطرهایی را می‌شنویم؟ دانشمندان، سیاستمداران و مردم هر کدام چه سهمی در ایجاد و از بین بردن این فجایع دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["اکشن","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["اکشن","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۰