کابوی بیباپ

(Cowboy Bebop)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و علمی‌تخیلی درباره‌ی ماجراجویی‌های پرخطر یک گروه جایزه‌بگیر برای دستگیری خلافکاران سابقه‌دار، همراه با درگیری و خشونت زیاد

سال: 1998
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هدف گروه جایزه‌بگیر، یعنی دستگیری خلاف‌کاران سابقه‌دار، برای نوجوانان معنادار است. تجربه‌ی آن‌ها از احساساتی چون همکاری، اعتماد، شکست و همدردی نیز می‌تواند برای نوجوان‌ها الهام‌بخش باشد.
  قهرمان‌های داستان برای رسیدن به هدف با هم همکاری می‌کنند و در موقعیت‌های خطرناک پشتیبان یکدیگرند. آن‌ها حتی اگر شکست بخورند، ناامید نمی‌شوند و به تلاش‌شان ادامه می‌دهند. آن‌ها با وجود این‌که با خلافکارها سرسختانه مبارزه می‌کنند، احساسات انسان‌دوستانه‌ی خود را در قبال آن‌ها یا خوانواده‌هایشان فراموش نمی‌کنند.
  شخصیت‌های زن لباس‌های باز، تنگ و کوتاه به تن دارند که در صحنه‌هایی در نسخه‌ی دوبله پوشانده شده یا از کادر بیرون قرار داده شده‌اند. در صحنه‌های متعددی مردها آن‌ها را با چشم دنبال می‌کنند. موارد بسیاری از کشیدن سیگار، پیپ و مصرف مواد مخدر توسط شخصیت‌های اصلی و فرعی وجود دارد. صحنه‌های متعددی هم از کازینو، شرط‌بندی و نوشیدن وجود دارد.
  عبارت‌های توهین‌آمیزی مانند کوفت کن، بی‌پدر و مادر، سگدونی، مرده‌شور ببردت، اسگل و نفهم، زیاد به کار می‌رود.
  سریال پر است از صحنه‌های خشن و ترسناک از درگیری فیزیکی، زدوخورد با مشت و لگد، تیراندازی با کلت، مسلسل و اسلحه‌های لیزری، اژدرهای فضایی، انفجار و خونریزی. همچنین صحنه‌هایی از خفه کردن با دست، تهدید با بطری شکسته، شکنجه با سوزش سیگار و مرگ شخصیت‌های فرعی وجود دارد. شخصیت‌ها برای رسیدن به پول به دنبال دستگیری خلافکارهای سابقه‌دارند و در این راه از هیچ خشونتی فروگذار نمی‌کنند. خطرات این کار باعث می‌شود آن‌ها برای نجات جان‌شان بجنگند و مهاجمان را از بین ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال کابوی بیباپ انیمه‌ای اکشن از ماجراجویی‌های یک گروه جایزه‌بگیر است. آن‌ها برای رسیدن به پولی که به عنوان پاداش برای دستگیری خلافکاران سابقه‌دار تعیین شده، تلاش می‌کنند. آن‌ها در این راه با خطرات مختلفی روبه‌رو می‌شوند اما هم را تنها نمی‌گذارند و پشتیبان یکدیگرند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند به‌تنهایی در مأموریت‌شان موفق نمی‌شوند و باید با هم همکاری کنند. احساسات انسان‌دوستانه‌ی این گروه در مقابل خلافکارها یا خانواده‌هایشان، شخصیتی قهرمان‌گونه به آن‌ها بخشیده است. آن‌ها برای حفظ جان‌شان به هر خشونتی متوسل می‌شوند اما با وجود این، انسانیت خود را از یاد نمی‌برند. همکاری و خستگی‌ناپذیری اعضای گروه در مأموریت‌هایشان از ارزش‌های مورد تأکید این سریال است و به سختی می‌توان فضیلت دیگری در شخصیت‌های داستان پیدا کرد.
  صحنه‌های خشن و ترسناک بسیار از درگیری‌های فیزیکی و زدوخورد، تیراندازی با سلاح‌های گوناگون کمری، مسلسل و لیزری، انفجار و خونریزی، به‌همراه موارد بزرگسالانه‌ی متعدد باعث شده این سریال برای کوچک‌ترها مناسب نباشد. قهرمان‌های داستان از اعمال خشونت هیچ ابایی ندارند و مواردی از خفه کردن، شکنجه و مرگ شخصیت‌های فرعی در برخی قسمت‌ها وجود دارد. صحنه‌های زیادی از کشیدن سیگار و پیپ توسط شخصیت‌های اصلی و فرعی وجود دارد. زن‌ها لباس‌هایی باز، تنگ و کوتاه به تن دارند و مردها در صحنه‌های متعددی با چشم آن‌ها را دنبال می‌کنند. موارد دیگری همچون نوشیدن و شرط‌بندی نیز در سریال وجود دارد. تماشای این سریال برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  گروهی از جایزه‌بگیران برای رسیدن به پولی که به عنوان پاداش برای دستگیری خلافکاران سابقه‌دار تعیین شده، در فضا سفر می‌کنند. آن‌ها در این سفرها با خطرات مختلفی روبه‌رو می‌شوند و ماجراهای گوناگونی را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شخصیت‌های اصلی داستان شبیه قهرمان‌ها هستند؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی میان آن‌ها با قهرمان‌ها وجود دارد؟
  به نظر شما، هدف آن‌ها مبارزه با خلافکارها بود یا دریافت جایزه؟ آیا هدف آن‌ها خشونت‌شان در مبارزه با خلافکارها را توجیه می‌کند؟ آیا هدف خوب می‌تواند مجوزی برای کارهای بد باشد؟
  به نظر شما، صحنه‌های اکشن همراه با خشونت مفرط در این سریال باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود؟ آیا در داستان‌های اکشن رابطه‌ای میان شخصیت‌پردازی و خشونت موجود در داستان وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["علمی-تخیلی","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["علمی-تخیلی","اکشن"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۱۹۹۸