کارآگاه گجت

(Inspector Gadget)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک کارآگاه و خواهرزاده‌اش و ماجراهای آن‌ها برای رویارویی با نیرو‌های شر، همراه با تجربه‌ی شجاعت و کار گروهی

سال: 1983
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت و بازیگوشی و کنجکاوی در این سریال پررنگ است. هم شخصیت پنی با کنجکاوی و میل به تجربه کردن و هم شخصیت کارآگاه با رفتارهای ساده و نپخته‌اش، برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند.
  اگرچه اکثر مواقع، ساده‌لوحی و دست‌وپاچلفتی بودن کارآگاه گجت به ضررش تمام می‌شود، اما او همیشه از پنی محافظت می‌کند و برای حفظ امنیت او خود را به خطر می‌اندازد. پنی دختر توانمند و زرنگی است که به کمک همین ویژگی‌ها برای محافظت از عمویش تلاش می‌کند.
  لحن حرف زدن دکتر کلاو تهدیدآمیز و خشن است.
  در داستان‌ها به موضوعاتی مثل حفظ امنیت شخصی پرداخته می‌شود.
  در این سریال صحنه‌های متعددی از انفجار، تصادف و سقوط را شاهدیم. همچنین، شخصیت‌ها مدام در موقعیت‌های خطرناک قرار می‌گیرند؛ مثلاً برخورد به دیوار یا سقوط از صخره. صدا و شخصیت دکتر کلاو هم خشن است. اما خشونت در این صحنه‌ها کارتونی است و چندان ترسناک نیست؛ هر چند ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند یا در بعضی موارد توسط آن‌ها تقلید شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، ماجراهای کارآگاه فراموش‌کار و حواس‌پرتی به همین نام است. کارآگاه گجت یک انسان است که مانند ربات‌ها ابزارک‌های عجیب و غریبی در بدن او کار گذاشته شده و می‌تواند از آن‌ها کمک بگیرد. شخصیت دشمن او در این سریال دکتر کلاو است که رهبری سازمانی شرور را بر عهده دارد. در هر قسمت شاهد ماجراهای کارآگاه گجت و خواهرزاده‌اش، پنی، و مقابله‌ی آن‌ها با نیروهای شرور هستیم. هر چند که شخصیت اصلی و قهرمان این سریال کارآگاه گجت است اما مغز متفکر داستان پنی است که ذهن خلاق و تلاش او، سلاح اصلی تیم‌شان در مقابل دشمن است. خوب‌ها و بدها در این سریال به ‌روشنی از هم تفکیک شده‌اند و کارآگاه و پنی همیشه در شکست دادن بدها پیروز می‌شوند. در هر قسمت، به موضوع حفظ امنیت شخصی و ارتباط آن با محتوای داستان هم پرداخته می‌شود. همچنین روی موضوعاتی چون شجاعت و کار گروهی تأکید می‌شود.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی مانند انفجار و تصادف دارد و شخصیت‌ها مدام در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند؛ هر چند که اغلب این موقعیت‌ها کارتونی و بامزه‌اند. روند داستان‌ها و ماجراهای پیش‌آمده هم ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک نباشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کارآگاه گجت یک کارآگاه خصوصی بی‌دست‌وپا و حواس‌پرت است که همیشه در حال خرابکاری است. البته ویژگی‌هایی دارد که سر بزنگاه‌ها به دادش می‌رسند؛ مهم‌ترین آن‌ها دست‌های پرتوانش هستند. او به دنبال شخصیتی بدجنس به نام کلاو است که هیچ وقت چهره‌ی او را نمی‌بینیم. کارآگاه دستیاری به نام پنی دارد که خواهرزاده‌اش است و همه‌ی کارهای مربوط به تجسس و کشف مجرمان را او انجام می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه کسی در این سریال نقش قهرمان را دارد؟ چه ویژگی‌هایی او را قهرمان کرده؟
  به نظرتان ما در زندگی به قهرمان نیاز داریم؟ شما چه قهرمان‌هایی دارید؟
  شخصیت‌های مثبت سریال چگونه با هم همکاری می‌کنند؟ کار گروهی آن‌ها چه نقشی در موفقیت‌شان دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۸۳