کارمن سندیگو

(Carmen Sandiego)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک دختر نوجوان دزد و همکاری او با دوستانش برای مقابله با دزدان تبهکار

سال: 2019
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کارمن از کودکی بی‌سرپرست بوده و در مدرسه‌ی آموزش دزدها نگهداری می‌شده؛ حالا او دوستان و دشمنانی دارد و برای پیروزی تلاش می‌کند. حساسیت او نسبت به عدالت و مبارزه با تبهکاری از موارد معنادار در نوجوانی است.
  کارمن مصمم و جسور است و توانایی‌های بسیاری دارد. او برای دزدی آموزش دیده اما شبیه رابین هود از دزدها می‌دزدد و وسایل دزدیده‌شده را به صاحب اصلی‌اش بازمی‌گرداند. او دوستانی دارد که در مأموریت‌ها به او کمک می‌کنند. آن‌ها تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا نقشه‌های گروه وایل را خنثی کنند و از فاجعه‌های انسانی جلوگیری کنند، حتی اگر این کار نیازمند قانون‌شکنی باشد. شخصیت‌ها در جایگاه‌های مختلف (پلیس، دزد، تبهکار، تیم کارمن) از هر دو جنس هستند.
  شخصیت‌ها، به‌ویژه زنان، اندام‌های کشیده و اغراق‌آمیز دارند. گاهی هنگام راه رفتن شخصیت‌ها جزئیات بیش از اندازه‌ای در حرکت پاها به تصویر کشیده شده است. دزدی و مبارزه با دزدان موضوع کودکانه‌ای نیست و ممکن است انگاره‌های نادرستی را در مورد مالکیت در کودکان ایجاد کند.
  کارمن به کشورهای مختلفی سفر می‌کند و از این طریق به اطلاعات عمومی و برخی آیین‌ها و رسوم آن کشور اشاره می‌شود.
  صحنه‌های متعددی از نبردهای تن‌به‌تن کارمن با دیگر دزدها وجود دارد. آن‌ها مشت و لگد می‌زنند و گاهی هم از وسایلی استفاده می‌کنند؛ مثلاً کارمن در آستینش وسیله‌ای برای پرتاب قلاب دارد یا یکی از دزدها از کاغذ تیغه‌های برنده درست می‌کند. در صحنه‌های مختلف، شخصیت‌ها از بلندی به پایین می‌پرند، مثلا از بالای ساختمان یا از پشت یک کامیون، اما آسیبی نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کارمن سندیگو یک انیمیشن دوبعدی است که بر اساس شخصیت بازی‌های ویدیویی و سریالی قدیمی‌تر به همین نام ساخته شده است. کارمن دختری نوجوان و بی‌سرپرست است که در جزیره‌ای دورافتاده در مرکز آموزش دزدها به نام وایل آموزش می‌بیند. او وقتی از اهداف پلید وایل آگاه می‌شود، از آن‌جا فرار می‌کند و تلاش می‌کند با مهارت‌هایی که یاد گرفته، نقشه‌های وایل را خنثی کند. در این سریال، او همچنان دزدی می‌کند اما با شخصیتی شبیه رابین هود، با این هدف دزدی می‌کند که مأموران وایل نتوانند دزدی کنند. کارمن مصمم و جسور است و دوستان توانمندی هم دارد که در این کار با او همکاری می‌کنند. در این سریال، کار گروهی، شهامت و داشتن هدف‌های والا برجسته شده و در تمام نقش‌ها هر دو جنس زن و مرد به چشم می‌خورند. همچنین، سفر کارمن به کشورهای مختلف و آشنایی با آیین‌ها و فرهنگ‌های متنوع می‌تواند موضوعات گوناگونی برای گفتگو پیش بکشد.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی هم دارد. کارمن همیشه در حال فرار از پلیس و مأموران وایل است و صحنه‌های متعددی از درگیری او و دزدان تبهکار با مشت و لگد وجود دارد. در صحنه‌های مختلف، شخصیت‌ها کارهایی می‌کنند که در دنیای واقعی به آسیب‌های جدی منجر می‌شود؛ مثلاً از بالای ساختمان روی ماشین می‌پرند اما در این‌جا آسیبی نمی‌بینند. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی خانواده تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی رابین‌هودی‌گری، موارد خشن و ترسناک سریال و خطرپذیری شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کارمن سندیگو کودک بی‌سرپرستی است که در جزیره‌ای دورافتاده در مرکز آموزش دزدها به نام وایل بزرگ شده و به همراه همکلاسی‌هایش از جمله تایگرس، کراکل و ال‌توپو برای دزدی آموزش دیده است. او وقتی از اهداف شوم وایل مطلع می‌شود، از آن‌جا فرار می‌کند و از مهارت‌ها و توانایی‌هایی که در دزدی پیدا کرده، برای مقابله با عوامل وایل و خنثی کردن نقشه‌های شوم آن‌ها در سراسر جهان استفاده می‌کند. او به کمک دوست هکرش، بازیکن و همکارانش، زک و آیوی، جلوی فاجعه‌های انسانی را می‌گیرد و از گنجینه‌های تاریخی در برابر دزدی محافظت می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، همین که قصد و نیت خوبی داشته باشیم، برای توجیه کارهایمان کافی است؟ کار غلط چه کاری است؟ چطور می‌توانیم بفهمیم کاری غلط است یا نه؟
  فکر می‌کنید کارمن به‌تنهایی می‌تواند در مأموریت‌ها موفق شود؟ در این قسمت، اعضای تیم چگونه به او کمک کردند؟
  کارمن گاهی مجبور است جلوی دوستانش بایستد تا کار درست را انجام دهد؛ فکر می‌کنید این کار از مقابله با دشمنانش سخت‌تر است؟ شما در مقابل فشار یا زورگویی دوستان‌تان چکار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۹
  سال انتشار ۲۰۱۹