کاسپر شبح مهربان

(Casper the Friendly Ghost)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی ماجراهای یک شبح مهربان، کمک‌های او به دیگران و تجربه‌ی تنهایی

سال: 1945
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کاسپر اغلب تنهاست و احساس می‌کند کسی او را دوست ندارد؛ همه از او می‌ترسند و فرار می‌کنند. با این حال، بچه‌ها او را دوست دارند و با او دوست می‌شوند.
  کاسپر مهربان است و به همه کمک می‌کند؛ حتی به کسانی که او را آزرده‌اند. بچه‌ها از کاسپر نمی‌ترسند و با او دوست می‌شوند.
  کاسپر یک بار تلاش می‌کند روی ریل قطار خودکشی کند.
  کاسپر از میان در، دیوار و وسایل عبور می‌کند. مردم معمولاً از دیدن او وحشت می‌کنند؛ هرچند قیافه‌ی مهربان و دوستانه‌ای دارد. در هر قسمت معمولاً کسی به کمک نیاز پیدا می‌کند؛ مثلاً به خطر می‌افتد، از ارتفاع سقوط می‌کند یا تنها رها می‌شود، و کاسپر همیشه آن‌ها را نجات می‌دهد. در برخی قسمت‌ها، کاسپر را زندانی می‌کنند یا صحنه‌هایی از تیراندازی با تفنگ یا تیرکمان نیز وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کاسپر شبح مهربان، یک سریال انیمیشنی دوبعدی در مورد یک شبح کودک به نام کاسپر است که اولین بار در یک کتاب داستان کودک به تصویر درآمد. کاسپر که دوست ندارد ترسناک باشد، به قصد پیدا کردن دوست به شهر می‌رود اما آدم‌ها به‌محض دیدن او وحشت‌زده می‌شوند و فرار می‌کنند. کاسپر از این‌که بقیه او را با ظاهر شبحی‌اش قضاوت می‌کنند و هیچ‌ کس حاضر نمی‌شود با او دوست شود، غمگین است. اما بچه‌ها رفتار متفاوتی دارند، با او دوست می‌شوند و بازی می‌کنند. هرچند که آدم‌ها کاسپر را دوست ندارند و گاهی او را می‌آزارند، کاسپر با همه مهربان است و وقتی به کمک نیاز دارند، به آن‌ها کمک می‌کند و در نهایت، رفتار خوب او باعث تغییر ذهنیت مردم نسبت به او می‌شود. مهربانی و تلاش برای دوستیابی از موضوعات برجسته‌ی این سریال است.
  در این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. کاسپر از میان در و دیوار عبور می‌کند و آدم‌ها معمولاً از او می‌ترسند. در هر قسمت حوادثی رخ می‌دهد و کسی به کمک نیاز پیدا می‌کند؛ کاسپر در آخرین لحظه ظاهر می‌شود و آن‌ها را نجات می‌دهد یا به آن‌ها کمک می‌کند. در برخی قسمت‌ها، آدم‌ها کاسپر را زندانی می‌کنند یا با تفنگ و تیرکمان به سمت او شلیک می‌کنند، ولی همه ‌چیز بدون این‌که به او آسیبی برساند، از درون او عبور می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن را داشته باشند.

  چکیده داستان

  کاسپر شبح مهربان که برخلاف همه‌ی شبح‌ها دوست ندارد کسی را بترساند، به شهر می‌رود تا از میان انسان‌ها دوست پیدا کند ولی هر کس که او را می‌بیند، می‌ترسد و پا به فرار می‌گذارد؛ حتی حیوانات. کاسپر احساس می‌کند هیچ ‌کس او را دوست ندارد اما بچه‌ها از او نمی‌ترسند و با او دوست می‌شوند. در هر قسمت، آدم‌ها با مشکلی روبه‌رو می‌شوند یا به خطر می‌افتند و کاسپر سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند تا حسن نیت خود را نشان دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، چرا بچه‌ها از کاسپر نمی‌ترسیدند؟ فکر می‌کنید رفتار کاسپر هم در این موضوع تأثیرگذار بود؟
  چه چیزهایی ممکن است شما را بترساند؟ برای مقابله با ترس‌تان چه کار می‌کنید؟
  در این سریال از چه چیزی برای خنداندن بیننده استفاده می‌شود؟ تفاوت آن با کمدی‌های امروزی در چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۹۴۵