کاپیتان سوباسا

(Captain Tsubasa)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ورزشی درباره‌ی فوتبالیستی نوجوان و تلاش او برای تبدیل شدن به بهترین بازیکن جهان، همراه با تجربه‌ی دوستی و رقابت نفس‌گیر

سال: 2018
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میل به رقابت و تلاش برای برنده شدن، همراه با دوستی و ارتباط دوستانه بین اعضای تیم، در جهان کودکان معنا‌دار و برجسته است؛ هرچند که در این سریال فضای رقابت، شدید و گاهی آزاردهنده است. کودکان در مسیر فوتبال، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و شکست و ناکامی و ناامیدی را نیز تجربه می‌کنند.
  سوباسا اوزارا، شخصیت اصلی داستان، پسری خوش‌رو و مهربان است که از فوتبال بازی کردن کنار دوستانش لذت می‌برد. او سختکوش، مسئولیت‌پذیر و آرام است، در موقعیت‌های مختلف خونسردی‌اش را حفظ می‌کند و از دیگران نیز حمایت می‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌های داستان خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی را در خود دارند. عموم آن‌ها از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند و سعی می‌کنند جوانمردانه بازی کنند. فضای سریال خیلی پسرانه است و زن‌ها و دختران حضوری کمرنگ و حاشیه‌ای دارند.
  بین بعضی از دختران و پسران نوجوان روابط و نگاه‌های معناداری وجود دارد که در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. گاهی بازیکنان پیراهن‌هایشان را درمی‌آورند. موضوع رقابت جدی و نفس‌گیر برای برنده شدن و قهرمان شدن در ورزش حرفه‌ای، موضوع کودکانه‌ای نیست و می‌تواند برای کودکان استرس‌زا و اضطراب‌آور باشد.
  در جریان درگیری‌ها و رقابت‌های بین اعضای تیم، هرازگاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: بدجنس،‌ حسابت رو می‌رسم، لعنتی، از خود راضی، ضایع، خفه شو، خودخواه، تا چشمت درآد. شخصیت‌ها با لحنی تند و خشن و تحریک‌آمیز با هم صحبت می‌کنند و مدام تلاش می‌کنند یکدیگر را به رقابت و اثبات خود وادارند.
  سریال به رشته‌ی ورزشی فوتبال و حواشی آن می‌پردازد.
  به سیستم آموزشی و مدارس ژاپن و سبک زندگی مردم این کشور قدری پرداخته می‌شود.
  صحنه‌ی تصادف سوباسا در خردسالی و نیز جدایی سوباسا از پدرش ممکن است برای بعضی کودکان ناراحت‌کننده باشد. گاهی درگیری‌هایی بین اعضای تیم پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند. فضای رقابتی شدید سریال هم می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و استرس‌زا باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی برگرفته از مانگایی به نام کاپیتان سوباسا، نوشته‌ی یوئیچی تاکاهاشی است و در فارسی به فوتبالیست‌ها معروف است. داستان درباره‌ی پسربچه‌ای به نام سوباساست که از خردسالی به توپ فوتبال و بازی با آن علاقه دارد و آرزو دارد روزی همراه تیم ملی ژاپن، قهرمان جهان شود. او بلندپرواز است و به برنده شدن در یک مسابقه اکتفا نمی‌کند. سوباسا با تلاش زیاد و با نشان دادن توانمندی‌های خارق‌العاده و استثنایی‌اش موفق می‌شود توجه بازیکنان و مربیان تیم‌های مختلف را به خود جلب کند و با کنار زدن رقبا، پله‌های موفقیت در فوتبال را یکی‌یکی طی کند. او علاوه بر این‌که در فوتبال می‌درخشد، خوش‌رفتار و مسئولیت‌پذیر است و سعی می‌کند در همه‌ی بازی‌ها به اعضای تیمش روحیه بدهد و آن‌ها را به توانایی‌هایشان آگاه کند تا انگیزه‌ی بیشتری برای بردن در مسابقات داشته باشند. ناامید نشدن، میل به اثبات توانمندی‌های خود به دیگران و جنگنده بودن، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی در این سریال وجود ندارد اما جدایی سوباسا از پدرش ممکن است برای بعضی کودکان ناراحت‌کننده باشد. فضای رقابتی شدید سریال هم می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و استرس‌زا باشد یا مورد تقلید آن‌ها قرار بگیرد. شخصیت‌های مختلف در سریال، با انگیزه‌ی اثبات خود به دیگران و رقابت با آن‌ها فعالیت می‌کنند و گاهی به نظر می‌رسد تنها نیروی محرکه‌ی آن‌ها میل به رقابت است. شخصیت و توانمندی‌های سوباسا خیلی اغراق‌آمیز به تصویر درآمده و به نظر می‌رسد بیش از آن‌که تلاش او در موفقیت‌هایش تأثیر داشته باشد، نبوغ و استعدادهای ذاتی‌اش اثرگذارند. فضای سریال کاملاً پسرانه است و شخصیت‌های دختر نقشی حاشیه‌ای و صرفاً حمایت‌کننده دارند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ و ۹ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی فضای رقابتی سریال و موضوعات داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  سوباسا پسری نوجوان است که عاشق فوتبال است و آرزو دارد جام جهانی فوتبال را همراه تیم ملی ژاپن ببرد. او در ابتدای داستان، دانش‌آموزی دبستانی است که با مادرش در ژاپن زندگی می‌کند؛ در حالی که پدرش کاپیتان کشتی است و از خانواده دور است. سوباسا که در خردسالی با کمک یک توپ فوتبال از یک تصادف رانندگی جان سالم به در برده، دلبستگی عمیقی به توپ فوتبال دارد. وقتی او در ده سالگی همراه مادرش به شهری تازه می‌روند، سوباسا با نشان دادن قابلیت‌هایش وارد یکی از دو تیم رقیب در آن شهر می‌شود. از آن به بعد او مسیر حرفه‌ای شدن در فوتبال را پله‌پله طی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما کدام یک از شخصیت‌های این سریال را دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که برای شما جالب‌اند؟
  کار تیمی در این سریال چقدر در پیروزی تیم مهم است؟ به نظرتان تیم‌ها در این سریال، بیشتر روی کار گروهی‌شان تکیه می‌کنند یا روی بازیکنان شاخص‌شان؟
  به ورزش خاصی علاقه دارید؟ فکر می‌کنید از چه سنی می‌توان ورزش حرفه‌ای را دنبال کرد؟ به نظرتان این میزان رقابت در ورزش برای بچه‌ها مفید است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۸