کایلو

(Caillou)

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات زندگی یک پسربچه و یادگیری‌ها و تجربه‌های روزمره‌ی او در کنار خانواده و دوستانش

سال: 1997
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراهایی که کایلو در کنار خانواده و دوستانش تجربه می‌کند، دوستی‌ها و ناراحتی‌هایش، بازی‌ها و شیطنت‌هایش و راه‌هایی که برای حل مسائل ساده‌ی روزمره‌اش پیدا می‌کند، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  کایلو کنجکاو، مهربان، شاد و پرانرژی است. او دوست دارد در مورد چیزهای مختلف بداند و از کمک کردن به دیگران هم لذت می‌برد. ارتباط او با والدین و با خواهر کوچکش همراه با مهربانی و احترام است و با وجود این‌که مثل همه‌ی بچه‌ها از چیزهایی ناراحت می‌شود یا گاهی بدخلقی می‌کند یا دوست ندارد کاری را انجام دهد، ارتباطش با خودش و دیگران در صلح و آرامش است. والدین او حمایتگر و پرحوصله‌اند و همیشه با محبت و احترام با او رفتار می‌کنند و فرصت تجربه کردن و اشتباه کردن را به او می‌دهند. دوستان کایلو هم مهربان و حمایتگرند و در حل مسائل روزمره به هم و به دیگران کمک می‌کنند.
  در قسمت‌های مختلف به مهارت‌هایی مثل خوب گوش دادن، صبر کردن، توجه به ایمنی، همدلی، شناخت خود و احساسات خود و بیان آن‌ها پرداخته می‌شود و بعضی از حیوانات و پدیده‌های طبیعی معرفی می‌شوند. به موقعیت‌هایی مثل رفتن به مهدکودک یا زمین بازی و مهارت‌های مورد نیاز در این موقعیت‌ها هم اشاره می‌شود. همچنین، کودکان با مجموعه کتاب‌های کایلو آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از مجموعه کتاب‌هایی با همین نام، اثر هلن دسپیودو ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی یک پسربچه‌ی چهار ساله‌ی شاد و بامزه به نام کایلو است که در کنار خانواده و دوستانش زندگی می‌کند. او در هر قسمت با موضوع یا مسئله‌ی تازه و ساده‌ای مواجه می‌شود؛ مثل نگه داشتن جیرجیرک در خانه، ارتباط با دوستان، غذا درست کردن، ایمنی در بازی و سایر مسائل و موضوعاتی که در زندگی کودکان خردسال جاری و روزمره‌اند. کایلو در کنار والدین و دوستانش و با کمک و همراهی آن‌ها این مسائل را حل می‌کند و در کنار به‌ دست‌ آوردن تجربه‌های تازه، احساس خوبی نیز نسبت به خودش و دیگران پیدا می‌کند. حضور کودکانی از نژادهای مختلف در این سریال که جزو دوستان کایلو هستند، از ویژگی‌های برجسته‌ی آن است که به کودکان کمک می‌کند در مورد نژادهای مختلف رویکردی آزاداندیشانه داشته باشند و درگیر کلیشه‌ها و قضاوت‌های تبعیض‌آمیز در مورد این موضوع نشوند.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک خردسال و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر والدین و دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. یکی از نکاتی که والدین باید به آن توجه کنند این است که نقش مادر و پدر در این سریال همان نقش‌های کلیشه‌ای و مرسوم است؛ مادر را همیشه در حال غذا درست کردن و نظافت می‌بینیم و پدر را بیرون از خانه. تماشای این سریال برای کودکان بالاتر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کایلو پسر چهار ساله‌ای است که با مادر و پدر و خواهر کوچک‌ترش، رزی، زندگی می‌کند. او در هر قسمت با همراهی والدین و دوستانش با ماجرایی مواجه می‌شود و مسئله‌ی ساده‌ای را حل می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز داستان کایلو در مورد چه بود؟ چه اتفاقاتی در این قسمت افتاد؟ چه کسانی در این قسمت حضور داشتند؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست‌ هستید؟
  رابطه‌ی کایلو با مامان و بابایش چگونه است؟ رفتار مامان و بابا با او چگونه است؟ ارتباط او با خواهرش چطور است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۹۹۷