کتاب وحش

(Animal Atlas)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی و آموزشی درباره‌ی حیات وحش، گونه‌های متنوع جانوری و زیستگاه‌های مختلف طبیعی، با توضیحات انگیزه‌بخش یک راوی مشتاق

سال: 2004
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و میل به شناخت جهان، به خصوص طبیعت و حیوانات، از ویژگی‌های برجسته‌ی دوران کودکی است. این مجموعه با ترغیب کودکان به شناخت طبیعت و حیوانات و با توضیحاتی نسبتاً ساده و فهمیدنی، پاسخی مناسب برای کنجکاوی آن‌هاست.
  این مجموعه در زمینه‌های مختلفی از جمله طبیعت، جغرافیا، حیات وحش و محیط زیست به ارائه‌ی نکاتی آموزشی و جذاب برای مخاطبان کودک و بزرگسال می‌پردازد. در قسمت‌های مختلف، گونه‌های متنوع حیوانات اهلی و وحشی، ویژگی‌های منحصر به فرد و مشترک‌شان، محل زندگی و غذایشان، روش آن‌ها برای بقا و سازگاری با طبیعت، خونسرد بودن و خونگرم بودن‌شان،‌ خطرات خاصی که هر گونه را تهدید می‌کند، مکانیزهای آن‌ها برای مراقبت از خودشان در مقابل تهدیدات طبیعی، زیست‌گاه‌های مختلف حیوانات در قاره‌های مختلف؛ از صحرای آفریقا گرفته تا اعماق اقیانوس، از قطب شمال و جنوب گرفته تا خط استوا معرفی می‌شوند. راوی در هر قسمت به نکات جالبی در مورد هر حیوان اشاره می‌کند که می‌تواند برای کودکان سرگرم‌کننده باشد و توجه آن‌ها را به موضوع جلب کند. او در بین توضیحاتش سوالاتی در مورد موضوع همان قسمت از مخاطبان می‌پرسد و آن‌ها را به دنبال کردن بقیه‌ی داستان و پیدا کردن پاسخ تشویق می‌کند. او با مقایسه‌ی حیوانات مختلف با هم و نشان دادن شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان و با استفاده از فیلم‌های واقعی از زندگی حیوانات، به فهم و پردازش درست موضوعات برنامه کمک می‌کند. راوی همچنین در خلال معرفی حیوانات به نکاتی درباره‌ی نقش انسان در حفظ محیط زیست یا آسیب رساندن به آن و اهمیت وجود تنوع در حیات وحش و جلوگیری از انقراض گونه‌های مختلف اشاره می‌کند و با لحنی ترغیب‌کننده، کودکان را به مراقبت از محیط زیست و حیات‌وحش دعوت می‌کند.
  در معرفی حیوانات به شکارگر بودن و درنده بودن بعضی و طعمه بودن دیگران اشاره می‌شود، ولی تصویری از حیوانات در حال خوردن طعمه نمایش داده نمی‌شود. موضوع آسیب‌هایی که انسان به محیط زیست و حیات وحش وارد می‌کند هم ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده و غم‌انگیز باشد یا آن‌ها را در مورد انقراض گونه‌های زیستی مضطرب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی تلویزیونی آموزشی که در فارسی، کتاب وحش نام گرفته، شبیه سفری به نقاط دور و نزدیک روی زمین و زیر اقیانوس‌هاست؛ از بیایان‌های آفریقا گرفته تا قطب شمال و جنوب و خط استوا؛ سفری که علاوه بر نمایش تصاویری واقعی از زندگی گونه‌های متنوع جانوری و زیستگاه‌های مختلف طبیعی، با توضیحات نسبتاً ساده و کاملی از راوی مجموعه نیز همراه می‌شود. هر قسمت از این مجموعه در زمینه‌های مختلفی؛ از جمله طبیعت، جغرافیا، حیات وحش، و محیط زیست به ارائه‌ی نکاتی آموزشی و جذاب برای مخاطبان کودک و حتی بزرگسال می‌پردازد. راوی علاوه بر معرفی حیوانات مختلف، محل زندگی آن‌ها، ویژگی‌هایشان و خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند، به نکات جالبی در مورد هر حیوان نیز اشاره می‌کند که می‌تواند برای کودکان سرگرم‌کننده باشد و توجه آن‌ها را به موضوع جلب کند. او در بین توضیحاتش سوالاتی در مورد موضوع همان قسمت از مخاطبان می‌پرسد و آن‌ها را به دنبال کردن بقیه‌ی داستان و پیدا کردن پاسخ تشویق می‌کند. راوی همچنین، در خلال معرفی حیوانات، به نکاتی در مورد نقش انسان در حفظ محیط زیست یا آسیب رساندن به آن و اهمیت وجود تنوع در حیات وحش و جلوگیری از انقراض گونه‌های مختلف اشاره می‌کند و با لحنی ترغیب‌کننده، کودکان را به مراقبت از محیط زیست و حیات‌وحش دعوت می‌کند.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در مجموعه وجود ندارد ولی موضوع آسیب‌هایی که انسان به محیط زیست و حیات وحش وارد می‌کند، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده و غم‌انگیز باشد یا آن‌ها را در مورد انقراض گونه‌های زیستی مضطرب کند. همچنین، راوی تند و پشت هم حرف می‌زند و اطلاعات زیادی در هر قسمت ارائه می‌دهد که ممکن است هضم و درک و پردازش آن‌ها برای کوچک‌ترها دشوار باشد؛ همراهی بزرگ‌ترها می‌تواند در درک بهتر موضوعات هر قسمت، برای کودکان مفید باشد. تماشای این مجموعه برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این مجموعه‌ی آموزشی در هر قسمت، کودکان را به سفری گرداگرد زمین و اعماق اقیانوس‌ها می‌برد تا با تنوع حیات وحش و نیز با گونه‌های مختلف حیوانات اهلی آشنا شوند. راوی مجموعه در مورد انواع حیوانات، گوشتخوار بودن و گیاهخوار بودن‌شان، شکارگر و طعمه بودن‌شان، ویژگی‌های منحصر به فردشان و ویژگی‌های مشترک‌شان با سایر حیوانات توضیح می‌دهد. او با مقایسه‌ی حیوانات با هم، سوال پرسیدن از مخاطبان و ترغیب آن‌ها به پیدا کردن پاسخ و با همراه کردن توضیحات با تصاویری واقعی از حیوانات و محل زندگی آن‌ها، کودکان را با اهمیت تنوع در حیات وحش، ضرورت مراقبت از گونه‌های مختلف جانوری و جلوگیری از انقراض آن‌ها و همچنین با نقش انسان‌ها در حفظ و تخریب محیط زیست آشنا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت با چه حیواناتی آشنا شدید؟ آن‌ها چه روش‌هایی برای زنده ماندن در طبیعت دارند؟ چه اتفاقاتی در طبیعت می‌تواند به بقای این گونه صدمه بزند؟
  در این مجموعه به شباهت‌ها و تفاوت‌های حیوانات و وجود تنوع در آن‌ها پرداخته می‌شود. می‌دانید وجود تنوع در میان موجودات چه اهمیتی دارد؟ اگر بعضی از گونه‌های جانوری از بین بروند چه اتفاقی برای طبیعت می‌افتد؟
  تماشای این مجموعه به شما کمک می‌کند تا توجه بیشتری به طبیعت اطراف‌تان داشته باشید؟ دوست دارید به جنگل یا کوهستان یا باغ وحش بروید و حیوانات مختلف را از نزدیک ببینید؟ فکر می‌کنید ما چگونه می‌توانیم به بقای موجودات مختلف در طبیعت کمک کنیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۸۶
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۴