کسلوانیا

(Castlevania)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی اکشن درباره‌ی یورش دراکولا و نیروهایش به مردم و مبارزه شخصیت‌های مثبت با شرارت

سال: 2017
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ترور بلمونت با اینکه قصدی به مبارزه ندارد، پس از مشاهده‌ی مشکلات مردم، دلش به رحم می‌آید و با مردم همدلی می‌کند. سایه‌ی تهدید لشکر دیوهای داراکولاتپش بالای سر مردم است و هر لحظه ممکن است جان‌شان در معرض خطر قرار بگیرد. از سوی دیگر، پاپ و مردانش، برای تضعیف و به بردگی گرفتن مردم، مدام آنها را تحقیر می‌کنند. ترور با اینکه از مبارزه با موجودات خیالی و شوم می‌ترسد، ولی با حفظ روحیه به استقبال چالش‌ها می‌رود. او در مسیر ماجراجویی، دوستی‌های جدیدی را تجربه می‌کند و با تشکیل تیمی قدرتمند و قابل اعتماد بر ترس‌هایش غلبه می‌کند. دراکولاتپش که در ابتدا هیچ اعتمادی به انسان‌ها ندارد و در قصری دور زندگی می‌کند، با معاشرت با لیسا و مشاهده‌ی خصلت‌های خوب او، برای مدتی نسبت به مردم ملایم و همدل می‌شود، ولی مرگ هولناک لیسا توسط کلیسا، همه چیز را تغییر می‌دهد و خوی بسیار خشمگین دارکولاتپش را دوباره زنده می‌کند. اعضای گروه مبارزان، اگرچه گاهی دچار اختلاف نظر می‌شوند و بر سر موضوعات با هم لجبازی می‌کنند، قادرند هم را درک کنند و آرمان‌های مشترک‌شان را اصل قرار بدهد. آنها بارها درمبارزات شکست می‌خورد، ولی با گفتگو و مشورت، مجدد شعله‌ی امید را در خود زنده می‌کنند.
  ترور بلومنت نسبت به سرنوشت مردم بی‌تفاوت نیست و تمام تلاش خود را می‌کند تا آنها را نجات بدهد. او جنگویی شجاع و باهوش است. در مبارزات به خوبی می‌تواند از نیروهای مردمی برای مقابله استفاده کند و از کمترین امکانات بیشترین سود همگانی را بدست آورد. سایفا دختری عاقل و فداکار است که در مسیر آرمان گروه‌شان، هرگز دچار تردید نمی‌شود. او نفع مردم را به نفع شخصی خود ترجیح می‌دهد و این روحیه در دیگر اطرافیان او نیز دیده می‌شود. آدرین به خاطر دورگه بودنش، هم مهارت‌ها و مزیت‌های دراکولا بودن را دارد و هم خصلت‌ها و امتیازات انسان بودن و از این دو مجموعه توانایی استفاده می‌کند تا در مبارزات دست بالا را داشته باشند. لیسا زنی با قلبی بسیار مهربان و رئوف است. او برای نجات جان مردم خود را به خطر می‌اندازد و به قدرت بالای علم و دانش ایمان دارد و تنها سلاح مبارزه با خرافات و اوهام را افزایش دانش و توانایی‌ها می‌داند.
  بین لیسا و دراکولا تپش عشقی عمیق ایجاد می‌شود. برخی جنگجویان به جنس مخالف خود احساسی پیدا می‌کنند و این حس با نگاه‌های معنادار و در آغوش گرفتن ابراز می‌شود. در برخی صحنه‌ها شخصیت‌ها به بار می‌روند و در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع نقش مذاهب در زندگی انسان‌ها و خرافات حاصل از آن باورها نیز به موضوعات جهان بزرگسالی مرتبط است.
  در سریال از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: ازخودراضی، تاپاله، لعنتی، کثافت، پاپتی، لجن، کوفتی، خر، حرام‌زاده، رذل و حقیر.
  ساحران به تصور شیطانی بودن، توسط مردان کلیسا زنده زنده در آتش سوزانده می‌شوند. به آتش کشیدن لیسا در بین حلقه‌های آتش، ناله‌های دردناک او و جسد متلاشی شده‌اش، همگی در سریال نشان داده می‌شود. دراکولا تپش لشکری از دیوهای وحشی را برای انتقام از مرگ لیسا از اعماق جهنم به سمت شهرها گسیل می‌کند. دیوها با یورش به مردم، آنها را تکه‌تکه کرده و می‌خوردند. مبارزات ترور و دوستانش با دشمنان با استفاده از نیزه، تیر و مکان، شمشیر، خنجر، طناب جادویی، پرتاپ اشعه‌های لیزری و استفاده از تکنیک‌های فراطبیعی چون یخ زدن، سنگ شدن و پودر کردن افراد همراه است. دراکولاتپش در لحظات خشم با تصویری آتشین ظاهر می‌شود و به سوی مردم گلوله‌های آتشین می‌بارد که باعث سوختن شهر و آوار ساختمان‌ها می‌شود. در مبارزات گاه قطع عضو پیش می‌آید و جراحت‌های شدید که ممکن است منجر به مرگ شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی بر اساس بازی کامپیوتری ژاپنی‌ای به همین نام تولید شرکت کونامی ساخته شده است. پس از اطلاع دراکولاتپش از مرگ همسرش، لیسا بدست مردان کلیسا، لشکری از دیوها بدست او به سمت شهرهای والاکیا به قصد نابودی نسل بشر گسیل می‌شود. در مقابل، بین جنگجویی جوان به نام ترور بلومنت، سایفا، از فرقه‌ی ناطق‌ها و فرزند دراکولا، آدرین تپش دوستی و اتحادی شکل می‌گیرد به منظور مقابله با دراکولا تپش و لشکر دیوها. دراکولاتپش که در ابتدا هیچ اعتمادی به انسان‌ها ندارد و در قصری دور زندگی می‌کند، با معاشرت با لیسا و مشاهده‌ی خصلت‌های خوب او، برای مدتی نسبت به مردم ملایم و همدل می‌شود، ولی مرگ هولناک لیسا توسط کلیسا، همه چیز را تغییر می‌دهد و خوی بسیار خشمگین دارکولاتپش را برای انتقام از بشر زنده می‌کند. سایه‌ی تهدید لشکر دیوهای داراکولا تپش بالای سر مردم است و از سوی دیگر، پاپ و مردانش نیز، برای تضعیف و به بردگی گرفتن مردم، مدام آنها را تحقیر می‌کنند و با نگاهی از بالا به پایین با آنها برخورد می‌کنند. آنها با اینکه از مبارزه با موجودات خیالی و شوم می‌ترسند، ولی با حفظ روحیه به استقبال چالش‌ها می‌روند و در مسیر ماجراجویی، دوستی‌های جدیدی را تجربه می‌کنند. اعضای گروه مبارزان، اگرچه گاهی دچار اختلاف نظر می‌شوند و بر سر موضوعات با هم لجبازی می‌کنند، ولی قادرند هم را درک کنند و آرمان‌های مشترک‌شان را اصل قرار بدهد. آنها بارها در مبارزات شکست می‌خورند، ولی با گفتگو و مشورت، شعله‌ی امید را در خود زنده می‌کنند. سریال بر مفاهیمی چون فرصت دادن به هم، درک متقابل، پرهیز از قضاوت و تحمیل عقاید تاکید دارد و شیوع شرارت و پلیدی را حاصل خصلت‌های منفی و باورهای خرافی بشر معرفی می‌کند.
  در سریال موقعیت‌های ترس و خشونت وجود دارد؛ به آتش کشیدن ساحران به تصور شیطانی بودن آنها، توسط مردان کلیسا و زنده زنده سوختن لیسا در بین حلقه‌های آتش، ناله‌های دردناک او و جسد متلاشی شده‌اش، که همگی لحظاتی ترسناک را ایجاد می‌کند. دراکولا تپش لشکری از دیوهای وحشی را برای انتقام از مرگ لیسا از اعماق جهنم به سمت شهرها گسیل می‌کند. دیوها با یورش به مردم، آنها را تکه تکه کرده و می‌خوردند. مبارزات ترور و دوستانش با دشمنان با استفاده از نیزه، تیر و مکان، شمشیر، خنجر، طناب جادویی، پرتاپ اشعه‌های لیزری و استفاده از تکنیک‌های فراطبیعی چون یخ زدن، سنگ شدن و پودر کردن افراد همراه است. دراکولاتپش در لحظات خشم با تصویری آتشین ظاهر می‌شود و به سوی مردم گلوله‌های آتشین می‌بارد که باعث سوختن شهر و آوار ساختمان‌ها می‌شود. در مبارزات گاه قطع عضو پیش می‌آید و جراحت‌های شدید که ممکن است منجر به مرگ شود. بین لیسا و دراکولا تپش عشقی عمیق رخ می‌دهد. برخی جنگجویان به جنس مخالف خود احساسی پیدا می‌کنند و این حس با نگاه‌های معنادار و بوسه و در آغوش گرفتن ابراز می‌شود. در برخی صحنه‌ها شخصیت‌ها به بارها می‌روند و در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستند. موضوع نقش مذاهب در زندگی انسان‌ها و خرافات حاصل از باورها و تبعیض و به بردگی گرفتن انسان‌ها نیز به موضوعات جهان بزرگسالی مرتبط است.

  چکیده داستان

  دراکولاتپش بعد از اطلاع از مرگ همسرش، لیسا به دستور پاپ به شدت خشمگین شده و یک سال به کلیسا و مردم سرزمین والاکیا فرصت می‌دهد تا کارهای خود را متوقف و جبران کنند، اما بعد از اینکه هیچ تغییری در رفتار آنها رخ نمی‌دهد، او لشکر دیوهایش را از جهنم احضار می‌کند تا برای نابودی مردم و کلیسا به آن مناطق حمله کننپ. تعدادی از شهرها در اثر این یورش نابود می‌شود و بقیه نیز در معرض تخریب هستند. ترور بلمونت، جنگجویی ماهر، به همراه دختری عالم از قبیله‌ی ناطق‌ها به نام سایفا بدنبال سرباز افسانه‌ای می‌گردند و در نهایت با دورگه‌ای انسان و دراکولا به نام آدرین تپش، فرزند دراکولاتپش و لیسا آشنا می‌شود و برای مقابله با داراکولاتپش و متوقف کردن لشکر دیوها با هم متحد می‌شوند. در هر قسمت از سریال، ماجراهای این سه نفر و دیگر دوستان‌شان در مسیر مبارزه با نقشه‌های دارکولا تپش و لشکر دیوها و دیگر انسان‌های بدخواه ترسیم شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما به دراکولا تپش حق می‌دهید یا به نظر شما او حق این تصمیم مخرب را نداشت؟
  به نظر شما مردان کلیسا چرا به ساحران آسیب می‌زدند؟ قصدشان چه بود و از چه واهمه داشتند؟
  آیا باوری خرافی‌ می‌شناسید که در گذشته مردم به آن باور داشتند، ولی اکنون دیگر مورد باور نیستند؟

  مشخصات سریال

  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۲
  کارگردان Various
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Frederator Studios، Shankar Animation، Project ۵۱
  بازیگران جیمز کالیس، ریچارد آرمیتاژ، گراهام مکتاویش
  سال انتشار ۲۰۱۷