کشتی آسمانی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی حضرت نوح و کشتی‌اش، تلاش او برای دعوت مردم به یکتاپرستی، نجات مؤمنان و از بین بردن کافران

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوح و یارانش سختکوش و مصمم‌اند. آن‌ها با دیگران مهربان و خوش‌رفتارند. نوح همیشه یارانش را به درستکاری دعوت می‌کند.
  موضوع کلی داستان که به ظلم و ستم کاهنان، سوءاستفاده از مردم، عذاب الهی و تهدید و شکنجه برای همراه کردن مردم می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا یا تهدیدآمیز استفاده شده: جاسوس، فریبکار، نگون‌بخت، لعن و نفرین، یاوه‌گو. گفتگوهای سریال، کتابی و غیرمحاوره‌ای و پر از کلمات سنگین و دشوار است و ممکن است باعث شود کودکان در فهم داستان با سختی مواجه شوند.
  کودکان با داستان حضرت نوح آشنا می‌شوند.
  رفتار سربازان با بردگان خشن است. آن‌ها را می‌زنند و تحقیر می‌کنند. آن‌ها برده‌ای را به‌خاطر نافرمانی می‌کشند. بعد برای به بردگی گرفتن پسرش به خانه‌ی آن‌ها می‌روند و خانه‌شان را همراه مادرش آتش می‌زنند. پادشاه کسی را مأمور کشتن نوح می‌کند و برای ترساندن مردم از شکنجه و اعدام استفاده می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی کشتی آسمانی که با تکنیک استاپ موشن ساخته شده، به دوران پیامبری حضرت نوح می‌پردازد. او که از طرف خداوند مأمور شده تا مردم مورد ستم کاهنان معابد را به یکتاپرستی دعوت کند، با مقاومت کاهنان مواجه می‌شود. او با پشتکار زیاد سعی می‌کند مردم را از جهالت بیرون بیاورد و به آن‌ها نشان دهد که کاهنان از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند و بت‌های ساخته‌ی دست خودشان قابل عبادت نیستند. اما قدرت کاهنان و تسلط آن‌ها بر مردم، همراه با جهل و ناآگاهی مردم، اوضاع را پیچیده می‌کند؛ تا این‌که نوح به فرمان خدا و با عذابی که او می‌فرستد، کافران را از بین می‌برد و مؤمنان را نجات می‌دهد.
  صحنه‌ها و موضوعات ترسناک و خشنی مثل شکنجه و اعدام، یا سوختن در آتش وجود دارند که کیفیت خیلی پایین در ساخت و داستان‌پردازی سریال باعث شده این صحنه‌ها تأثیرگذار نباشند. گفتگوهای سریال، کتابی و غیرمحاوره‌ای و پر از کلمات سنگین و دشوار است و ممکن است باعث شود کودکان در فهم داستان با سختی مواجه شوند. موضوع کلی داستان هم که به ظلم و ستم کاهنان، سوءاستفاده از مردم، عذاب الهی، و تهدید و شکنجه برای همراه کردن مردم می‌پردازد، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد داستان‌ها و گفتگوهایی که ممکن است برایشان قابل درک نباشد، با هم صحبت کنند.

  چکیده داستان

  این سریال درباره‌ی زندگی حضرت نوح و پیامبری اوست. در زمان او، کاهنان معابد بزرگ مردم را به بردگی می‌گرفتند و از آن‌ها برای ساخت معابدشان استفاده می‌کردند. آن‌ها به مردم ظلم و ستم می‌کردند و اجازه نمی‌دادند نوح مردم را به یکتاپرستی دعوت کند. در آن زمان، نوح از طرف خداوند مأمور می‌شود تا یک کشتی بسازد و مومنان را به کمک آن کشتی از عذاب الهی که طوفانی بزرگ خواهد بود، نجات دهد. با آمدن طوفان، نوح و یارانش به همراه جفت‌هایی از انواع حیوانات، چهل شبانه‌روز را روی کشتی سپری کردند تا طوفان آرام گرفت و آن‌ها زندگی خود را بر روی خشکی از سر گرفتند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان کشتی نوح را قبلاً شنیده بودید؟ به نظر شما این سریال توانست فضای داستان را به تصویر بکشد؟
  فکر می‌کنید دلیل حضور جفت‌هایی از حیوانات در کشتی نوح چه بود؟
  به نظر شما چرا کاهنان می‌خواستند مردم همچنان بت‌ها را عبادت کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","تاریخی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","تاریخی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۳