کلاه‌قرمزی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای تلویزیونی و عروسکی درباره‌ی پسربچه‌ای بازیگوش و دوستانش، شیطنت‌ها و خرابکاری‌های همیشگی آن‌ها و درس‌هایی درباره‌ی ادب و اخلاق

سال: 1394
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رفتارها و دغدغه‌های کلاه‌قرمزی و بعضی از شخصیت‌ها در جهان کودکان ملموس‌اند؛ رفتارهایی مثل ناپختگی در ارتباط با بزرگ‌ترها، سرزنش و تحقیر شدن توسط بزرگ‌ترها، تقابل با آن‌ها، شیطنت، دوستی و درگیری با هم‌سالان، تضاد منافع و رقابت با آن‌ها و سایر تجربه‌های روزمره در خانه.
  مناسبات بین زن و شوهر یا بین دو همسایه، یا بین کارفرما و نیروی کار در این مجموعه حضور پررنگی دارند.
  در خیلی از صحنه‌ها از زبان و شوخی‌های بزرگسالانه استفاده می‌شود: ایول، دمت گرم. کلمات و جملات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز هم زیاد به کار می‌رود: ذلیل مرده، نفله، احمق. در مجموع، ادبیات زبانی حاکم بر مجموعه سرشار از امر و نهی، سرزنش، تهدید، تحقیر، کنایه و متلک است.
  در قسمت‌های مختلف مجموعه، به موضوعاتی مثل مصرف درست آب، صرفه‌جویی، مراقبت از محیط زیست و... اشاره می‌شود.
  کتک‌کاری و دعوا و بی‌احترامی به هم در موقعیت‌های مختلف زیاد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این مجموعه‌ی عروسکی، ششمین برنامه از سری برنامه‌های طنز کلاه‌قرمزی است که ویژه‌ی نوروز سال ۹۴ ساخته شده‌ است. داستان‌های هر قسمت درباره‌ی کلاه‌قرمزی و دوستانش است که به‌تدریج وارد سری‌های مختلف مجموعه شده‌اند. در این سری ببعی، دیبی، آقای همسایه، فامیل دور، جیگر و دیگران همراه با کلاه‌قرمزی، به شیطنت و خرابکاری و بازیگوشی می‌پردازند و حرص آقای مجری را در می‌آورند. عروسک‌هایی که در سری‌های ابتدایی مجموعه وارد داستان می‌شدند، بیشتر برای کودکان قابل همذات‌پنداری بودند، ولی به‌‌تدریج عروسک‌هایی اضافه شدند که همراه با خودشان موضوعات بزرگسالانه‌ای چون ازدواج و روابط زناشویی، کار و درآمد و سایر مناسبات مربوط به بزرگ‌ترها را وارد مجموعه کردند. آقای مجری که تنها شخصیت غیرعروسکی مجموعه است و نقش بزرگسال و به تعبیری، والد عروسک‌ها را ایفا می‌کند، مدام اشتباهات‌ عروسک‌ها را به آن‌ها گوشزد می‌کند و رفتار درست و مودبانه را به آن‌ها یاد می‌دهد.
  کتک‌کاری و دعوا، استفاده از زبان و شوخی‌ها و کنایه‌های بزرگسالانه و در مجموع، موقعیت‌های غیرکودکانه در این مجموعه پرشمارند؛ هرچند سعی شده با عروسکی بودن شخصیت‌ها و به وجود آوردن موقعیت‌های طنز، از شدت آن‌ها کاسته شود. شخصیت‌های دختر و زن در این مجموعه بسیار کم‌شمارند و کلیشه‌های جنسیتی در رفتار و گفتار شخصیت‌ها فراوان است. تماشای این مجموعه برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موقعیت‌های به تصویر درآمده در مجموعه را داشته باشند.

  چکیده داستان

  در قسمت‌های مختلف این مجموعه که شخصیت‌های عروسکی مهمان آقای مجری (ایرج طهماسب) هستند، داستان‌ها و ماجراهای مختلفی به نمایش در می‌آیند. کلاه‌قرمزی، پسرخاله، پسرعمه‌زا، جیگر، فامیل دور، دختر همسایه، نی‌نی، ببعی، دوره، عزیزم ببخشید، دیبی و دیگران، عروسک‌های مختلفی‌ هستند که در هر فصل از این مجموعه وارد داستان می‌شوند. هر قسمت، از آیتم‌های مختلفی مثل گفتگوهای بین مجری و عروسک‌ها، بخش نمایش، میان‌برنامه و قصه‌ی موقع خواب تشکیل شده است. همچنین، در قسمت‌هایی از برنامه مهمانانی حضور دارند که به گفتگو با عروسک‌ها و مخاطبان کودک می‌پردازند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های مجموعه را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که دوستش دارید؟ دوست دارید چه شخصیت دیگری به مجموعه اضافه شود؟
  به نظر شما کلاه‌قرمزی چه احساسی نسبت به آقای مجری دارد؟ اگر شما جای کلاه‌قرمزی بودید چه رفتار و برخوردی با آقای مجری می‌کردید؟
  به نظرتان رفتارها و صحبت‌های شخصیت‌های مجموعه چقدر به رفتارها و شخصیت بچه‌ها نزدیک است؟ چقدر به رفتار و گفتار شما نزدیک است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۲
  مدت زمان ۴۵
  سال انتشار ۱۳۹۴