کلاه منگوله‌ای‌ها

(Bobinogs)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و آموزشی از تجربه‌های روزمره‌ی یک پسربچه و مجسمه‌هایش، همراه با آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی

سال: 2003
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  عموم مسائلی که اووِن و کلاه‌منگوله‌ای‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل نگرانی از قرار گرفتن در موقعیت جدید، بهداشت، مهد رفتن، خرید رفتن، احساس تنهایی، احساس توانمندی و موضوعاتی از این دست، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  کلاه‌منگوله‌ای‌ها شاد و مهربان‌اند. آن‌ها در همه‌ی موقعیت‌ها هوای هم و اووِن را دارند. هر جا لازم باشد به هم کمک می‌کنند. نسبت به اشتباهات‌شان احساس مسئولیت می‌کنند و سعی می‌کنند اشتباهات دیگران را ببخشند.
  این سریال با هدف آموزش مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی به کودکان پیش از دبستان ساخته شده و در مورد موضوعات مختلفی مثل بهداشت و نظافت شخصی، لباس پوشیدن، نگهداری از حیوانات خانگی، شناخت احساسات، تکرار و تمرین برای کسب مهارت، مواجهه با اضطراب اجتماعی و موضوعاتی از این دست، اطلاعات نسبتاً مفصلی به کودکان می‌دهد و در کنار توضیح مستقیم، با نشان دادن کودکان دیگر در آن موقعیت‌ها سعی دارد به طور عملی هم آن‌ها را درگیر موضوعات آموزشی کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی که در دو فضای واقعی و کارتونی ساخته شده و در فارسی، کلاه منگوله‌ای‌ها نام گرفته، به موضوعات مختلفی می‌پردازد که در زندگی پسربچه‌ای به نام اووِن رخ می‌دهد. اووِن سه مجسمه دارد که در کلاه او زندگی می‌کنند و وقتی او نیست، جان می‌گیرند و شروع به فعالیت می‌کنند. در این بخش آن‌ها کارتونی می‌شوند و با کمک یک نقشه‌ی جادویی و یک دوربین دوچشمی، درباره‌ی موضوعات مختلفی که برای اووِن پیش می‌آید، اطلاعات متنوعی به دست می‌آورند. نقشه، آن‌ها را به سفرهای مختلف می‌برد و با کمک دوربین دوچشمی، کودکان دیگری را در زندگی واقعی می‌بینند که با مسئله‌ای مشابه اووِن درگیرند. به این ترتیب، کودکان در هر قسمت، در مورد موضوعات مختلف مربوط به مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی، هم به صورت مستقیم و هم با مشاهده‌ی رفتار کودکان دیگر (و در نسخه‌ی اصلی با شنیدن ترانه‌هایی مرتبط از زبان سه مجسمه) چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و مستقیم است؛ موضوعات مختلفی که در زندگی روزمره‌ی کودکان خردسال پیش می‌آیند انتخاب شده‌اند و در هر قسمت، با روش‌های مختلفی شامل توضیح مستقیم، قرار گرفتن در موقعیت مشابه، تماشای رفتار کودکان دیگر در همان موقعیت و نیز با همراهی موسیقی و تکرار و تمرین، این موضوعات به کودکان خردسال آموزش داده می‌شوند. بخش کلامی این آموزش‌ها نسبت به بخش‌های دیگر پررنگ‌تر است و ممکن است حوصله‌ی کودکان کوچک‌تر را سر ببرد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اووِن پسربچه‌ای است که سه مجسمه‌ی کوچک دارد که در کلاه او زندگی می‌کنند. وقتی اووِن نیست، مجسمه‌ها جان می‌گیرند و در مورد موضوعاتی که او نمی‌داند، به سفرهای ماجراجویانه‌ای می‌روند و با کمک یک دوربین دوچشمی و مشاهده‌ی کودکان دیگر در موقعیت اووِن، چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. در نسخه‌ی اصلی، مجسمه‌ها در گروه موسیقی فعالیت می‌کنند و در پایان هر قسمت، ترانه‌ای را در ارتباط با موضوع اجرا می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز کلاه‌منگوله‌ای‌ها چه چیزی یاد گرفتند؟ شما از قبل در مورد این موضوع می‌دانستید؟ چگونه آن را یاد گرفته بودید؟
  شما عروسک‌هایی دارید که مثل کلاه‌منگوله‌ای‌ها همیشه با آن‌ها بازی کنید؟ فکر می‌کنید وقتی شما نیستید عروسک‌هایتان چکار می‌کنند؟
  به نظر شما کلاه‌منگوله‌ای‌ها اووِن را دوست دارند؟ چطور می‌فهمید او را دوست دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۵
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۲۰۰۳