کندویی‌ها

(The Hive)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو بچه‌زنبور، زندگی شاد و آرام آن‌ها کنار خانواده و دوستان و یاد گرفتن همیشگی از هم

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های حیوانات و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند؛ مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، کنجکاوی و یادگیری مدام، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند. تقریباً تمام مسائلی که در این سریال به آن‌ها پرداخته می‌شود، موضوعات جاری و روزمره در زندگی عموم کودکان‌اند و شیوه‌ی پرداختن به آن‌ها نیز از منظر کودکان و با درنظر گرفتن شیوه‌ی تفکر و احساس در دنیای آن‌هاست.
  همه‌ی شخصیت‌ها مهربان و مسئولیت‌پذیرند. کوچک‌ترها مثل همه‌ی کودکان، شاد و کنجکاو و بازیگوش‌اند و بزرگ‌ترها، حمایتگر و صبور. آن‌ها در کنار هم و از هم، چیزهای بسیاری یاد می‌گیرند. این یادگیری‌ها مختص کوچک‌ترها نیست و بزرگسالان هم از کودکان چیزهایی یاد می‌گیرند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل طبیعت، تغذیه‌ی سالم، ورزش و بعضی از مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی آشنا می‌شوند. همچنین، به مشاهده‌ی دقیق اطراف، خوب گوش کردن، خوب فکر کردن، تصمیم‌گیری، انتخاب، پرسشگری، تمرین و یادگیری و درس گرفتن از تجربه‌ها نیز ترغیب می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی یک خانواده‌ی زنبور است که در مزرعه‌ی عسل زندگی می‌کنند. بیزو و ویزک برادر و خواهری ۵ و ۷ ساله‌اند که در کنار مادر و پدر و خواهر نوزادشان، هر روز با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و چیزهای زیادی از هم و از دوستان‌شان یاد می‌گیرند. داستان‌های این سریال درباره‌ی موضوعات روزمره‌ای است که کودکان را درگیر می‌کنند؛ مانند بازی کردن، دوستی، ارتباط با خانواده، تنها بودن و شناخت دنیای اطراف. فضای سریال شاد و بانشاط است و روابط محترمانه‌ی بین شخصیت‌ها، آن را تبدیل به سریالی امن و دوست‌داشتنی برای کوچک‌ترها کرده است. از آن‌جایی که بخشی از داستان‌ها، روابط بین بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها را به تصویر می‌کشند، می‌توانند برای والدین و دیگر بزرگ‌ترها نیز الهام‌بخش باشند؛ به خصوص این‌که بزرگ‌ترهای سریال هم مثل کوچک‌ترها در حال یاد گرفتن‌اند.
  رویکرد این سریال در آموزش، بر خلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی خردسال تولید می‌شوند، سرزنشگر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطرافشان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بیزو و ویزک برادر و خواهری‌اند که همراه مادر و پدر و خواهر کوچک‌شان در مزرعه‌ی عسل زندگی می‌کنند. آن‌ها دوستانی هم در مزرعه دارند که هر روز با هم بازی می‌کنند و در خلال بازی‌هایشان چیزهای زیادی یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بازی‌های تازه‌ای از این قسمت یاد گرفتید؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظر شما بیزو و ویزک با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟
  در این قسمت چه مسئله‌ای برای زنبورها پیش آمد؟ آن‌ها مسئله‌شان را چطور حل کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۱۰