کوچه درختی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی درباره‌ی یک پسربچه و دوستان عروسکی‌اش و ماجراهای آن‌ها در کنار هم

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین عروسک‌ها و علی و بعضی از تجربه‌های بین آن‌ها، مثل دوستی یا کشمکش می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گلی خوش‌رفتار و مهربان است و سعی می‌کند در همه‌ی موقعیت‌های چالش‌برانگیز هوای طرفین را داشته باشد و به حل مسئله کمک کند. علی هم مهربان و مؤدب است و با عروسک‌ها محترمانه رفتار می‌کند.
  دو شخصیت عروسکی بزرگسال در سریال حضور دارند که در طول هر قسمت، در حال حرف زدن و کل انداختن با هم و پیچیدن به پر و پای یکدیگرند. یکی از آن‌ها بدون دلیل و صرفاً برای خنده و به سبک سریال‌های طنز بزرگ‌ترها، با لهجه‌ی مازنی حرف می‌زند. این دو مدام از کلمات و عباراتی که به کودکان ارتباطی ندارند استفاده می‌کنند: بشکنه این دست که نمک نداره، انگار تیر غیب خورده، نذار رسوات کنم، خدا مرگم بده، مرض پرض، دو تا بکشم پس گردنش، زبون به دهن بگیر، اخلاق مگسی، اخلاق گند، جان عزیزت، داداشی، شما مینیمم مطلق من ماکزیمم نسبی، بدبخت فلک‌زده، چقدر قیافه‌ت ناله‌ست، صد تا ننه بابا پیدا می‌کنه، با سر می‌رم تو میز، خدا بگم چی‌کارت کنه، خدا هیچ‌کس رو شرمنده زن و بچه‌ش نکنه، پول مثل چرک کف دست می‌مونه، می‌زنی جنسیت طرفو عوض می‌کنی، این دختر کنسلی نداره، زبون به دهن بگیر، غریب آدم بودیم، تو عمق ماجرا نمی‌رم، برم عمل کنم نوکشو بدم سر بالا.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال تلویزیونی، ماجراهای زندگی پسربچه‌ای به نام علی است که مجبور می‌شود با سه عروسک سخنگو و زنده به نام‌های سبیلو، دلبر و گلی زندگی کند. آن‌ها که اتفاقی وارد زندگی علی شده‌اند، همراه با خود مسائل و ماجراهای مختلفی را نیز آورده‌اند و ما در هر قسمت، شاهد این ماجراها هستیم. سبیل و دلبر دو عروسک بزرگسال‌اند که شبیه شخصیت‌های مرد سریال‌های طنز تعطیلات نوروزی، مدام به پرو پای هم می‌پیچند و با هم کل‌کل و بگو‌مگو دارند. بخش عمده‌ی ماجراهای هر قسمت به گفتگوهای میان این دو نفر می‌گذرد. تلاش شده در خلال این گفتگوها به مفاهیمی مثل کمک، همکاری، تقسیم مسئولیت، یا نظافت و تمیزی هم پرداخته شود.
  موقعیت و صحنه‌ی ترسناک و خشنی در این سریال وجود ندارد اما گفتگوهای بین دو شخصیت بزرگسال سرشار از عبارات و جملات بزرگسالانه و گاه توهین‌آمیز است که بخش زیادی از آن‌ها برای کودکان قابل درک و ارتباط نیستند. حتی ممکن است کودکان به‌خاطر فضای طنز حاکم بر گفتگوهای این دو نفر، تمایل داشته باشند از حرف زدن آن‌ها تقلید کنند. از آن‌جایی که بخش عمده‌ی ماجراها به همین کل‌کل‌ها مربوط می‌شوند و خط داستانی و روایی جذابی در داستان‌ها وجود ندارد، تماشای سریال ممکن است برای کودکان خسته‌کننده و کسالت‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  علی پسربچه‌ای است که در خانه‌ای در کوچه‌ی درختی زندگی می‌کند. او با عمو دوستی، صاحب عتیقه‌فروشی محله، دوست است. روزی علی نامه و چمدانی از طرف عمو دوستی دریافت می‌کند. عمو دوستی متوجه شده که کسی می‌خواهد عروسک‌های سخنگوی او را بدزدد. برای این که آب‌ها از آسیاب بیفتند، خودش از محله می‌رود و عروسک‌ها را مخفیانه به علی می‌رساند. علی هم آن‌ها را در اتاق دایی‌اش که در خانه‌ی آن‌ها زندگی می‌کند، نگه می‌دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما این سریال با چه هدفی ساخته شده است؟ شما از تماشای آن لذت می‌برید؟
  از بازی علی خوشتان می‌آید؟ وقتی حرف می‌زند نقش او را باور می‌کنید یا متوجه می‌شوید که سعی دارد بازی کند؟
  به نظرتان شوخی‌های دلبر و سبیل بامزه‌اند؟ شبیه شخصیت‌های سریال‌های کودکان‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تلویزیونی","عروسکی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تلویزیونی","عروسکی"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۳۹۶