کوکی

(Koki)

thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات زندگی یک جوجه‌ی کوچک و خانواده‌اش، ارتباط و دوستی آن‌ها با هم و تجربه‌های روزمره‌شان در کنار هم

سال: 1996
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کوکی و موقعیت‌ها و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شود، مثل دوستی و بازی، کنجکاوی، ارتباط با برادر بزرگ‌تر و جوجه‌ای که هنوز از تخم بیرون نیامده، و ارتباط با والدین، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  کوکی کنجکاو و بازیگوش است و مثل همه‌ی خردسالان همسن‌وسالش با مسائل مختلفی در ارتباط با خودش و دیگران مواجه می‌شود. او همیشه با حمایت‌های مادر و پدر و دیگر بزرگ‌ترها، احساساتش را می‌شناسد و آن‌ها را ابراز می‌کند. او مهربان و مسئول است و اگر اشتباهی بکند، سعی می‌کند آن را جبران کند. بزرگ‌ترها هم در این سریال حمایتگر و مهربان‌‌اند. آن‌ها همیشه هوای کوکی را دارند و در مواجهه با مسائل مختلف او را همراهی می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی بدون کلام که با تکنیک استاپ‌موشن ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی جوجه‌ای به نام کوکی است که همراه خانواده و مادربزرگ و پدربزرگش زندگی می‌کند. او هر روز با موضوع و مسئله‌ای تازه مواجه می‌شود و با کمک خانواده‌اش سعی می‌کند آن مسئله را حل کند. داستان‌های هر قسمت به موضوعات روزمره‌ی زندگی کودکان خردسال، مثل ارتباط با والدین و خواهر و برادر بزرگ‌تر و کوچک‌تر، مسئولیت‌پذیری، بازی، دوستی، بیماری والدین و سایر موقعیت‌هایی مربوط می‌‌شوند که در زندگی کودکان خردسال برجسته‌اند. این سریال خردسالان را ترغیب می‌کند تا در مورد دنیای اطراف‌شان کنجکاو باشند و با یکدیگر ارتباط خوبی برقرار کنند. دوستی، مهربانی و کمک و توجه به خوسته‌ها و احساسات دیگران از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند. ارتباط و تعامل والدین کوکی با او نیز می‌تواند برای بزرگ‌ترها الهام‌بخش باشد.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها به جای نشان دادن رفتارهای منفی و پیامدهایشان، رفتارها و احساس‌های مثبت را به تصویر می‌کشند و با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر والدین و دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است. تماشای این سریال برای کودکان بالای ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کوکی دختربچه‌ی یک مرغ و خروس است که همراه والدین، برادر، مادربزرگ و پدربزرگش در خانه‌ای در یک روستا زندگی می‌کند. جوجه کوچولویی که هنوز از تخم بیرون نیامده هم یکی دیگر از اعضای خانواده‌ی آن‌هاست. آن‌ها هر روز با صدای بابا خروسه که بر روی پشت‌بام قوقولی قوقو می‌کند، روز را شروع می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز کوکی چه بازی‌های کرد؟ با چه کسانی بازی کرد؟ با چه مسئله‌ای مواجه شد؟
  ارتباط کوکی با مادر و پدرش چگونه است؟ رفتار مادر و پدرش با او چگونه است؟ شما رابطه‌ی آن‌ها را دوست دارید؟
  ارتباط کوکی با برادرش چگونه است؟ به نظر شما او خوشحال است که قرار است یک جوجه‌ی کوچک در خانواده‌شان به دنیا بیاید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۹۹۶