کو کو؟ قصه‌ی امروز کو؟

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حیواناتی کوچک و تجربه‌ها و مسائل هر روزه‌ی آن‌ها، با تأکید بر همکاری و همدلی در حل مسائل

سال: 1387
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط حیوانات با هم و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان برای کودکان همذات‌پندارانه‌اند. بعضی مسائلی که برایشان پیش می‌آید، مثل رقابت، دوستی، حسادت، تنهایی، ترس، و ارتباط با بزرگ‌ترها نیز موضوعات معناداری در جهان کودکان‌اند.
  عموم حیوانات رفتار دوستانه و محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های سخت یکدیگر را تنها نمی‌گذارند. بزرگ‌ترها هم مهربان و حمایتگرند و رفتارشان با کوچک‌ترها محترمانه است.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: معلومه داری چیکار می‌کنی؟، بدجنس، به سزای عملت رسیدی. لحن خشن و تمسخرآمیز هم گاهی استفاده می‌شود. بخش زیادی از آموزش‌های سریال در مورد درست و نادرست، در قالب جملات طولانی و همراه با نصیحت یا سرزنش انتقال پیدا می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با اسامی بعضی حیوانات و برخی ویژگی‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. همچنین تلاش شده کودکان نسبت به خود و احساسات‌شان شناخت بیشتری پیدا کنند و ارتباط بهتری با خود و دیگران برقرار کنند.
  گاهی اتفاقات خشن یا ترسناکی در داستان‌ها می‌افتد: مثلاً میمون و سنجاب پر کلاغ را بدون اجازه‌اش می‌کنند یا روباه در چاه می‌افتد و خرگوش و میمون رهایش می‌کنند و می‌خندند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری و در ادامه‌ی سریال قصه‌های مادربزرگ ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی چند حیوان کوچک است که در جنگلی سرسبز و در کنار خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. آن‌ها با هم دوست‌اند و مثل همه‌ی دوستان، مسائل مختلفی را در ارتباط با هم و بزرگ‌ترها تجربه می‌کنند. عموم موقعیت‌هایی که حیوانات در آن‌ها قرار می‌گیرند، به تجربه‌های روزمره‌ی کودکان خردسال مربوط می‌شوند. آن‌ها در حل همه‌ی این مسائل به هم کمک می‌کنند و تا رسیدن به نتیجه هم را تنها نمی‌گذارند. بزرگ‌ترها نیز حمایتگر و مسئول‌اند و فرزندان‌شان را در مواجهه با مسائل همراهی می‌کنند؛ هرچند گاهی نیز رفتارهایشان سرزنش‌آمیز است. همدلی، دوستی، تلاش و همکاری برای رسیدن به نتیجه از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند.
  فضای کلی سریال شاد و مثبت است و غیر از بعضی صحنه‌ها که روباه با بقیه بدرفتاری می‌کند و حیوانات هم متقابلاً با او بدرفتاری می‌کنند، روابط بقیه‌ی حیوانات با هم دوستانه است. یکی از موضوعاتی که والدین باید به آن توجه کنند این است که بخش زیادی از آموزش‌های این سریال در مورد رفتار درست و نادرست، در قالب جملات طولانی و همراه با نصیحت یا سرزنش صورت می‌گیرد؛ درک بخشی از این جملات برای کودکان خردسال دشوار است و بخشی از آن‌ها نیز به خاطر ماهیت سرزنش‌آمیز یا نصیحت‌گونه‌شان ممکن است در کودکان مقاومت و دافعه ایجاد کنند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در جنگلی سرسبز و زیبا حیوانات مختلفی در کنار هم و خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. خرگوش، میمون، سنجاب، کلاغ، روباه و بقیه، بچه‌هایی هستند که با هم به مدرسه می‌روند، بازی می‌کنند و هر روز اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند و چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز چه مسئله‌ای برای حیوانات پیش آمد؟ آن‌ها چگونه مسئله را حل کردند؟
  به نظر شما بدون کمک و حمایت دیگران می‌شود همه‌ی مسئله‌ها را حل کرد؟ شما تا به حال با مسئله‌ای مواجه شده‌اید که به کمک بقیه نیاز داشته باشید؟
  همه‌ی حرف‌هایی که حیوانات این کارتون می‌زنند متوجه می‌شوید؟ وقتی حرفی را متوجه نمی‌شوید چکار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۱۳۸۷