کیت و کِیت

(Kit and Kate)

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو بچه‌گربه و تجربه‌های هر روزه‌ی آن‌ها، مواجه شدن با پیامد اشتباهات‌شان و درس گرفتن از آن‌ها

سال: 2014
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کیت و کِیت و روابط‌شان با هم و با جوجه اردک‌ها، و نیز بعضی از مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی، قهر و آشتی، تقلب در بازی، آسیب زدن به هم یا به طبیعت، موضوعات معناداری در جهان کودکان خردسال‌اند.
  کیت و کِیت شاد و مهربان‌اند. با هم و با دوستان‌شان خوش‌رفتارند. موقع بازی خوب با هم کنار می‌آیند و وقتی اشتباهی می‌کنند، به جای دعوا با هم حرف می‌زنند و اشتباه‌شان را می‌پذیرند. آن‌ها به هم و به دوستان‌شان کمک می‌کنند و با کمک هم مسائل را حل می‌کنند. والدین آن‌ها به جای مداخله در مسائل‌شان، با طرح سوالاتی آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان می‌کنند.
  بخش زیادی از آموزش‌های این سریال به صورت کلامی و همراه با توضیحاتی طولانی و پیچیده است: رئیس بودن این نیست که فقط حرف خودت باشه، باید به حرف‌های دیگران توجه کنی. اگه بیشتر از چیزی که داریم برداریم بعداً چیزی نمی‌مونه تا ازش لذت ببریم، اگه به قوانین عمل کنیم ممکنه همیشه برنده نشیم اما به همه بیشتر خوش می‌گذره، الگوی بد بودن برای بقیه باعث میشه اتفاقای بدتری بیفته و... در بعضی موقعیت‌ها کودکان با هم دعوا و بگومگو می‌کنند یا از هم شکایت می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل اعداد و رنگ‌ها آشنا می‌شوند. همچنین به بعضی از مهارت‌های اجتماعی مثل کار گروهی، تمرکز روی فعالیت و حل مسئله پرداخته می‌شود.
  در بعضی داستان‌ها کودکان رفتارهای اشتباهی انجام می‌دهند و بابت عواقبش نگران می‌شوند؛ مثلاً همه‌ی گل‌های چمنزار را می‌چینند و بعد نگران واکنش بزرگ‌ترها می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی دو گربه‌ی کوچک و بازیگوش به نام‌های کیت و کِیت است. این خواهر و برادر هر روز به سراغ جعبه‌ی اسباب‌بازی‌هایشان می‌روند، یکی را انتخاب می‌کنند و ماجراجویی آن روز را آغاز می‌کنند. در هر قسمت یک یا هر دوی آن‌ها کار اشتباهی می‌کنند؛ مثلاً تمام گل‌های یک چمنزار را می‌چینند، وسایل یک پارک آبی را خراب می‌کنند، یا در بازی تقلب می‌کنند. سپس یکی از والدین‌شان با چهره‌ای مبدل و ناشناس به سراغشان می‌آید و با پرسیدن سوال‌هایی، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان می‌کند. بعد کیت یا کِیت، ابتدا رفتار اشتباه‌شان و بعد رفتار درست و جایگزین را با پیامدهای هر کدام، برای مخاطبان توضیح می‌دهند. کودکان با تماشای این سریال می‌بینند که این خواهر و برادر برای حل مسائلی که برایشان پیش می‌آید با هم همکاری و به هم کمک می‌کنند و با درس گرفتن از اشتباهات‌شان چیزهایی درباره‌ی مهارت‌های اجتماعی و کار گروهی یاد می‌گیرند.
  از آن‌جایی که شیوه‌ی این سریال برای آموزش رفتار درست، نشان دادن عواقب رفتارهای منفی است، مخاطبان کودک به جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی قرار می‌گیرند. این در حالی است که برای آموزش رفتار مناسب به خردسالان، بهتر است رفتارهای مثبت و درست را برای آن‌ها به تصویر بکشیم. همچنین، بخش زیادی از این آموزش‌ها به صورت کلامی و همراه با توضیحاتی طولانی است و خیلی از آن‌ها پیچیده‌تر از خزانه‌ی واژگانی کودکان خردسال است؛ بنابراین ممکن است کودکان پیام داستان را دریافت نکنند. پیشنهاد می‌شود والدین کودکان کوچک‌تر از ۴ سال، آن‌ها را در تماشای این سریال همراهی کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کیت و کِیت دو گربه‌ی خواهر و برادرند که هر روز وارد جعبه‌ی اسباب‌بازی‌هایشان می‌شوند و با انتخاب یکی از آن‌ها، پا به دنیای خیالی ماجراجویی می‌گذارند. اما ماجراجویی‌های آن‌ها به خاطر اشتباه یک یا هر دوی آن‌ها با پیامدهای منفی همراه می‌شوند. سپس یکی از والدین‌شان با لباس مبدل به سراغ‌شان می‌آید و با طرح پرسش‌هایی، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بازی‌های تازه‌ای از این قسمت یاد گرفتید؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  شما خواهر یا برادر دارید؟ فکر می‌کنید زندگی کنار یک خواهر یا برادر چه تفاوت‌هایی با زندگی بدون آن‌ها دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟
  در این قسمت چه مسئله‌ای برای گربه‌ها پیش آمد؟ آن‌ها از این موقعیت چه چیزی یاد گرفتند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۱۴