کیمیاگر تمام‌فلزی

(Fullmetal Alchemist)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و فانتزی از ماجراجویی‌های خشونت‌بار دو برادر کیمیاگر پس از مرگ مادرشان، تلاش برای موفقیت و آموختن بنیادی‌ترین اصل زندگی

سال: 2003
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جدایی والدین کودکان یا از دست دادن خانواده ممکن است برای بعضی نوجوانان معنادار باشد. قهرمان‌های داستان در سراسر سریال برای موفقیت و بازیافتن بدن اصلی خودشان تلاش می‌کنند؛ احساس پیروزی و شکست و هزینه دادن برای هدف احساساتی است که برای نوجوانان معنادار است.
  کیمیاگران نوجوان یاد می‌گیرند برای به دست آوردن هر چیزی باید به اندازه‌ی آن هزینه کنند؛ و در عین حال، هیچ ‌چیز هم‌ارز زندگی والدین نیست که بتوان با هزینه کردنش والدین را به زندگی برگرداند. آن‌ها با وجود اشتیاقی که برای رسیدن به هدف دارند، اصول اخلاقی و انسانی را زیر پا نمی‌گذارند.
  کیمیاگر مخزن آب شهر را به شراب تبدیل کرده و از فواره‌ها شراب جاری است. مواردی از سیگار کشیدن سربازان ارتش وجود دارد و بچه‌ها در مورد دوست‌دختر حرف می‌زنند. حداقل در یکی از قسمت‌ها دو مرد درشت‌اندام لباس خود را در می‌آورند و با بدن عضلانی ژست می‌گیرند. یکی از شخصیت‌ها خالکوبی عجیبی روی دستش دارد و به کمک آن اعمال کثیف کیمیاگران را خنثی می‌کند.
  کلمات و عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر لعنتی، عوضی، خفه شو، چه مرگته، پیر خرفت، به کار می‌رود. مواردی از مسخره کردن قد و ظاهر کیمیاگر نوجوان وجود دارد که باعث برآشفتن او می‌شود.
  قسمت اول سریال با ماجرای قطع شدن دست و پای کیمیاگر نوجوان آغاز می‌شود، که بعداً دست و پای فلزی به او پیوند می‌زنند. موارد متعددی از قتل، کشتار، انفجار، ویرانی‌های عجیب و غریب و از دست دادن اندام‌ها همراه با خون و جیغ و نمایش واضح اندام‌های جدا شده وجود دارد. تصاویری از مناطق ویران شهری و مردم آواره و بی‌خانمان دیده می‌شود. کیمیاگران به وسیله‌ی قدرت معجزه‌آسای خود، اشیای مختلفی پدید می‌آورند، حیوانات و انسان‌ها را با هم ترکیب می‌کنند یا از دیوار رد می‌شوند. حیوانات ترکیبی گاه به شخصیت‌های اصلی حمله می‌کنند. مرگ غم‌انگیز والدین بچه‌ها یا مرگ قهرمان داستان و قاتل زنجیره‌ای که فقط زنان را قربانی می‌کند، ممکن است برای کودکان حساس یا کوچک‌تر خیلی ترسناک باشد. تلاش بی‌نتیجه‌ی دو کیمیاگر نوجوان برای بازگرداندن مادرشان به زندگی، که به از دست ‌دادن تمام یا بخشی از بدن خودشان منجر می‌شود، بسیار غم‌انگیز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال کیمیاگر تمام‌فلزی انیمه‌ای است بر اساس مانگایی به همین نام، اثر هیرومو آراکاوا. داستان در مورد دو برادر کیمیاگر است که پس از مرگ مادرشان بر اثر بیماری، تلاش می‌کنند او را دوباره به زندگی برگردانند، اما موفق نمی‌شوند و در عوض، بخشی از اندام‌های بدن‌شان یا تمام آن را از دست می‌دهند. در قانون کیمیاگری چیزی خلق نمی‌شود، بلکه هر چیز به چیزی هم‌ارز خودش تبدیل می‌شود؛ یعنی برای به دست آوردن هر چیز باید چیزی هم‌ارز آن را هزینه کرد. کیمیاگران نوجوان متوجه می‌شوند چیزی هم‌ارز زندگی مادرشان نیست و تلاش می‌کنند تا با آموختن مهارت‌های بیشتر و رسیدن به موقعیت‌های بالاتر در کیمیاگری، بدن اصلی خود را بازیابند. این سریال در کنار خشونت زیادی که به نمایش می‌گذارد، بر این موضوع تأکید دارد که بعضی نعمت‌های زندگی هیچ معادلی ندارند تا بتوان با هزینه‌کردن چیزی هم‌ارزشان، دوباره به دست‌شان آورد.
  در سراسر سریال صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری وجود دارد. صحنه‌های متعددی از قتل، کشتار، انفجار، ویرانی‌های عجیب و مردم بی‌خانمان دیده می‌شود. در موارد متعدد، بچه‌ها والدین خود را از دست می‌دهند. تلاش بی‌نتیجه‌ی کیمیاگران نوجوان برای زنده کردن مادرشان و صحنه‌های واضح از اندام‌های جدا شده همراه با خون و جیغ ممکن است برای کوچک‌ترها یا کودکان حساس خیلی ناراحت‌کننده باشد. کیمیاگران حیوانات را با هم یا با انسان‌ها ترکیب می‌کنند و از دیوار عبور می‌کنند. همچنین، مواردی از سیگار کشیدن در سریال وجود دارد. تماشای این سریال برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  دو برادر کیمیاگر، وقتی مادرشان را بر اثر بیماری از دست می‌دهند، تلاش می‌کنند تا با کیمیاگری او را دوباره زنده کنند اما موفق نمی‌شوند و در مقابل، یکی دست و پایش را از دست می‌دهد و دیگری روحش به یک لباس زره‌دار فلزی منتقل می‌شود. آن دو تلاش می‌کنند تا با رسیدن به جایگاه کیمیاگر دولتی و یافتن سنگ فلاسفه، به شکل اصلی خود برگردند. اما دولت و ارتش از پژوهش‌ها و آزمایش‌های خود در این زمینه هدف دیگری را دنبال می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  درباره‌ی تاریخ کیمیاگری در ایران و ارتباط آن با علم شیمی امروزی چیزی می‌دانید؟ آیا به شباهت لغوی شیمی و کیمیا دقت کرده بودید؟
  منظور کیمیاگران از «تبدیل هم‌ارز» چیست؟ آیا فکر می‌کنید چنین کاری با پیشرفت‌های علمی امکان‌پذیر شود؟
  با این ایده که برای به دست آوردن هر چیز باید معادل آن هزینه کرد، به عنوان قانونی جهان‌شمول موافقید؟ برای آن در زندگی واقعی مثال‌هایی سراغ دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["فانتزی","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["فانتزی","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۰۳