کیپر

(Kipper)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات روزمره‌ی زندگی یک سگ کوچک و دوستانش، کنجکاوی‌های همیشگی آن‌ها و کار گروهی‌شان برای حل کردن مسائل

سال: 1997
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کیپر و دوستانش، ارتباط و دوستی بین‌شان و ماجراهایی که هر روز تجربه می‌کنند، مثل بازی، کنجکاوی، اشتباه کردن و حل کردن مسائل روزمره، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  کیپر کنجکاو و شاد است و دوست دارد از همه چیز سر در بیاورد. او مهربان و مسئول هم هست، ارتباط خوبی با دوستانش دارد و همیشه برای کمک به بقیه آماده است. دوستان او هم مهربان و حمایتگرند. کیپر و دوستانش برای حل مسائل، راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنند و در حل مسائل به هم و به دیگران کمک می‌کنند. آن‌ها اشتباه می‌کنند ولی از اشتباهات‌شان به ‌عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنند. در همه حال شاد و پرانرژی‌اند و دوست دارند یکدیگر را خوشحال کنند. ارتباط‌شان با هم و با سایر حیوانات، محترمانه و همراه با مهربانی است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی مثل طبیعت، حیوانات، و بعضی پدیده‌های طبیعی مثل برف و باران آشنا می‌شوند. همچنین، در این سریال به مهارت‌هایی مثل همکاری و همدلی با دیگران، احترام به آن‌ها، شناخت خود و بیان احساسات، دوستی با طبیعت و حیوانات هم پرداخته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از مجموعه کتاب‌هایی با عنوان کیپر سگه، نوشته‌ی مایک اینکپن ساخته شده، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی یک سگ قهوه‌ای رنگ مهربان و دوستانش است. آن‌ها ارتباط خوبی با هم دارند و چیزهای زیادی از هم یاد می‌گیرند. کیپر و بقیه دوست دارند به همه کمک کنند و آن‌ها را هم خوشحال کنند. آن‌ها در ماجراجویی‌هایشان، با مسئله‌های کوچکی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند برای آن‌ها راه‌حل پیدا کنند. این سریال کودکان خردسال را ترغیب می‌کند تا در مورد دنیای اطراف‌شان کنجکاو باشند و با یکدیگر ارتباط خوبی برقرار کنند. دوستی، مهربانی و کمک و توجه به خواسته‌ها و احساسات دیگران، از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند. به مهارت‌هایی مثل تقسیم کردن با دیگران، تمرین کردن برای یادگیری بهتر، شناخت و بیان احساسات مختلف، تفکر خلاق برای حل مسائل و سایر مهارت‌های اجتماعی بنیادی نیز، عموماً به صورت غیرمستقیم اشاره می‌شود.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است؛ هرچند بخشی از آموزش‌ها به صورت کلامی و مستقیم صورت می‌گیرند که ممکن است درک آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کیپر سگ کوچک قهوه‌ای رنگی است که با دوستانش، ببری، پیگی، آرنولد و دیگران، ماجراهای زیادی را تجربه می‌کند. آن‌ها در هر قسمت با موضوع تازه‌ای مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند به کمک هم آن را حل کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز کیپر و دوستانش با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ چطور به آن‌ها نشان می‌دهید که با هم دوست‌ هستید؟
  وقتی برای دوست‌تان مسئله‌ای پیش بیاید شما به او کمک می‌کنید؟ وقتی برای خودتان مسئله‌ای پیش بیاید آن را چگونه حل می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۹۹۷