گاراژ بزرگ

(The Big Garage)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی شهر تاکسی‌ها و ماجراهای مختلف زندگی تاکسی‌ها در آن‌جا، با هدف آموزش مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی

سال: 1997
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش زیادی از تجربه‌های تاکسی‌ها و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، مانند دوستی، بیماری، قهر و آشتی، و ارتباط با هم و با پمپ بنزین، برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند؛ هرچند عموم این موقعیت‌ها از نگاه بزرگسال به تصویر درآمده‌اند و کارکرد آموزشی دارند.
  تاکسی‌ها در خیلی از موقعیت‌ها با هم مهربان‌اند و از هم حمایت می‌کنند. رفتار و برخورد آن‌ها با هم محترمانه است. پمپ بنزین، بزرگسالی است که در عین این‌که مدام به تاکسی‌ها چیزهایی را تذکر می‌دهد، رفتارش با آن‌ها توام با صبوری و احترام است.
  گفتار شخصیت‌ها در بعضی از موقعیت‌ها همراه با سرزنش و تمسخر است و با لحن تحکم‌آمیز یا تندی همراه است. شخصیت منفی سریال از عبارات و جملات سرزنش‌آمیز یا تهدیدکننده استفاده می‌کند: کار بدی کردی، می‌کشمت. گول زدن و دروغ گفتن از طرف شخصیت‌های مثبت استفاده می‌شود؛ هرچند در نهایت به این نتیجه می‌رسند که کار درستی نیست.
  کودکان در خلال داستان‌های این سریال با موضوع قانون، جهت‌ها، بعضی قوانین راهنمایی، انواع ماشین‌ها و نیز با بعضی از مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی مانند راستگویی، رعایت قوانین، احترام به حقوق دیگران و رعایت آداب اجتماعی آشنا می‌شوند.
  رفتار و لحن اسقاط‌چی تند و خشن است و در خیلی از موقعیت‌ها تاکسی‌ها از او می‌ترسند. او می‌خواهد همه‌ی تاکسی‌ها را خراب کند تا به سرزمین اسقاطی‌ها منتقل شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تلفیق تکنیک‌های عروسکی و کامپیوتری ساخته شده، ماجراهای روزمره‌ی تعدادی تاکسی است که در گاراژی بزرگ زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم و با راهنمایی‌های یک پمپ بنزین، مسائل‌شان را حل کنند. بیشتر موضوعات این سریال مربوط به مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی مانند راستگویی، صبوری، رعایت قوانین، احترام به حقوق دیگران و رعایت آداب اجتماعی است. تاکسی‌ها در هر قسمت کاری را اشتباه انجام می‌دهند و با تجربه کردن پیامدهای اشتباهشان، متوجه آن می‌شوند و تصمیم می‌گیرند دیگر آن رفتار را تکرار نکنند. یک شخصیت منفی هم در سریال حضور دارد که در محل ماشین‌های اسقاطی زندگی می‌کند و مدام سعی دارد به تاکسی‌ها کارهای بدی یاد بدهد تا خراب شوند. مقاومت در برابر وسوسه‌های او و تقلید نکردن از رفتارهای ناپسندش نیز از موضوعات مورد تأکید در سریال است.
  این سریال سعی دارد با نشان دادن پیامدهای منفی رفتارهای اشتباه، کودکان را به انجام رفتار درست تشویق کند و مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی را به آن‌ها آموزش دهد. این کار باعث می‌شود کودکان به‌جای مواجه شدن با رفتارهای مثبت، مدام در معرض رفتارهای منفی و نادرست قرار بگیرند و در عین حال، نسبت به انتخاب‌ها و تصمیم‌های کودکانه‌شان احساس گناه کنند. بسیاری از بازیگوشی‌های کودکانه تقبیح می‌شوند و خوب و بد و درست و غلط مدام به کودکان یادآوری می‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز، در مورد موقعیت‌های پیش‌‌آمده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهر تاکسی‌ها و در یک گاراژ بزرگ، ۴ تاکسی به نام‌های لاندن، یورکی، زیگزاگ و میمی زندگی می‌کنند. آن‌ها همیشه توسط یک پمپ بنزین به نام پامپ، نظارت و راهنمایی می‌شوند. در نزدیکی گاراژ، سرزمین ماشین‌های اسقاطی است که مسئولش اسقاط‌چی بدی است که می‌خواهد همه‌ی تاکسی‌ها را خراب کند. او دستیاری به نام راستی دارد که بین دوستی و دشمنی با ماشین‌ها در نوسان است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه موضوعی در این سریال هست که شما را نگران می‌کند؟ وقتی نگران می‌شوید چکار می‌کنید؟
  به نظر شما تاکسی‌ها با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه رفتارهایی می‌کنند که می‌فهمیم دوست‌اند؟ ارتباط‌شان با اسقاط‌چی چگونه است؟
  فکر می‌کنید احساس تاکسی‌ها نسبت به پمپ بنزین چیست؟ او را دوست دارند؟ از این‌که او همیشه کنترل‌شان می‌کند چه احساسی دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۴
  سال انتشار ۱۹۹۷