گارد شیر

(The Lion Guard)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی حکومت پسر سیمبا بر سرزمین غرور و تلاش او و دوستانش برای حفظ چرخه‌ی زندگی در منطقه

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط کایون با خانواده و دوستانش، ماجراجویی‌های آن‌ها و ماموریت‌های گروهی‌شان در جنگل، موضوعات قابل ارتباطی در دنیای کودکان‌اند.
  کایون با وجود این‌که اشتباه می کند، مشتاق یادگیری است و از تجربه‌ها و توصیه‌های پدر و خاطرات پدربزرگش در تصمیم‌گیری‌هایش استفاده می‌کند. او به ‌تدریج متوجه می‌شود که فقط با زور فیزیکی نمی‌تواند از پس حل مسائل برآید و نیاز به گفتگو و تعامل با دشمنانش هم دارد. دوستان کایون، هر کدام ویژگی‌ها و توانمندی‌های خاص خود را دارند و در پیشبرد اهداف کایون در حفاظت از جنگل و چرخه‌ی زندگی به او کمک می‌کنند.
  بخشی از داستان به پادشاهی سیمبا و شاهزادگی کایون و تلاش آن‌ها برای برقراری صلح و حفظ چرخه‌ی زندگی در منطقه مربوط می‌شود که موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  لحن تند و خشن در بین جانورانی که با هم دشمن‌اند شنیده می‌شود. موضوعاتی مثل دفع گاز معده و آروغ زدن بارها اتفاق می‌افتد.
  در قسمت‌های مختلف به حیات‌وحش ساوانای آفریقا، زندگی و خصوصیات جانوران این منطقه و نیز چرخه‌ی زندگی در حیات‌وحش پرداخته می‌شود.
  در بیشتر قسمت‌ها درگیری‌هایی بین جانوران بر سر قلمرو پیش می‌آید. شیوه‌ی کایون در شکست دادن مخالفانش غرش کردن و ترساندن است. بعضی از شخصیت‌ها همیشه در حال خوردن حشرات‌اند. شخصیت‌ها مدام از چرخه‌ی حیات حرف می‌زنند که طبق آن، بعضی حیوانات غذای سایر حیوانات‌ می‌شوند. موقعیت‌های زیادی پیش می‌آید که شخصیت‌های اصلی به خطر می‌افتند ولی در نهایت اتفاقی برایشان نمی‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و در ادامه‌ی انیمیشن شیرشاه ساخته شده، در فارسی نام‌های مختلفی مثل گارد شیر یا نگهبانان شیردل گرفته است. داستان درباره‌ی کایون، پسر سیمبا و نالاست که چون نسل دوم شیرشاه به حساب می‌آید، دارای قدرت ویژه‌ی غرش کردن است و مقام شاهزادگی و حکمرانی سرزمین غرور را دارد. او همچنین رئیس گارد شیر است که از تعدادی از حیوانات جنگل تشکیل شده که از دوستان خانواده‌ی کایون هستند و به او کمک می‌کنند تا از چرخه‌ی زندگی در سرزمین‌شان محافظت کند. آن‌ها با همکاری هم تلاش می‌کنند از سرزمین غرور و افتخار نگهداری کنند و حیوانات زیاده‌خواهی را که می‌خواهند جایگاه‌شان را در چرخه‌ی زندگی تغییر دهند، سر جایشان بنشانند. دوستی،‌ مسئولیت‌پذیری و همکاری از موضوعات برجسته در این سریال‌اند.
  در طول سریال شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند، با موجودات خشنی مواجه می‌شوند، تعقیب‌ و گریزهای زیادی اتفاق می‌افتد و خطر مرگ آن‌ها را تهدید می‌کند؛ هرچند در نهایت کسی آسیبی نمی‌بیند. همچنین، شخصیت‌ها مدام از چرخه‌ی حیات حرف می‌زنند که طبق آن، بعضی حیوانات غذای سایر حیوانات‌ می‌شوند. بخش عمده‌ی داستان به پادشاهی سیمبا و شاهزادگی کایون و تلاش آن‌ها برای برقراری صلح و حفظ چرخه‌ی زندگی در منطقه مربوط می‌شود که موضوعات کودکانه‌ای نیستند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کایون، فرزند پادشاه سیمبا و ملکه نالاست که مقام شاهزادگی دارد و از آن‌جایی که نسل دوم شیرشاه به حساب می‌آید، نظرکرده و دارای امتیاز ویژه‌ای است؛ یعنی غرش جادویی. او حاکم سرزمین غرور است و با کمک دوستانش که گارد شیر را تشکیل می‌دهند، تلاش می‌کند چرخه‌ی زندگی در سرزمینش را حفظ کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم شیرشاه را دیده‌اید؟ فیلم را بیشتر را دوست داشتید یا این سریال را؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
  به نظر شما چرا کایون شاهزاده است و پادشاهی در خانواده‌ی شیرشاه می‌چرخد؟ در زندگی انسان‌ها هم همین‌طور است؟ چه تفاوت‌هایی بین زندگی انسان‌ها و حیات‌وحش وجود دارد؟
  با تماشای این سریال در مورد چرخه‌ی زندگی بیشتر می‌دانید؟ فکر می‌کنید چرا برای کایون و دوستانش مهم بود که از چرخه‌ی زندگی محافظت کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵