گاگیلا و دوستان

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی موجوداتی عجیب‌‌غریب در کنار هم، مواجه شدن با مسائل مختلف و همکاری برای حل آن‌ها

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط موجودات با هم، و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند. ظاهر بعضاً زشت آن‌ها، رفتارهای متفاوت‌شان و عادی بودن این تفاوت‌ها در بین خودشان هم می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  همه‌ی موجودات با هم دوست‌اند و روابط خوبی با هم دارند. وقتی مشکلی پیش می‌آید به هم کمک می‌کنند.
  در بعضی قسمت‌ها به موضوعاتی مثل دشمنی یا دزدی اشاره می‌شود. در یک قسمت دو موجود فضایی که تصور می‌کنند سینا ارباب‌شان است، شروع به بوسیدن دست و پای او و تعظیم مقابل او می‌کنند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود: همه‌ش تقصیر توئه، حدت رو بشناس، بی‌مصرف، چطور جرئت کردی، نادون، ساده‌لوح، مسخره‌بازی در نیار، حالی‌تون نیست، باعث خجالت می‌شین، چاپلوسی تا چه حد، کلک‌تون رو می‌کنه، مواظب حرف زدنت باش، ازتون شکایت می‌کنم، روزگارتون رو سیاه می‌کنم، بیچاره‌تون می‌کنم، بدبخت‌تون می‌کنم، گنده‌بک. لحن خشن و تمسخرآمیز هم زیاد استفاده می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است کوچک‌ترها را بترسانند: سفینه‌ای وارد جنگل می‌شود و موجودات فرار می‌کنند، سفینه یکی از موجودات را با خود می‌برد، رودخانه خشک می‌شود و احتمال مرگ موجودات وجود دارد، درگیری و زدوخورد بین موجودات زیاد پیش می‌آید، یکی از شخصیت‌ها چوبی دارد که با آن دیگران را می‌زند و این رفتار را با خنده و شوخی انجام می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی زندگی موجوداتی عجیب‌غریب است که در جنگلی سرسبز کنار هم زندگی می‌کنند. آن‌ها قیافه‌هایی نامعمول دارند؛ مثلاً دندان‌هایی بیرون از دهان یا دست‌هایی دراز. بعضی از رفتارها و ویژگی‌هایشان هم متفاوت است؛ یکی روی سرش راه می‌رود و دیگری روی دست‌هایش. یکی هم که رفتارهایی کاملاً غیرعاقلانه دارد، به عنوان باهوش‌ترین دانشمند جنگل معرفی می‌شود. آن‌ها هر روز با اتفاقات مختلفی مثل خشک شدن رودخانه و احتمال مرگ ماهی‌ها یا ورود سفینه‌ای فضایی به جنگل مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با همفکری با هم و کمک و همکاری هم، با موضوع پیش‌آمده مواجه شوند و راه‌حلی برایش پیدا کنند.
  اتفاقات ترسناک قابل توجهی در سریال رخ نمی‌دهند ولی رفتارهای خشنی که به صورت خنده‌دار و در قالب شوخی انجام می‌شوند زیادند؛ مثلاً یکی از شخصیت‌ها چوبی گرزمانند دارد که گاهی برای رسیدن به خواسته‌اش، دیگران را با آن می‌زند. بعضی قسمت‌ها هم با پایان تلخ یا بدون نتیجه تمام می‌شوند. برجسته‌ترین نکته‌ای که والدین باید به آن توجه کنند زبان سریال است؛ از جملات و عبارات توهین‌آمیز یا خشن و تهدیدکننده زیاد استفاده می‌شود. بعضی از این عبارات حتی ممکن است برای کودکان معنادار هم نباشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  موجوداتی عجیب‌غریب در جنگلی کنار هم زندگی می‌کنند و هر روز با ماجراها و مسائل مختلفی مواجه می‌شوند که سعی می‌کنند آن‌ها را با کمک و همکاری همدیگر حل کنند. آن‌ها هم ظاهر متفاوت و غیرمعمولی دارند و هم بعضی از ویژگی‌ها و رفتارهایشان غیرعادی است؛ مثلاً یکی روی سرش راه می‌رود و دیگری روی دست‌هایش. در میان آن‌ها شخصیتی هست که همه می‌گویند باهوش‌ترین و دانشمندترین است؛ در حالی که رفتارهایی کاملاً غیرعاقلانه دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شخصیت‌های این سریال را دوست دارید؟ از این‌که قیاقه‌ها و رفتارهایی عجیب دارند خوش‌تان می‌آید؟ دوست دارید آن‌ها را نقاشی کنید؟
  به نظر شما گاگیلا و بقیه با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید دوست‌اند؟ شما با دوستان‌تان چگونه رفتار می‌کنید؟
  اگر قرار بود شما موجوداتی عجیب و غریب و متفاوت بکشید، آن‌ها را چه شکلی می‌کشیدید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۲