گربه‌سگ

(CatDog)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی سگ و گربه‌‌ای به هم متصل و ماجراهای همیشگی آن‌ها، همراه با تجربه‌ی دوستی و استقلال

سال: 1998
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط گربه و سگ شبیه ارتباط خواهر و برادرها و دوستان است. آن‌ها تعارضات زیادی با هم دارند، گاهی با هم در رقابت‌اند و در خیلی مواقع به هم کمک می‌کنند. دوستی و شیطنت و ماجراجویی در این سریال برای کودکان همذات‌پندارانه است.
  گربه و سگ مانند تمام مردم اشتباه می‌کنند و از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند. هر دو، هم ویژگی‌های اخلاقی خوبی دارند و هم بد.
  گربه و سگ بعضی مواقع مورد تحقیر و تمسخر دیگران قرار می‌گیرند.
  این سریال، صحنه‌های خشن و ترسناک کارتونی متعددی دارد اما هیچ ‌کدام منجر به آسیب نمی‌شوند؛ صحنه‌هایی چون زدوخورد، تعقیب و گریز، پرت کردن و افتادن، کوبیدن، ضربه خوردن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی «گربه‌سگ» که با تکنیک دوبعدی ساخته شده، درباره‌ی دو برادر سگ و گربه به همین‌ نام‌هاست که به یکدیگر وصل‌اند. آن‌ها در خانه‌ای در حومه‌ی نیربرگ که نیمی به شکل ماهی و نیمی به شکل استخوان است، همراه با موشی به نام وینزلو زندگی می‌کنند. در این سریال شاهد زندگی روزانه‌ی این دو و ماجراهایی هستیم که از سر می‌گذرانند. گربه بیش‌تر موجودی هشیار است و سگ موجودی عاطفی است ولی آن‌ها با وجود ویژگی‌ها و نیازهای مختلف و حتی گاهی متضادشان، کنار هم زندگی می‌کنند و مسائلی را که برایشان پیش می‌آید، با کمک و همراهی هم حل می‌کنند. دوستی و همکاری از مضامین برجسته‌ی این سریال است و فضا و داستان‌های شاد و خلاقانه که در آن‌ها خبری از غم و غصه و علاقه به کشت و کشتار یا گرفتن انتقام نیست، آن را تبدیل به سریالی سرگرم‌کننده برای کودکان و بزرگسالان کرده است.
  این سریال، صحنه‌های خشن و ترسناک کارتونی متعددی دارد؛ صحنه‌هایی چون زدوخورد، تعقیب و گریز، پرت کردن و افتادن، کوبیدن، ضربه خوردن. البته همه‌ی صحنه‌ها طنز و غیرواقعی‌اند و هیچ ‌کدام منجر به آسیب دیدن شخصیت‌ها نمی‌شوند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گربه‌سگ داستان یک سگ و گربه‌ی برادر است که به هم چسبیده‌اند. یکی از آن‌ها منطقی و دیگری عاطفی است. گربه‌سگ از والدین خود که یک قورباغه و یک موجود پاگنده بودند، توسط گردباد جدا شدند. محل زندگی گربه‌سگ در خانه‌ای در حومه‌ی نیربرگ است. خانه‌ی آن‌ها نیمی به شکل ماهی و نیمی به شکل استخوان است و در این خانه با موشی به نام وینزلو زندگی می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  گربه و سگ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی به یکدیگر دارند؟
  اگر مجبور بودید به خواهر و برادر یا دوست‌تان وصل باشید، زندگی‌تان چه تغییراتی می‌کرد؟
  کسانی را می‌شناسید که مثل گربه‌سگ به هم متصل‌اند؟ به نظرتان زندگی آن‌ها چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۱۹۹۸