گربه‌ی کلاه‌به‌سر

(The Cat in the Hat Knows a Lot About That)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی یک خواهر و برادر کنجکاو، و یافتن پاسخ از طریق بازی و گردش به کمک گربه‌‌ای همه‌چیزدان

سال: 2010
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سریال به مواردی می‌پردازد که احتمالاً برای کودکان سؤال‌برانگیز و جذاب و در زندگی‌شان معنادار است. خواهر و برادر در موقعیت‌های مختلف در خانه با سؤال‌ها یا چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند و گربه‌ی کلاه‌به‌سر در نقشی شبیه به معلم، با بازی و گردش، به آن‌ها کمک می‌کند پاسخ‌هایشان را بیابند. ارتباط آن‌ها با هم، با گربه و با مادرشان نیز می‌تواند برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه باشد.
  خواهر و برادر، هر دو، کنجکاو و مشتاق یادگیری‌اند و برای رفتن همراه گربه‌ی کلاه‌به‌سر از مادرشان اجازه می‌گیرند. گربه با مهربانی و اشتیاق، سؤال‌های بچه‌ها را پاسخ می‌دهد یا به آن‌ها کمک می‌کند پاسخ‌هایشان را پیدا کنند. بچه‌ها با حیوانات دیگر، که دوست گربه‌اند، دوست می‌شوند و در کل، رفتارهای مثبتی از خود نشان می‌دهند؛ مثلاً در کارها با هم همکاری می‌کنند یا در ماشین عجیب گربه کمربند ایمنی می‌بندند. گربه‌ی کلاه‌به‌سر دو دستیار کوچک با شماره‌های ۱ و ۲ دارد که در بسیاری از کارها به او کمک می‌کنند یا در بزنگاه‌ها سر می‌رسند.
  در هر قسمت به موضوعی پرداخته می‌شود که احتمالاً کودکان با آن روبه‌رو می‌شوند؛ از لق شدن دندان و خوابیدن گرفته تا برف و سرما و زندگی جانوران مختلف. گربه‌ی کلاه‌به‌سر سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند تا از طریق بازی و گردش پاسخ‌هایشان را پیدا کنند اما گاهی هم خودش آن را توضیح می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی در مورد یک خواهر و برادر کوچولو و کنجکاو است که به کمک گربه‌ی کلاه‌به‌سر و دو دستیار کوچکش، پاسخ پرسش‌هایشان را پیدا می‌کنند. بچه‌ها با سؤال‌ها و چالش‌های مختلفی در مورد مسائل علمی، پدیده‌های طبیعی یا زندگی جانوران روبه‌رو می‌شوند، و گربه‌ی کلاه‌به‌سر در نقشی شبیه به معلم به آن‌ها کمک می‌کند از طریق بازی و گردش به جواب برسند. بچه‌ها با گربه به نقاط مختلف زمین سفر می‌کنند و با حیوانات مختلفی دوست می‌شوند و گاهی با آن‌ها در کارها همکاری می‌کنند. شیوه‌ی مواجهه‌ی گربه با پرسش‌های بچه‌ها و فراهم کردن شرایط برای یادگیری آن‌ها از طریق بازی و تجربه می‌تواند برای بزرگ‌ترها نیز الهام‌بخش باشد.
  این سریال فضایی شاد و کودکانه دارد، چنان که حتی حیوانات وحشی نظیر خرس و مار نیز ظاهری فانتزی و مهربان دارند و کوشیده با شعر، موسیقی و رقابت‌های گه‌گاه بر جذابیت آن بیفزاید؛ هرچند اغلب نتیجه‌ی رقابت مهم نیست و بر اولویت و اهمیت دوستی تأکید می‌شود. اگرچه مادر بچه‌ها مهربان است و به آن‌ها اجازه می‌دهد همراه گربه‌ی کلاه‌به‌سر کنجکاوی کنند اما معمولاً به نظر نمی‌رسد حرف‌های آن‌ها را جدی گرفته باشد یا به پرسش‌های آن‌ها اهمیتی بدهد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌ شده بیشتر گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نیک و سالی در موقعیت‌های مختلف در خانه با سؤال‌ها یا چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند. در همین هنگام، سر و کله‌ی گربه‌ی کلاه‌به‌سر پیدا می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند تا با سفر به نقطه‌ای از زمین و از طریق بازی و گردش پاسخ‌هایشان را در مورد مسائل علمی، پدیده‌های طبیعی و زندگی جانوران پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بچه‌ها در این قسمت چه چیزهایی یاد گرفتند؟
  در مورد مسائل مطرح ‌شده در این قسمت هنوز سؤالی دارید؟ چگونه می‌توانید در مورد آن بیشتر یاد بگیرید؟
  از این قسمت چه اصطلاح تازه‌ای یاد گرفتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۲۰۱۰