گروه نجات رباتیک

(Machine Robo Rescue)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و علمی‌تخیلی درباره‌ی یک گروه نجات متشکل از کودکان و ربات‌ها، و مأموریت‌های آن‌ها برای نجات مردم و دنیا

سال: 2003
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و همکاری بین اعضای گروه نجات، ماجراجویی‌های آن‌ها در عملیات‌های مختلف نجات، رقابت‌های بین‌شان برای اثبات توانمندی‌هایشان و تجربه‌های مختلفی که در جریان هر عملیات دارند، همگی می‌توانند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  اعضای گروه نجات، با وجود این‌که ابتدا با هم هماهنگ نیستند یا در مهارت‌های موردنیاز برای کارشان به اندازه‌ی کافی مسلط نیستند، به‌تدریج با هم به هماهنگی می‌رسند و مثل یک تیم واقعی عمل می‌کنند. آن‌ها مسئولیت‌پذیر و شجاع‌اند و سعی می‌کنند کاری را که پذیرفته‌اند به بهترین شکل انجام دهند و به نتیجه برسند. آن‌ها همیشه در کنار هم و پشتیبان یکدیگرند و در موقعیت‌های سخت، از هم حمایت‌های عملی و روحی و روانی می‌کنند. اعضای گروه نجات را دختران و پسران تشکیل می‌دهند. آن‌ها در ماموریت‌ها با هم همکاری خوبی دارند و فضای جنسیتی و تقابل بین دختر و پسر بین‌شان دیده نمی‌شود.
  موضوع اصلی سریال که تلاش برای نجات مردم و دنیاست، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ به‌خصوص این‌که قهرمان‌هایی که قرار است دنیا را نجات دهند کودکان‌اند. به تصویر کشیدن کودکان در موقعیت‌های سنگین و بزرگسالانه‌ای که طبیعتاً به دنیای بزرگ‌ترها مربوط می‌شوند و تحت‌تأثیر عملکردها و انتخاب‌های بزرگ‌ترها به وجود آمده‌اند، می‌تواند اضطراب زیاد یا احساس مسئولیتی کاذب و غیرواقعی را در کودکان به جریان بیندازد.
  در خیلی از موقعیت‌ها شخصیت‌ها با لحنی تند و خشن و گاهی تمسخرآمیز با هم صحبت می‌کنند. آن‌ها مدام با هم کل کل می‌کنند و توانمندی‌هایشان را به رخ هم می‌کشند. تهدید به نابودی و ویرانی در همه‌ی قسمت‌ها شنیده می‌شود.
  در قسمت‌های ابتدایی، درگیری‌های زیادی بین اعضای تیم پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند. اعضای گروه نجات در مأموریت‌هایشان با موقعیت‌های خطرناک زیادی روبه‌رو می‌شوند؛ از فوران آتشفشان و زلزله گرفته تا انواع انفجار و آتش‌سوزی و سقوط و حبس شدن زیر آوار. هر از گاهی یکی از شخصیت‌ها در این حوادث آسیب می‌بیند ولی در نهایت، همه‌ی موقعیت‌ها ختم به خیر می‌شوند. ربات‌های غول‌پیکر در همه‌ی قسمت‌ها در حال انجام عملیات‌های مختلف نجات، خرابی‌های زیادی به بار می‌آورند و صحنه‌های ویرانی و انفجار و سوختن در طول سریال مشاهده می‌شود؛ ضربات سهمگین به ساختمان‌ها و وسایل، سقوط از ارتفاع و تکه‌تکه‌شدن و آسیب دیدن ربات‌ها از اتفاقات پرتکرار در این سریال‌اند. در قسمت اول تعریف می‌شود که شخصیت اصلی گروه نجات، در یک حادثه‌ی سقوط هواپیما مادر و پدرش را از دست داده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که سومین بخش از سه‌گانه‌ی ربات‌های ماشینی است، درباره‌ی یک گروه نجات متشکل از ربات‌های تغییر شکل‌دهنده به همراه ۱۲ کودک دختر و پسر است که ماموریت دارند با همکاری هم، مردم را از خطرات مختلفی که برایشان پیش می‌آید نجات دهند. کودکانی که عضو گروه نجات شده‌اند، هر کدام در زمینه‌ای استعدادی خاص دارند و بعد از عضویت در گروه، تمرین‌ها و آموزش‌های سختی را از سر می‌گذرانند تا این قابلیت را پیدا کنند که در مأموریت‌های گروه با ربات‌های غول‌پیکر همراه شوند. یکی از این کودکان تایو اوزارا نام دارد که چند سال قبل، از یک سانحه‌ی هوایی نجات پیدا کرده ولی مادر و پدرش را از دست داده است. او بعد از این اتفاق تصمیم می‌گیرد به گروه نجات بپیوندد و به بقیه‌ی مردم کمک کند تا از سوانح مختلف جان سالم به در ببرند. اعضای گروه با شجاعت و استقامت در به انجام رساندن مأموریت‌هایشان و نیز با کار گروهی و همکاری خوبی که با هم دارند، در همه‌ی قسمت‌ها موفق می‌شوند از انجام مأموریت سربلند بیرون بیایند و به نجات زندگی انسان‌ها و دیگر موجودات زمین کمک کنند. ناامید نشدن، میل به اثبات توانمندی‌های خود به دیگران و جنگنده بودن، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی در سریال وجود دارند. در قسمت‌های ابتدایی، درگیری‌های زیادی بین اعضای تیم پیش می‌آید. آن‌ها با هم با تندی رفتار می‌کنند و با لحنی خشن و تهدیدآمیز با هم صحبت می‌کنند. اعضای گروه نجات در مأموریت‌هایشان با موقعیت‌های خطرناک زیادی روبه‌رو می‌شوند؛ از فوران آتشفشان و زلزله گرفته تا انواع انفجار و آتش‌سوزی و سقوط و حبس شدن زیر آوار. هر از گاهی یکی از شخصیت‌ها در این حوادث آسیب می‌بیند ولی در نهایت، همه‌ی موقعیت‌ها ختم به خیر می‌شوند. موضوع اصلی سریال که تلاش برای نجات مردم و دنیاست، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ به خصوص این‌که قهرمان‌هایی که قرار است دنیا را نجات دهند کودکان‌اند. به تصویر کشیدن کودکان در موقعیت‌های سنگین و بزرگسالانه‌ای که طبیعتاً به دنیای بزرگ‌ترها مربوط می‌شوند و تحت‌تأثیر عملکردها و انتخاب‌های بزرگ‌ترها به وجود آمده‌اند، می‌تواند اضطراب زیاد یا احساس مسئولیتی کاذب و غیرواقعی را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد فضای خشن و موضوعات بزرگسالانه‌ی داستان‌ها برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  در دنیای آینده، که سن افراد عامل تعیین‌کننده‌ای در توانمندی و مهارت آن‌ها نیست و هرکس بنا به استعداد و آموزش‌هایی که می‌بیند، می‌تواند هر کاری را انجام دهد، سازمان نجات رباتیک تشکیل می‌شود تا ربات‌های غول‌پیکر و کودکان با همکاری هم، مردم و جهان را از خطرات مختلف نجات دهند. ۱۲ کودک با توانمندی‌های متفاوت انتخاب می‌شوند و اعضای گروه نجات را تشکیل می‌دهند. آن‌ها باید آموزش‌های سختی را از سر بگذرانند تا در گروه پذیرفته شوند و زندگی انسان‌ها را نجات دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟ دوست دارید چه کاری انجام دهید؟ به نظرتان موقعیت‌هایی که گروه نجات در آن‌ها قرار می‌گیرند، در زندگی واقعی به کودکان مربوطند؟
  فکر می‌کنید اعضای گروه نجات بدون کمک ربات‌ها می‌توانستند در مأموریت‌هایشان موفق شوند؟ در زندگی واقعی، شما از چه چیزهایی برای موفق شدن در موقعیت‌های سخت کمک می‌گیرید؟
  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که برای شما جالب‌ است؟ اگر شما در یک گروه فعالیت می‌کردید، به نظرتان چه نقاط قوتی داشتید که به اعضای تیم کمک می‌کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۳