گروه نجات

(The Save-Ums)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی اعضای یک گروه نجات و تلاش آن‌ها برای کمک به دیگران، با مضامینی چون دوستی، همدلی، شناخت خود و پذیرش دیگران

سال: 2003
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط شخصیت‌ها با هم و تجربه‌ها و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل اختلاف نظر، قهر و دعوا، دوستی، شناخت ویژگی‌های خود و پذیرش دیگران، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  شخصیت‌های گروه نجات مسئول و مهربان‌اند و برای کمک به دیگران تمام تلاش‌شان را می‌کنند. روابط آن‌ها با هم و با دیگران گرم و صمیمانه است و در همه‌ی موقعیت‌ها از هم حمایت می‌کنند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم با وجود این‌که گاهی به اختلاف می‌خورند، در نهایت سعی می‌کنند هم را بفهمند، تفاوت‌های یکدیگر را بپذیرند و به هم کمک کنند.
  کودکان با مهارت‌های مختلف حل مسئله؛ مثل گوش دادن دقیق، تشخیص درست مسئله، امتحان کردن راه‌حل‌های مختلف، مشاهده‌ی نتایج و تصمیم‌گیری در مورد راه‌حل مؤثر آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، درباره‌ی یک گروه نجات است که از موجودات عجیب و بامزه‌ای تشکیل شده که در سرزمینی خیالی زندگی می‌کنند. آن‌ها با شنیدن درخواست حیوانات مختلف به کمک آن‌ها می‌شتابند و به آن‌ها در پیدا کردن راه‌حل برای مسائل‌شان یاری می‌رسانند. مسائلی که شخصیت‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند، برخلاف عموم سریال‌های امدادی، به موضوعات کلیشه‌ا‌ی امداد و نجات مربوط نمی‌شوند. عموم این مسائل به چالش‌های جاری در زندگی کودکان و اختلاف‌نظرها و درگیری‌های بین آن‌ها مربوط‌اند. گروه نجات به حیوانات کمک می‌کنند تا به حرف‌های هم خوب گوش کنند، مسئله‌شان را درست تشخیص دهند، راه‌حل‌های مختلف را امتحان کنند و با مشاهده‌ی نتایج، بهترین راه‌حل را انتخاب کنند. تأکید سریال روی پذیرش تفاوت‌ها، همدلی با هم، و شناخت ویژگی‌ها و توانمندی‌های شخصی است و تلاش می‌کند به کودکان این باور را القا کند که همه، هر چقدر هم کوچک باشند، می‌توانند در موقعیتی قهرمان باشند و به خود و دیگران کمک کنند.
  فضای سریال و رویکرد آموزشی آن مثبت است؛ به این معنی که سعی دارد با قرار دادن شخصیت‌ها در موقعیت‌های چالش‌برانگیز، ارتباط کودکان خردسال با خود و دیگران را تسهیل کند. داستان‌ها با وجود این‌که عموماً در موقعیت‌های خیالی و غیرواقعی اتفاق می‌افتند، به چالش‌های روزمره‌ی کودکان در ارتباط با خودشان و اطرافیان‌شان مربوط‌اند و روی روش‌های حل مسئله تمرکز دارند. بخش زیادی از داستان‌ها در قالب گفتگو بین شخصیت‌ها و بیان جملات مستقیم در مورد قهرمان بودن و احساس توانمندی اتفاق می‌افتد که ممکن است درک خط سیر داستان را برای کوچک‌ترها دشوار کند یا برایشان خسته‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اعضای شش نفره‌ی گروه نجات، موجودات عجیب و بامزه‌ای هستند که همیشه آماده‌اند تا برای کمک به دیگران عازم محل شوند. آن‌ها به‌محض شنیدن درخواست دیگران، با دستگاه‌های پیشرفته‌شان حرکت می‌کنند و به افرادی که با مسئله‌ای مواجه شده‌اند کمک می‌کنند تا مسئله‌شان را حل کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما این سریال می‌خواهد چه پیامی به ما بدهد؟ شما با آن موافقید؟
  شما به چه کسی می‌گویید قهرمان؟ فکر می‌کنید بچه‌ها هم می‌توانند قهرمان باشند؟
  وقتی برای شما و دوستان‌تان مسئله‌ای پیش می‌آید، چگونه آن را حل می‌کنید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۰۳