گشت پنجه‌ای

(PAW Patrol)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از تلاش و همکاری سگ‌های امدادی به سرپرستی یک پسربچه برای نجات شهروندان یا حیوانات

سال: 2013
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای کارتون مانند بازی‌های کودکانه شامل ایفای نقش کودکان در شغل‌های مختلف امدادی است. از این رهگذر، کودکان با مسئولیت‌پذیری، نوع‌دوستی، مهربانی با حیوانات دیگر و کار گروهی آشنا می‌شوند و ممکن است از ماجراهای آن برای بازی‌های خود ایده بگیرند. ارتباط و دوستی بین اعضای گروه و بازی‌ها و فعالیت‌هایشان می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
  اعضای گروه امدادی، هر یک، توانایی‌ها و ابزارهای ویژه و منحصربه‌فردی دارند. در عین حال که بر توانایی‌های فردی تأکید می‌شود، همکاری و کار گروهی آنهاست که باعث نجات امدادجویان می‌شود. آنها همچون ابرقهرمان‌ها از رویارویی با خطرات و مشکلات ترسی ندارند و تمام تلاش‌شان را برای حل مشکل انجام می‌دهند. اعضای گروه معمولاً در حال بازی و تفریح‌اند که با آنها تماس برقرار می‌شود، اما بی‌درنگ بازی را رها می‌کنند و به وظیفه‌ی امدادی خود رسیدگی می‌کنند.
  کودکان با انواع نیروهای امدادی و نحوه‌ی استفاده از ابزارها و دستگاه‌های مخصوص، و موضوعات پراکنده‌ای در مورد زندگی حیوانات مختلف همچون نهنگ یا لاک‌پشت آبی آشنا می‌شوند.
  انسان‌ها یا حیوانات در موقعیت‌های مختلف در خطر قرار می‌گیرند، سقوط، غرق شدن، تصادف و... اما در نهایت اعضای گروه آنها را نجات می‌دهند. خود اعضای گروه هم گاهی موقع بازی یا هنگام فراخوانده شدن به مأموریت، دستپاچه می‌شوند و خراب‌کاری می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال گشت پنجه‌ای یا سگ‌های قهرمان یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی از یک گروه امدادی متشکل از سگ‌های کوچک و بامزه است. در هر قسمت از سریال مشکل جدیدی برای یکی از شهروندان پیش می‌آید و گشت پنجه‌ای به کمک آنها اعزام می‌شوند. هر یک از اعضای گروه از توانایی‌ها و امکانات ویژه‌ای برخوردار است که در موقعیت مناسب از آن برای نجات امدادجویان استفاده می‌کند. فضای سریال شباهت زیادی با بازی‌های کودکان و تمرین ایفای نقش در مسئولیت‌های اجتماعی دارد و کودکان می‌توانند از ماجراهای آن برای بازی‌هایشان ایده بگیرند. مسئولیت‌پذیری، نوع‌دوستی، مهربانی با حیوانات، کار گروهی، و برنامه‌ریزی برای حل مشکل از موارد برجسته در این سریال است و کودک ضمن آشنایی با ماشین‌ها و دستگاه‌های مختلف امدادی، در مورد حیوانات مختلف نیز اطلاعاتی اجمالی به دست می‌آورد.
  در این سریال، شهروندان یا حیوانات در خطر قرار می‌گیرند و نیاز به کمک پیدا می‌کنند؛ آنها ممکن است از ارتفاع سقوط کنند، در جایی گیر بیفتند یا در آب غرق شوند. هرچند که در نهایت توسط گروه نجات پیدا می‌کنند، اما احتمال دارد هیجان آن برای کودکان کوچک‌تر بیش از اندازه باشد. مدت هر قسمت نیز شاید طولانی به نظر برسد، اما در واقع هر قسمت از دو داستان کاملاً مجزا تشکیل شده است. با اینکه روال کلی قسمت‌ها شبیه است، کوشش شده تا با ماجراهای متنوع و اعزام اعضای متفاوتی از گروه در هر قسمت، از یکنواختی سریال جلوگیری شود. گاهی درست در موقعی که تصور می‌شود همه‌ چیز ختم به خیر شده، مشکل ادامه پیدا می‌کند و بیننده غافلگیر می‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد نگرانی‌ها یا موضوعات مطرح‌ شده در آن با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  سگ‌های کوچولو و بامزه‌ معمولاً مشغول بازی و تفریح‌اند که یکی از شهروندان یا حیوانات شهر در خطر قرار می‌گیرد و گشت پنجه‌ای برای مأموریت فرا خوانده می‌شود. آنها متناسب با موقعیت و نوع مشکل، با ماشین‌ها و وسایل مختلف وارد عمل می‌شوند و امدادجویان را نجات می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  پاداش اعضای گشت پنجه‌ای برای کمک به دیگران چیست؟ آنها از کار خود چه احساسی پیدا می‌کنند؟
  در این قسمت، چه ماشین‌ها یا دستگاه‌هایی برای امداد استفاده شد؟ شما دوست دارید در بازی‌هایتان جای کدام یک از این شخصیت‌ها باشید؟
  اعضای گروه در این قسمت چه نکته‌ی تازه‌ای یاد گرفتند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۱۳