گمشده در اُز

(Lost In Oz)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفر ناخواسته‌ی دختری 12 ساله به سرزمینی جادویی و تلاش و استقامت او برای بازگشت به خانه، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و ارتباط میان دورورتی و دیگران، همکاری آن‌ها برای پیدا کردن گلیندا، ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم و تجربه‌هایشان در مواجهه با موانع و خطراتی که برایشان پیش می‌آید، همگی می‌توانند برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  دوروتی شجاع و خوش‌بین است و برای رسیدن به هدفش، موانع زیادی را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد. او از مواجهه با سختی‌ها و خطرات نمی‌ترسد و با همکاری و همراهی دوستانش، به تلاش ادامه می‌دهد و پا پس نمی‌کشد. دوستان دوروتی وقتی اراده و شجاعت او را می‌بینند، به ادامه‌ی مسیر امیدوار می‌شوند و برای پیدا کردن راه خانه‌ی او، همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند و در همه‌ی موقعیت‌های سخت کنارش می‌مانند.
  جادوگران زن داستان، لباس‌هایی تنگ و آرایش‌هایی اغراق‌آمیز دارند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: همه‌تون سوسکین، گستاخ، وِروِرو.
  کودکان با رمان جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز، نوشته‌ی ال. فرانک باوم آشنا می‌شوند.
  در طول سریال، شخصیت‌ها در خطرند و در حال تعقیب و گریز و خنثی کردن جادوهایی هستند که قرار است آن‌ها را نابود کنند. موجوداتی جادویی و ترسناک با ابزارهایی ویران‌کننده، مدام شخصیت‌ها را تهدید می‌کنند و برایشان دردسر درست می‌کنند؛ برای مثال در یک قسمت، غول‌های سنگی دوروتی و دوستانش را زندانی و تهدید به خوردن می‌کنند یا در قسمتی دیگر، بخشی از ساکنان شهر زمرد، از جمله دوستان دورورتی تبدیل به سنگ می‌شوند. یکی از شخصیت‌های منفی داستان با پرتاب گویی جادویی به سمت انسان‌ها، حافظه‌ی آن‌ها را پاک می‌کند و بازگشت حافظه با فشار و زحمت اتفاق می‌افتد. در تمام داستان، دوروتی که از مادر و شهرش جدا شده، در تلاش برای برگشتن به خانه است و در پایان فصل اول، که انتظار می‌رود به آرزویش برسد، سر از بیابانی مرگبار درمی‌آورد و این تعلیق در طول فصل بعد هم ادامه دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است و با الهام از رمان جادوگر شگفت‌انگیز شهر اُز، نوشته‌ی ال. فرانک باوم ساخته شده، درباره‌ی دختری 12 ساله به نام دوروتی است که ناخواسته، وارد شهر زمرد در سرزمین جادویی اُز می‌شود و آن‌جا را درگیر بحران جادو می‌بیند. او که برای بازگشت به خانه به کمک جادوگر خوب شهر نیاز دارد، با همراهی دوستانی که آن‌جا پیدا کرده، متوجه می‌شود که جادوگر خوب شهر به دردسر افتاده و خودش نیاز به کمک دارد. دورورتی با تلاش و پشتکار فراوان و با روحیه‌ی خستگی‌ناپذیری که دارد، سعی می‌کند هم راه خانه‌اش را پیدا کند و هم به مردم شهر زمرد کمک کند تا بر جادوگران خبیث و نیروهای جادویی ویرانگر آن‌ها غلبه کنند و جادوگر خوب‌شان را نجات دهند. دوستان دوروتی نیز از شجاعت و پایداری او درس می‌گیرند و در طول داستان، او را همراهی و حمایت می‌کنند. همه‌ی آن‌ها یاد می‌گیرند که برای غلبه بر موانع و پشت سر گذاشتن آن‌ها نباید امیدشان را از دست بدهند و دست از تلاش بردارند. داستان بر اهمیت شجاعت و پشتکار برای رسیدن به هدف تأکید دارد و نشان می‌دهد با نیروی دوستی و کار گروهی، می‌توان همه‌ی موانع را از میان برداشت.
  در طول سریال، شخصیت‌ها در خطرند و در حال تعقیب و گریز و خنثی کردن جادوهایی هستند که قرار است آن‌ها را نابود کنند. موجوداتی جادویی و ترسناک با ابزارهایی ویران‌کننده، مدام شخصیت‌ها را تهدید می‌کنند و برایشان دردسر درست می‌کنند. همچنین در تمام داستان، دوروتی که از مادر و شهرش جدا شده در تلاش برای برگشتن به خانه است و در پایان فصل اول، که انتظار می‌رود به آرزویش برسد، سر از بیابانی مرگبار در می‌آورد و این تعلیق در طول فصل بعد هم ادامه دارد. حوادث زیاد هر قسمت و روند سریع اتفاقات هم ممکن است کوچک‌ترها را سردرگم و کلافه کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچکتر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دوروتی دختری 12 ساله است که یک روز صبح، با پیدا کردن دفتری جادویی، ماجراجویی ناخواسته‌ای را آغاز می‌کند. با باز کردن برگ‌های دفتر، طوفانی آغاز می‌شود که خانه‌ی آن‌ها را از جا می‌کند و دوروتی و سگش، توتو، را به شهر زمرد در سرزمین جادویی اُز می‌برد. دوروتی برای پیدا کردن راه خانه‌اش باید جادوهایی را پیدا کند که در دست جادوگری خوب به نام گلینداست. اما گلیندا ناپدید شده و شهر زمرد در بحران جادو گرفتار شده است. دوروتی و دوستانش در شهر زمرد باید گلیندا را پیدا کنند تا هم شهر را نجات دهند و هم راه خانه‌ی دوروتی را پیدا کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام‌ یک از شخصیت‌های داستان برایتان جالب‌اند؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی دورورتی این است که برای رسیدن به خواسته‌اش کوتاه نمی‌آید و پا پس نمی‌کشد. به نظرتان این ویژگی مهم است؟ چه کمکی در زندگی به ما می‌کند؟
  داستان این سریال از کتاب جادوگر شهر اُز اقتباس شده است. کتاب را خوانده‌اید؟ دوست دارید آن را بخوانید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۶
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۵