گیسوکمند

(Tangled: The Series)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختر جوانی با موهای جادویی و تلاش او، خانواده و دوستانش برای کشف راز موهایش

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط راپونزل با والدینش، دوستی او با کاساندرا و تلاش و همکاری آن‌ها برای کشف راز موهای راپونزل، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  راپونزل شجاع است و برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند و ناامید نمی‌شود. ایوجین و کاساندرا همیشه راپونزل را حمایت می‌کنند. والدین راپونزل هم حمایتگرند و او را در سختی‌ها تنها نمی‌گذارند.
  راپونزل و ایوجین در قسمت‌های مختلف هم را می‌بوسند و به هم ابراز عشق می‌کنند و بین زن و مردهای دیگر هم رفتارها و نگاه‌های معنادار دیده می‌شود. این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. راپونزل و بقیه‌ی شخصیت‌های اصلی زن، بدن‌هایی با انحناهای اغراق‌آمیز دارند که مطابق با تصورات کلیشه‌ای در مورد بدن زنانه است. آن‌ها لباس‌هایی تنگ می‌پوشند که برجستگی‌های بدن‌شان را نمایش می‌دهد. به موضوعاتی مثل گروگان گرفتن، انتقام و تاوان دادن بارها اشاره می‌شود.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: ریش بزی مسخره، قیافه احمقانه، دیوونه شده، بی‌عرضه، ای گوجه تو دهنت، که بخش زیادی از آن‌ها در دوبله اضافه شده‌اند. گفتگوهای بزرگسالانه و جنسیتی هم در سریال شنیده می‌شود؛ ایوجین مدام در مورد این‌که همسر آینده‌ی راپونزل است حرف می‌زند یا راپونزل در مورد این‌که مردم می‌دانند یک دختر از چه خوشش می‌آید حرف می‌زند، که منظورش تأیید و دوست داشته شدن است. ایوجین و کاساندرا بارها برای فریب دادن راپونزل به او دروغ می گویند و تظاهر می‌کنند.
  در طول سریال شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند، با موجودات ترسناکی مواجه می‌شوند، تعقیب‌وگریزهای زیادی اتفاق می‌افتد و خطر مرگ بارها آن‌ها را تهدید می‌کند؛ هرچند در نهایت کسی آسیبی نمی‌بیند. داستان‌های رازآلود و ترسناکی در مورد راپونزل و جادویی بودن موهایش وجود دارد و او در مورد این رازها خواب‌های ترسناکی می‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و دوبعدی و در ادامه‌ی قسمت دوم فیلم گیسوکمند ساخته شده، درباره‌ی شاهزاده‌ای به نام راپونزل است که در این سریال، نزد خانواده‌اش که شاه و ملکه‌ی سرزمین کورونا هستند، برگشته و با همراهی دوست‌پسرش، ایوجین و آرایشگرش، کاساندرا قصد دارد به راز موهای جادویی‌اش پی ببرد. راپونزل برای رسیدن به هدفش مصمم است و با موانع و سختی‌های پیش رویش با شجاعت مواجه می‌شود. ایوجین و کاساندرا هم در این مسیر او را حمایت می‌کنند و خانواده‌اش نیز در عین این‌که جاهایی با او مخالف‌اند یا نگران‌اند جان او به خطر بیفتد، وقتی اراده و خواست محکم راپونزل را می‌بینند، با او همراهی می‌کنند. تأکید داستان بر شجاعت و استقلال است و ارزش دوستی، وفاداری و خانواده را نشان می‌دهد.
  در طول سریال شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند، با موجودات ترسناکی مواجه می‌شوند، تعقیب‌وگریزهای زیادی اتفاق می‌افتد و بارها خطر مرگ آن‌ها را تهدید می‌کند؛ هر چند در نهایت کسی آسیبی نمی‌بیند. همچنین، داستان‌های رازآلود و ترسناکی در مورد راپونزل و جادویی بودن موهایش وجود دارد و او در مورد این رازها خواب‌های ترسناکی می‌بیند. ارتباط شخصیت‌ها در فیلم بیشتر به مناسبات جاری در دنیای بزرگسالان اشاره دارد: زن و مردها سعی می‌کنند توجه هم را جلب کنند، یا با وجود این‌که به هم علاقه دارند با هم کل‌کل می‌کنند. راپونزل در خیلی از موقعیت‌ها ساده و کودکانه برخورد می‌کند و گول حرف‌های ایوجین و کاساندرا را می‌خورد که معمولاً برای این‌که دل او را خوش کنند، به او دروغ می‌گویند. اندام و لباس زن‌های اصلی فیلم مطابق با کلیشه‌های مرسوم در مورد بدن و پوشش زنانه است و ارتباط راپونزل و ایوجین نیز همراه با ابراز عشق و بوسیدن‌های مکرر است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در ادامه‌ی داستان فیلم گیسوکمند، راپونزل که از دست جادوگری به نام گاتل آزاد شده و پیش پدر و مادر واقعی‌اش برگشته، زندگی به‌عنوان شاهزاده و در کنار والدینش را آغاز می‌کند و همزمان می‌خواهد با همراهی دوست‌پسرش، ایوجین و آرایشگرش، کاساندرا، راز موهای بلندش را کشف کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزهایی در این سریال را دوست دارید؟ بعد از تماشای هر قسمت چه احساسی دارید؟
  به نظر شما چرا برای راپونزل مهم بود که در مورد گذشته‌اش و راز موهایش بداند؟
  راپونزل با بقیه‌ی شاهزاده‌های فیلم‌ها چه تفاوت‌هایی دارد؟ به نظرتان چرا فیلم‌ها و سریال‌های پرنسسی این‌قدر طرفدار دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۷