یاکاری

(Yakari)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تجربه‌های یک پسربچه‌ و دوستانش در جنگل، با تأکید بر احترام به طبیعت و مراقبت از آن

سال: 2005
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های یاکاری در میان اعضای قبیله و نیز در جنگل و در کنار حیوانات، سرشار از موقعیت‌های خیال‌انگیز کودکانه است. او با حیوانات دوست است و می‌تواند با آن‌ها حرف بزند. یاکاری در کنار دوستانش احساسات مختلفی را تجربه می‌کند، با ترس‌هایش مواجه می‌شود و از تجربه‌هایش درس می‌گیرد. ماجراجویی‌های او و دوستانش، ارتباط صمیمی و نزدیک آن‌ها با هم، روابط خوب و همدلانه‌ی او با بزرگ‌ترهای قبیله و موقعیت‌های مختلفی که در آن‌ها قرار می‌گیرد، همگی می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  یاکاری شاد و کنجکاو، خوش‌قلب و مسئولیت‌پذیر است. او به احساسات و نیازهای اطرافیانش توجه دارد و از کمک‌کردن به آن‌ها لذت می‌برد. رفتار و برخورد او با همه‌ی موجودات اطرافش همدلانه و حمایتگرانه است. او نسبت به چالش‌هایی که برای اعضای قبیله یا حیوانات جنگل پیش می‌آید بی‌تفاوت نیست و به حل این چالش‌ها فکر می‌کند. او به‌خوبی از دیگران برای حل مسائل کمک می‌گیرد و با روحیه‌‌ای قوی و مثبتش، به خلق فضایی دوستانه و همدلانه کمک می‌کند. یاکاری به بزرگ‌ترهای قبیله احترام می‌گذارد و به توصیه‌های آن‌ها توجه می‌کند. بزرگ‌ترهای قبیله، همگی حمایتگر و مهربان‌اند و با یاکاری و دیگر موجودات جنگل ارتباط دوستانه و احترام‌آمیزی دارند. آن‌ها یاکاری را بابت اشتباهاتش سرزنش نمی‌کنند و سعی می‌کنند در حل مسائل همراه او باشند. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال هم مثبت و مهربان‌اند و همیشه هوای هم را دارند.
  به‌ندرت از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: غرغرو، دیوونه‌مون کرده، حسابم رو می‌رسه.
  این سریال از خلال تجربه‌های یاکاری و دوستانش به موضوعاتی مثل خوب فکر کردن، تصمیم‌گیری، حل مسئله، همدلی، مسئولیت‌پذیری، اهمیت‌دادن به همه‌ی موجودات و طبیعت و مراقبت از آن‌ها می‌پردازد.
  بخش‌هایی از زندگی قبایل بومی آمریکای شمالی، از جمله پوشش، محل زندگی، آداب و رسوم، اسامی سرخ‌پوستی، ارتباط و یکپارچگی آن‌ها با طبیعت، سازگاری با حیات وحش و جانوران مختلف و حوادث طبیعی، در این سریال به نمایش درآمده است.
  در هر قسمت معمولاً اتفاق ترسناکی برای شخصیت‌ها می‌افتد؛ مثلاً شیر کوهی می‌خواهد کره‌اسبی را شکار کند، دوست یاکاری در جنگل گم می‌شود، درختی آتش می‌گیرد، سگی از صخره سقوط می‌کند. البته همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و هیچ‌ کس آسیبی نمی‌بیند. تجربه‌های پرخطر یاکاری و ارتباط بی‌پروای او با حیوانات وحشی و پدیده‌های طبیعی هم ممکن است برای بعضی از کودکان ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از سری کتاب‌های کمیکی با همین نام، اثر جاب و دریب ساخته شده، درباره‌‌ی پسربچه‌ای به نام یاکاری، از بومیان آمریکاست که همراه اعضای قبیله‌اش در یکی از جنگل‌های آمریکای شمالی زندگی می‌کند و هر روز با اسبش و دوستش، به بازی و ماجراجویی در جنگل می‌رود. او که از توانایی حرف‌زدن با حیوانات برخوردار است، ارتباط محبت‌آمیز و محترمانه‌ای با آن‌ها و با همه‌ی اجزای طبیعت دارد. یاکاری در ماجراجویی‌هایش در هر قسمت، در جریان مسائل موجودات مختلف قرار می‌گیرد و سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند تا راه‌حلی برای مسائل‌شان پیدا کنند. دوستی و یکپارچگی با طبیعت، احترام به همه‌ی موجودات، پشتکار و صبوری، تعامل مثبت و مؤثر با دیگران، همراه با زندگی در صلح و آرامش، از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند. همچنین در خلال داستان‌ها به بخش‌هایی از فرهنگ و زندگی بومیان آمریکا پرداخته شده و تماشای سریال می‌تواند فرصت آشنایی بیشتر با این فرهنگ را برای کودکان فراهم کند.
  در هر قسمت معمولاً اتفاق ترسناکی برای شخصیت‌ها می‌افتد؛ مثلاً حیوانات وحشی قصد شکار بقیه‌ی حیوانات را دارند یا حوادثی مثل آتش‌سوزی در جنگل رخ می‌دهد اما همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند و هیچ‌ کس آسیبی نمی‌بیند. تجربه‌های پرخطر یاکاری و ارتباط بی‌پروای او با حیوانات وحشی و پدیده‌های طبیعی هم ممکن است برای بعضی از کودکان ترسناک باشد یا آموزه‌های نادرستی را در مورد امنیت و مراقبت از خود به آن‌ها منتقل کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌هایی که یاکاری در آن‌ها قرار می‌گیرد با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  یاکاری پسربچه‌‌ای از قبیله‌ی سو، یکی از قبایل بومی آمریکاست که همراه اعضای قبیله‌اش در جنگل‌های شمال آمریکا زندگی می‌کند. او با کمک راهنمای معنوی‌اش، عقاب بزرگ، توانایی حرف‌زدن با حیوانات را دارد. یاکاری همراه با توله‌اسبش، تندر کوچولو، و دوستش، رنگین‌کمان، هر روز به ماجراجویی در جنگل می‌رود و علاوه بر این‌که چیزهای زیادی یاد می‌گیرد، به حیوانات و انسان‌ها نیز کمک می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز یاکاری و دوستانش با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه به هم کمک کردند تا مسئله را حل کنند؟
  به نظرتان یاکاری در پایان هر قسمت چه احساسی دارد؟ شما در پایان هر قسمت چه احساسی دارید؟
  محل زندگی یاکاری چه تفاوت‌هایی با محل زندگی شما دارد؟ فعالیت‌هایی که شما در طول روز انجام می‌دهید چه شباهت‌هایی به فعالیت‌های یاکاری و دوستانش دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۲۰۰۵