یک اژدهای گیاه‌خوار ۵۰۰۰ ساله

(A Herbivorous Dragon of 5000 Years Gets Unfairly Villainized)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و فانتزی درباره‌ی رابطه‌ی یک اژدهای گیاهخوار با یک دختربچه‌ی یتیم و ماجراجویی آن‌ها در کنار هم، همراه با تجربه‌ی دوستی و شجاعت

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ریکو مادر و پدر ندارد و از این‌که مردنش برای کسی مهم نیست، غمگین است. او خاطراتی از پدرش را در خواب می‌بیند و گریه می‌کند. ریکو در کنار اژدها احساس قدرت می‌کند و تنهایی و ضعفی را که به خاطر یتیم بودن احساس می‌کند، از یاد می‌برد. اژدها مثل یک والد حمایتگر، همیشه در کنار اوست و مراقب است خطری او را تهدید نکند.
  ریکو برای نجات روستا و مردم‌اش مصمم است و همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا اژدها را راضی کند که با پادشاه شیطان بجنگد. اژدها وقتی متوجه می‌شود ریکو یتیم است و مردم روستا به او اهمیت نمی‌دهند، تصمیم می‌گیرد از او مراقبت کند. او مثل یک بزرگسال مهربان و حمایتگر، همیشه در کنار ریکو است و اجازه نمی‌دهد او برای خودش و دیگران دردسر درست کند.
  در یکی از قسمت‌ها به یک شخصیت دارویی خورانده می‌شود تا قدرتش را بازیابی کند. موضوعاتی مثل نجات مردم و سرزمین و پیشکش کردن خود به عنوان قربانی، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که ممکن است برای کودکان اضطراب‌آور باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: احمق، مزخرف، دیوونه، هیولای کثیف، با خاک یکسانت می‌کنم، ببند دهنت رو، بی‌ادب، لعنتی، دری وری، پست، گستاخ، لاغرمردنی، خون‌خوار، ترسو، بی‌مصرف،‌ لوس و ننر، کوتوله، چاقالو، بوگندو، خفه شین، مسخره، گم شو، خودشو خیس کرد، ورپریده. شخصیت‌ها مدام در حال گفتن از کشتن یکدیگرند و از جملات تهدیدآمیز و خشن زیاد استفاده می‌کنند. سریال تا زمان نوشتن این بررسی دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن در دسترس است.
  ریکو یتیم است و می‌داند مردنش برای کسی مهم نیست. او به خاطر مردم روستا می‌خواهد خودش را قربانی کند و از اژدها می‌خواهد او را بخورد. او چاقویی برای کشتن خود به اژدها نشان می‌دهد. پسری از روستا به اژدها حمله می‌کند. ریکو پسر را به کشتن تهدید می‌‌کند. در همه‌ی قسمت‌ها انواع مختلفی از هیولاها و موجودات خیالی با ظاهر و رفتارهای ترسناک و خشن دیده می‌شوند و ریکو و اژدها با آن‌ها درگیر می‌شوند. جادوی ریکو خطرناک است و ممکن است خود او را ببلعد و او تبدیل به اژدهای شیطان شود. دختری با شمشیری جادویی به ریکو حمله می‌کند و ریکو بیهوش به زمین پرت می‌شود. شمشیر دختر نمی‌کشد ولی درد بسیاری ایجاد می‌کند و نوعی شکنجه‌ی روانی محسوب می‌شود. شخصیت‌ها از تکه تکه کردن و زنده زنده خوردن می‌گویند. قاچاقچیان انسان می‌خواهند ریکو را در بازار بفروشند. اژدها انسانی هیولامانند و ترسناک می‌بیند. شیطان آب سعی دارد اژدها را غرق کند. ریکو در حال تغییرشکل به موجودی خطرناک است ولی در نهایت، به حالت عادی برمی‌گردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که با اقتباس از مجموعه‌داستانی با همین نام ساخته شده، درباره‌ی اژدهای پیر گیاهخوار و مهربانی است که با ورود دختربچه‌‌ای به زندگی‌اش، وارد مسیری پر از جادو و خشونت می‌شود. دختر که ریکو نام دارد، دارای قدرتی جادویی است که خودش از آن خبر ندارد و تصور می‌کند با یکی شدن روحش با اژدها، از این قدرت برخوردار شده است. او که می‌خواهد مردم روستایش را از دست پادشاه شیطان نجات دهد، تصور می‌کند اژدهای پیر گیاهخوار، اژدهایی شیطانی است و با پیشکش کردن خود به او می‌تواند از او برای رسیدن به هدفش کمک بگیرد. اژدهای پیر هم که می‌بیند ریکو، یتیم و بی‌پناه است و ممکن است مورد آزار و اذیت دیگران قرار بگیرد یا با نیروی جادویی‌اش به خودش آسیب بزند، با او همراه می‌شود تا از او مراقبت کند. آن‌ها در طول مسیرشان با هیولاهای مختلفی روبرو می‌شوند و ریکو با جادویش آن‌ها را از بین می‌برد. اژدها هم با وجود تصوری که از خودش دارد و خود را موجودی پیر و ضعیف می‌بیند، برای مراقبت از ریکو شجاعت زیادی از خود نشان می‌دهد. او به ریکو کمک می‌کند تا با یادآوری خاطرات آرامش‌بخشی از پدرش، خوی انسانی‌اش را حفظ کند و تبدیل به اژدهای شیطان نشود.
  هیولاهای مختلف با چهره‌های ترسناک و رفتارهای خشن در طول سریال دیده می‌شوند و ریکو با خشونت تمام در حال مبارزه با آن‌هاست؛ البته این مبارزات با خون و خونریزی همراه نیست. ریکو یتیم است و می‌خواهد خودش را قربانی مردم کند. او به اژدها التماس می‌کند که او را ببلعد. قدرت جادویی ریکو می‌تواند باعث شود او تبدیل به اژدهای شیطان شود. در همه‌ی قسمت‌ها حرف از کشتن و تکه تکه کردن است و شخصیت‌ها با تهدید و ترساندن با هم حرف می‌زنند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی هم استفاده شده است. تا زمان نوشتن این بررسی، سریال دوبله نشده و نسخه‌ی همراه با زیرنویس فارسی آن موجود است. موضوعاتی مثل نجات مردم و سرزمین و قربانی کردن خود به عنوان پیشکش، موضوعاتی سنگین و بزرگسالانه‌اند که می‌توانند برای کودکان اضطراب‌آور و آزاردهنده باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختربچه‌ی یتیمی به نام ریکو سراغ یک اژدهای ۵۰۰۰ ساله می‌رود و خود را به او پیشکش می‌کند تا اژدها با خوردن او به عنوان قربانی، از روستای آن‌ها در مقابل پادشاه شیطان محافظت کند. اما اژدها گیاهخوار و ضعیف است و برای این‌که ریکو دست از سر او بردارد، به او می‌گوید من بخشی از روح تو را خورده‌ام و دیگر نیازی نیست بدنت را بخورم. به محض این‌که ریکو حرف او را باور می‌کند، قدرت جادویی درونش فعال می‌شود. ریکو تصور می‌کند این قدرت مال اژدهاست و به خاطر آمیزش روحش با اژدها به او منتقل شده است. اژدها هم متوجه می‌شود که اگر ریکو بفهمد این قدرت جادویی متعلق به خودش است، ممکن است از کنترلش خارج شود و برای خودش خطرناک باشد. بنابراین برای مراقبت از ریکو، با او همراه می‌شود تا او را از خطرات پیش رو در امان نگه دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از داستان این سریال چه چیزهایی می‌فهمید؟ به نظرتان چرا ریکو ممکن است تبدیل به اژدهای شیطان شود؟ این موضوع با مرگ پدرش چه ارتباطی دارد؟
  فکر می‌کنید چرا اژدهای پیر به ریکو کمک می‌کرد؟ اگر او کنار ریکو نبود چه اتفاقی ممکن بود برای ریکو بیفتد؟ به نظرتان ریکو نسبت به او چه احساسی داشت؟
  به نظر شما این سریال بیشتر درباره‌ی ریکو بود یا درباره‌ی اژدها؟ کدام‌یک شخصیت اصلی بودند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۲
  مدت زمان ۱۴
  کشور سازنده چین
  استودیو Bilibili
  بازیگران آیوئی یوکی، میم یان، هوچو اوتسوکا
  سال انتشار ۲۰۲۲