6 قهرمان بزرگ

(Big Hero 6: The Series)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی نوجوانی نابغه و تلاش او برای ادامه دادن راه برادرِ از دست رفته‌اش در نجات مردم از دست افراد شرور

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های هیرو در ارتباط با خودش و دیگران، چالش‌های او با استادش در دانشگاه، تلاشی که برای پیدا کردن مسیر زندگی‌اش می‌کند، احساس تعلق او به ربات یادگار برادرش، مسائلی که در کنار دوستانش تجربه می‌کند و کار گروهی آن‌ها برای حل مسائل، همگی می‌توانند در دنیای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  هیرو با وجود این‌که ابتدا کمی هیجانی و بدون تأمل رفتار می‌کند و باعث خسارت‌هایی می‌شود، در ادامه متوجه می‌شود که برای تصمیم‌گیری نیاز به تأمل بیشتری دارد و می‌تواند روی کمک دوستانش هم حساب کند. او در این سریال توانسته بر غمِ از دست دادن برادرش غلبه کند و با یاد او کارهای بزرگی انجام دهد. اعضای گروه 6 قهرمان بزرگ حمایتگر و مسئول‌اند و نسبت به اتفاقاتی که در شهر می‌افتد واکنش نشان می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند با همکاری هم خلافکاران را به سزای اعمال‌شان برسانند.
  موضوع نجات جان مردم که در طول سریال بارها تکرار می‌شود و فعالیت شخصیت‌ها حول محور آن شکل می‌گیرد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بعضی از آن‌ها را قهرمان‌ها به کار می‌برند: حقش رو بذاریم کف دستش، حال‌شون رو گرفتم، دیوونه شدی، چه مرگشه، نشونت می‌دم. از عبارات بزرگسالانه هم استفاده شده که عموماً در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: می‌زنیم به بدن، بر و بچ، ایول. قهرمان‌ها برای رسیدن به اهداف‌شان بارها دروغ می‌گویند، پنهانکاری می‌کنند و کلک می‌زنند.
  در سریال به موضوعات مختلف مربوط به علم، هوش مصنوعی و ربات‌ها اشاره می‌شود و مخاطبان به انجام پروژه‌های علمی تشویق می‌شوند.
  شخصیت‌ها در همه‌ی قسمت‌ها در موقعیت‌های زدوخورد و تعقیب و گریز با خلافکاران و افراد شرور قرار می‌گیرند ولی هیچ وقت آسیبی نمی‌بینند و همه‌ی اتفاقات با خوشی به پایان می‌رسند. برای مثال در یک قسمت، خلافکاران هیرو را از بالای پلی آویزان می‌کنند. آن‌ها او و دوستانش را زندانی می‌کنند. ربات‌های ساخت خلافکاران به شهر حمله می‌کنند، با قهرمان‌ها درگیر می‌شوند و خرابی‌های زیادی به بار می‌آورند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در ادامه‌ی انیمیشن سینمایی 6 قهرمان بزرگ ساخته شده، درباره‌ِ‌ی نوجوانی نابغه به نام هیرو است که بعد از مرگ برادرش، تاداشی، و از بین رفتن رباتی که او برای کمک به سلامتی مردم ساخته بود، تصمیم می‌گیرد پا جای پای برادرش بگذارد و با احیای دوباره‌ی ربات، به مردم شهرش کمک کند. او ابتدا کمی هیجانی و بدون فکر رفتار می‌کند و باعث به وجود آمدن خسارت‌هایی می‌شود. هیرو که به‌خاطر نابغه بودن، در 14 سالگی وارد دانشگاه شده، در کنار دوستان برادرش که حالا دوستان خود او نیز محسوب می‌شوند، یاد می‌گیرد که برای رسیدن به اهدافش باید مسیر شخصی خودش را پیدا کند و یاد قهرمانی‌های برادرش را نیز همیشه زنده نگه دارد. او کم‌کم تلاش می‌کند دست از تک‌روی بردارد و برای نجات مردم شهر از شر خلافکاران و افراد شرور، از کمک و همکاری دوستانش نیز استفاده کند. داستان سریال نشان می‌دهد با تلاش و کار گروهی می‌توانیم به اهداف‌مان برسیم و همیشه باید از اشتباهات‌مان درس بگیریم و آن‌ها را اصلاح کنیم.
  شخصیت‌ها در همه‌ی قسمت‌ها در موقعیت‌های زدوخورد و تعقیب و گریز با خلافکاران و افراد شرور قرار می‌گیرند ولی هیچ وقت آسیبی نمی‌بینند و همه‌ی اتفاقات با خوشی به پایان می‌رسند. موضوع نجات جان مردم که در طول سریال بارها تکرار می‌شود و فعالیت شخصیت‌ها حول محور آن شکل می‌گیرد، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست؛ به‌خصوص این‌که قهرمان‌ها برای رسیدن به هدف‌شان، به‌سادگی دروغ می‌گویند، دیگران را فریب می‌دهند و پنهانکاری می‌کنند. روش‌های آن‌ها برای رسیدن به هدف نیز عموماً خشن است و خلافکاران افراد شروری به نمایش درآمده‌اند که انگار هیچ روزنه‌ی امیدی برای تغییرشان نیست. بنابراین، مخاطب نمی‌تواند با آن‌ها و خشونتی که از طرف قهرمان‌ها روی آن‌ها صورت می‌گیرد، همدلی داشته باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هیرو هامادا نوجوان نابغه‌ای است که بعد از مرگ برادرش، تاداشی، در اثر آتش‌سوزی در آزمایشگاه دانشگاه، تصمیم می‌گیرد ربات ساخت برادرش را دوباره احیا کند. او که در سن 14 سالگی به دانشگاه رفته، تلاش می‌کند به آزمایشگاهی که تاداشی در آن کار می‌کرده وارد شود و با تراشه‌ای که از ربات به‌جا مانده، آن را بازسازی کند. بعد از راه‌اندازی ربات که نامش بیمکس است، هیرو و دوستان برادرش که حالا دوستان او هم محسوب می‌شوند، گروه 6 قهرمان بزرگ را فعال می‌کنند تا علیه خلافکارانی که در سطح شهر مشغول انجام فعالیت‌های خرابکارانه‌اند، وارد عمل شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان این سریال چه تفاوت‌هایی با فیلم 6 قهرمان بزرگ دارد؟ شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ دلیل ترجیح‌تان چیست؟
  چه چیزی در این سریال برایتان جالب است؟ فعالیت قهرمان‌ها؟ حضور بیمکس؟ روابط بین شخصیت‌ها؟
  چه چیزی در شخصیت هیرو او را قهرمان می‌کند؟ از نظر شما او قهرمان است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۵
  مدت زمان ۲۱
  سال انتشار ۲۰۱۷