بیمکس!

(Baymax)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ریالی انیمیشنی درباره‌ی رباتی درمانگر، همراه با مضامینی چون همدلی و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیرو که یک نوجوان باهوش است، رباتی به اسم بیمکس ساخته که به بقیه کمک می‌کند. بیمکس تلاش می‌کند تا در شرایط سخت به دیگران کمک کند. وقتی بقیه نمی‌خواهند مشکلات پزشکی‌شان را برطرف کنند، بیمکس ناامید نمی‌شود. او رابطه‌ی دوستی با بقیه برقرار می‌کند و به خاطر همین، همه هم او را دوست دارند.
  بیمکس رباتی است که برای کمک به بقیه طراحی شده است. او با مهربانی با بقیه رفتار می‌کند و برای این‌که بقیه را تشویق کند تا به حرف‌هایش گوش کنند، به آن‌ها آب‌نبات می‌دهد. با این‌که گاهی خودش آسیب می‌بیند، ولی دست از کمک به بقیه برنمی‌دارد. گاهی پیش می‌آید بیمکس مشغول مداوای یکی از شخصیت‌هاست و آن فرد بیمار نمی‌تواند به کارهای روزمره یا شغلش برسد، به همین خاطر بیمکس به جای او کارهایش را انجام می‌دهد. وقتی بیمکس گم می‌شود و جانش به خطر می‌افتد، همه‌ی کسانی که بیمکس به آن‌ها کمک کرده بود، برای پیدا کردن او تمام تلاششان را می‌کنند و بالاخره او را پیدا می‌کنند.
  مخاطب با تماشای این سریال ممکن به رشته‌ی پزشکی یا زیست‌شناسی علاقه‌مند شود. توضیحات علمی قابل فهم برای کودک می‌تواند آن‌ها را با بعضی از بیماری‌ها آشنا کند.
  در فیلم آدم‌هایی با نژادهای مختلف وجود دارند. یکی از آن‌ها ژاپنی است، یکی دو تا از شخصیت‌ها سیاه‌پوست هستند.
  ماجراهای زیادی برای بیمکس به وجود می‌آید. هر کسی مشکل پزشکی داشته باشد او برای کمک سریع حاضر می‌شود. شخصیت‌ها گاهی زمین می‌خورند و برایشان مشکل به وجود می‌آید، گاهی به خوردن غذا حساسیت پیدا می‌کنند. گاهی حین درمان مریض‌ها، بیمکس زخمی می‌شود یا برایش مشکلاتی پیش می‌آید. او با گذاشتن چسب روی زخم‌های خودش، آن‌ها را مداوا می‌کند. ولی گاهی مشکلات بیشتری برایش به وجود می‌آید؛ مثلاً در یکی از موقعیت‌ها که برای بیرون آوردن هدفون بی‌سیم از گلوی گربه به یک ساختمان مخروبه رفته بود، شارژش تمام می‌شود و شب خانه نمی‌آید. فردای آن روز، وقتی هیرو دنبال بیمکس است، متوجه می‌شود چند نفر می‌خواهند ساختمان را خراب کنند و جان بیمکس در خطر است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی بیمکس! در ادامه‌ی فیلم شش قهرمان بزرگ و بر مبنای کتاب‌های مصور مارول ساخته شده است. در این سریال، بیمکس سراغ آدم‌ها یا حیواناتی می‌رود که مشکل پزشکی دارند و به آن‌ها کمک می‌کند. این سریال مضامینی چون دوست داشتن و کمک به دیگران را پررنگ کرده است. بیمکس با مهربانی مشکلات پزشکی بقیه را توضیح و راه درمان را نشانشان می‌دهد. وقتی بقیه مقاومت می‌کنند و دلشان نمی‌خواهد درمان شوند، بیمکس با آرامش چند بار دیگر سراغشان می‌رود و بالاخره راضی‌شان می‌کند که باید درمان شوند.
  این فیلم گاهی صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را ناراحت کند؛ وقتی بیمکس مشغول مداوای بقیه است، گاهی خودش آسیب‌هایی می‌بیند، ولی این آسیب‌ها جدی نیست و باعث صدمه‌ی شدید نمی‌شود. فصل اول این سریال شش قسمت است و یکی از قسمت‌ها به طور کامل در نماوا حذف شده است. تماشای این سریال برای کودکان کوچکتر از 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌و‌گو در مورد داستان هر قسمت برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  بیمکس رباتی است که برای درمان مشکلات پزشکی آدم‌ها و حیوانات طراحی شده است. او موجود مهربانی است که وقتی برای کسی مشکلی پیش می‌آید، بدن آن شخص را اسکن و مشکل را پیدا می‌کند. قبل از درمان اگر آن موجود ترسی دارد، ترس‌هایش را برطرف می‌کند و به زبان ساده برایش توضیح می‌دهد که مشکل و راه درمانش چیست. بیمکس در هر قسمت مشکل یک نفر را حل می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید داشتن اطلاعاتی درباره‌ی بیماری‌ها چقدر مفید است؟
  به نظر شما مهم‌ترین ویژگی پزشک چیست؟
  فکر می‌کنید چرا همه بیمکس را دوست داشتند و وقتی گم شد دنبال او گشتند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵
  رتبه MMPA TV-PG
  مدت زمان ۱۲
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استادیو Disney Television Animation، Walt Disney Animation Studios
  بازیگران اسکات ادسیت، رایان پاتر، دیچن لاچمن
  سال انتشار ۲۰۲۲